Overlokçu Dükkanı Açmak

Overlokçu Dükkanı Açmak

Overlokçuluk denildiğinde belki burun bükebilir ve ‘Ne kadar kazanabilirim ki bu işten’ diye düşünebilirsiniz. Ancak birazdan anlatacağım, gerçek yaşanmış hikayeyi okuduğunuzda tamamen fikrinizin değişeceğinden eminim.

Olay İstanbul’da bizim mahallede geçiyor. Ancak aynı durum tüm illerde ve tüm semtlerde de rahatlıkla uygulanabilir. Tamam fazla merakta bırakmadan olayı anlatmaya başlıyorum. Bizim mahallede emlak işleri ile ilgilenen bir abimiz vardı. Bu abi ara sıra arsa falan buldukça satış yapıp yüklü komisyonlar ile dükkanını geçindiriyordu. Sonra günlerden bir gün alacaklı olduğu bir arkadaşının elinde overlok makinası olması üzerine ve borçlu olan arkadaşının parasının da olmadığından bu makineyi vermeyi teklif etmesi üzerine makineyi alıyor getiriyor ve dükkanına koyuyor. Makine yaklaşık 3-4 ay dükkanda öylece duruyor. Bununla ilgili ek iş bile düşünmüyor. Sonuçta harcadığı emeğe bile değmez diye düşünüyor.

Ardından mahalledeki bir kız işsiz olduğundan bu abimizden yardım istiyor. Emlakçı dükkanına da eleman ihtiyacı yok çünkü işler çok değil. Aklına dükkanın diğer bölümüne overlok makinesi koymak ve onu da aktif hale getirmek geliyor. Amacı hem o kızcağız evine üç beş kuruş götürsün hem de dükkan boş durmasın. Bayan da emlakçılık için gelen müşterilerle bu sayede ilgilenmiş olur düşüncesi ile küçük bir atılımda bulunuyor. Asla çok kazançlar düşünmüyor.

Overlokçuluk İşi Tutar mı?

Mahallede o ona söylüyor, bu buna söylüyor ve soncunda eline halısını, kilimini alan dükkana gelmeye başlıyor. Yaptığı tek yatırım ise satın aldığı rengarenk ipler oluyor. Makine zaten borcunu alamadığı birinden gelmişti. Çalışan eleman da ne kazanırsak ona razıyım demişti. Ama artık öyle bir durum alıyor ki kafalarını kaşıyacak zaman kalmıyor. Emlakçılık işi ile ilgilenemiyor çünkü overlok işi daha çok kazandırmaya başlıyor. Hatta o kadar yoğun işler geliyor ki müşteriler 10-15 dakikalık bir iş için bile günlerce beklemek zorunda kalıyor. Buna bir çözüm arıyor ve ikinci makineyi de dükkana ekliyor. İkinci elemanı da alıyor.

Yukarıdaki hikaye çok kısa bir süre önce birebir ve hiç abartısız olarak yaşanmış bir hikayedir. Zamanında overlokçuluk işinden ne kazanılır ki ön yargımı yıkan bu olayı sizlerle paylaştım. Şimdi bu ek iş modeli için tekrardan hesap kitap yapıp bir değerlendirme yapma zamanı değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir