Yenidoğan Fotoğrafçılığı Yapmak – 6.000 TL Kazanç Elde Et!

14.06.2021
5.416
Yenidoğan Fotoğrafçılığı Yapmak – 6.000 TL Kazanç Elde Et!

Son zamanların en popüler iş fikirleri arasında yenidoğan fotoğrafçılığı yapmak yer alıyor. Artık fotoğraf stüdyoları da bu işe el atmış durumda. Eskilerin fotoğraf albümleri eskisi kadar popüler değil öyle değil mi? Önceden çok nadir anlarda fotoğraf çekebilmek mümkündü.

Şimdilerde ise çok özel anlarda, onlarca inanılmaz anı, fotoğrafla sonsuzluğa eriştirmek mümkün. Bunun için ebeveynler yenidoğan bebekleri için fotoğrafçılarla anlaşıyorlar. Ailelerin asla unutmak istemediği anı olarak, yenidoğan bebeklerinin fotoğraflarının çok güzel şekilde çekilmesini istiyorlar.

Yenidoğan fotoğrafçılığı da haliyle yükselen bir iş fikri oldu. Peki bunu fırsata çevirmeye ne dersiniz? Benim fotoğrafçılıkla alakam yok diyebilirsiniz. Ancak bu sandığınız kadar öğrenilmeyecek bir şey değil. Sizlere yenidoğan fotoğrafçılığına nasıl başlanır? Nasıl iş alınır? Kazancınız ne olur hepsini ayrıntılarıyla anlatacağım.

Oldukça karlı ve eğlenceli bir olmasından dolayı eminim ki bu yazıdan sonra siz de bu işe adım atmaya çalışacaksınız!

Yenidoğan Fotoğrafçılığına Nasıl Başlanır?

yenidoğan fotoğrafçılığına başlamak

yenidoğan fotoğrafçılığı yaparak para kazanmak

Yenidoğan fotoğrafçılığı yapmak için önemli iki adımınız var. Birincisi eğitim almak, ikincisi ekipman edinmek. Eğer fotoğrafçılığa yeni başlayacaksanız bu ikisini yapabilmelisiniz. Çünkü fotoğrafçılık profesyonellik isteyen bir iştir. Sizin alanınız yenidoğan fotoğrafçılığı olduğu için bu konuda mutlaka fikriniz olmalı.

Sonrasında deneme çekimleri yapmalısınız. Yani direkt bu işe ekipman alıp, girmeniz başarınız sonuçlar almanıza sebep olabilir. Bu nedenle kendinize zaman verin ve adım adım ilerleyin. Unutmayın, herkes fotoğraf çekebilir ancak siz muhteşem görüntüler oluşturmalısınız.

İlk olarak ekipman oluştururken elbette önceliğiniz fotoğraf makinesi olmalı. Fotoğraf makinenizin lensi de çekim yapmanıza uygun olmalı.

Örneğin 50 mm gibi sabit uzaklığına sahip lensle ışık ayarlarınızı daha iyi yapabilirsiniz. Bu lensler portre tarzı fotoğraf çekmenize de olanak sağlar. Ayrıyeten 24 – 105 mm gibi bir zum lense de ihtiyacınız olabilir. Hareket eden bebekler için kadrajınızı bu lenslerle rahat ayarlayabiliyorsunuz.

Kazançlı evde iş fikirleri arıyorsanız amigurumi bebek yaparak da para kazanmanız mümkün! Yazıya hemen bir göz atın.

Fotoğraf makineniz, yenidoğan fotoğrafçılığı yapmak için sizin en önemli ekipmanınız olacak. İşlerinizi büyütmeye karar verdikten sonra farklı ekipmanınızı da büyütebilirsiniz. Işık kaynağı, tripot gibi… benim tavsiyem bu işe, ilk girerken iyi bir fotoğraf makinesi edinmeniz.

Evet biraz maliyetli olacaktır ama iş yapmaya başladıktan sonra, maliyetinizi kısa sürede çıkartabileceksiniz. O nedenle harika bir iş fikri diyebilirim.

Yenidoğan Fotoğrafçılığı Eğitimi

yenidoğan fotoğrafçılığı eğitimi

yenidoğan fotoğrafçılığı

Yukarıda ekipman kadar, fotoğraf eğitimi almanızın da oldukça önemli olduğunu vurguladım. Mutlaka şehrinizde bu konuda kurs veren yerler vardır. Buralardan kurslar alabilirsiniz. Bu size zor gelecek bir durumsa farklı bir çözümüm var.

Online olarak yenidoğan fotoğrafçılığı eğitimi almanız mümkün. Udemy aracılıyla temel fotoğrafçılık ve yenidoğan fotoğrafçılığı eğitimlerinden faydalanabilirsiniz. Kısa sürede gerçekten yol almanızı sağlayacaktır.

Diğer bir eğitim yöntemi de eğer imkanınız olursa, bebek fotoğrafçıların yanında kısa dönemli staj ya da birebir eğitim almanız. Siz istedikten sonra eğitim konusu halledilmeyecek bir sorun değil. Yeter ki hevesiniz ve hırsınız olsun.

Fotoğrafçılığın yanında temel düzeyde photoshop eğitimi de almanızı öneriyorum. Fotoğraflarınızın rötuşlarını bu şekilde rahatlıkla gerçekleştirebileceksiniz.

Girişimcilik fikirleri mi arıyorsunuz? 2021’de kurabileceğiniz 11 iş fikri neler sizlere sıraladım. Bu yazıya da bir bakabilirsiniz bence.

Yenidoğan Fotoğraf Çekimi Nasıl Yapılır?

yenidoğan fotoğrafçılığı nasıl yapılır

yenidoğan fotoğrafçlılığı

Evet eğitiminizi tamamladıktan sonra artık yenidoğan fotoğrafçılığı yapmak için hazırsınız demektir. Şimdi sizlere yenidoğan fotoğraf çekimi nasıl yapılır? Nelere dikkat etmeniz gerekiyor? Bunlardan bahsedeceğim. Bahsedeceğim noktalara dikkat ederek siz de gayet güzel çekimler yapabileceksiniz. Evet çekim yaparken bunlara dikkat!

1- Malzeme

Yenidoğan fotoğrafçılığı yapmak için örneklere baktığınız da görmüşsünüzdür. Belli bir konsept içerisinde bebeklerin fotoğrafları çekiliyor. Yani bir ortam ayarlamalısınız. Bunun için kendi evinizde bir odayı çeşitli malzemelerle hazır hale getirebilirsiniz.

Eğer çekimi ailenin evinde gerçekleştirecekseniz de yine çeşitli malzemelere ihtiyacınız olacak. Bu sizi hem daha profesyonel kılar hem de tercih edilirliğinizi artırır.

Ne kadar çok uğraşırsanız o kadar iyi sonuçlar elde edersiniz ve müşteriler sizden memnun kalır. Nasıl süsleme malzemeleri alacağınız belirlediğiniz konseptlere göre değişir. Aklınıza fikir gelmesi açısından çeşitli yenidoğan fotoğraf çekimlerini inceleyin.

Malzemelerinizi çarşılardan ya internetten temin edebilirsiniz. Ucuz ve çeşitli olması açısından Aliexpress ve Amazon’u tavsiye edebilirim. Çeşit çeşit malzemeleri bir araya getirip, çok orijinal ve güzel konseptler oluşturabilirsiniz.

Aylık ortalama 4.000 gelir elde edebileceğiniz ek iş fikirleri için yazıyı okuyabilirsiniz!

2- Işık

Fotoğrafçılık eğitimi aldıysanız, ışığın fotoğraf çekme üzerinde ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz. O yüzden çekim yapacağınız zaman, gün ışığından mutlaka yararlanmaya çalışın. Eğer ışık ekipmanınız yoksa akşam saatlerinde çekim yapmanızı asla önermiyorum.  Çekim yapacağınız yer her nereyse, iyi ışık aldığından emin olun. Ters ışıkta asla çekim yapmayın.

Ayrıca asla flaş kullanmayın! Yenidoğan bebeklerin gözleri hala çok hassas olduğu için bebeğe zarar verebilir. Yani karanlıksa, flaş kullanırım gibi bir düşünceniz olmasın. Işık ayarlarınızı sonrasında photoshopla da biraz düzeltebilirsiniz. Siz yine de çekim gerçekleştirirken, mekanın en kaliteli ışıkta olmasına özen gösterin.

3- Poz

Evet, gelelim en önemli adımlardan birisine… Poz meselesi henüz yenidoğan bir bebekle gerçekleşeceği için sizi biraz zorlayacak bir meseledir. Özellikle uyanık olan bebeklerin vücutları sarılı değilse, sürekli hareket eder. Bu nedenle enstantane ayarınıza dikkat etmelisiniz.

Çözüm olarak bebeklerin uyutulmasını rica edebilirsiniz. Uykuda çekebileceğiniz birçok poz oluyor. Bunun için bazı malzemeler de var. Mesela özel yastıklar var. Bunları edinerek bebeklere uykudayken çok şirin pozlar verdirebiliyorsunuz. Eğer bebek uyumuyorsa ellerini bacaklarını hafifçe sarabilirsiniz.

Bebekleri hem tekken poz verdirip çekin hem de ailesiyle. Örneğin anne kucağındayken de çok güzel fotoğraflar ortaya çıkabiliyor. Poz konusunda kendinizi kesinlikle geliştirmeniz gerek bunun için youtube’dan videolar izleyebilirsiniz. Hatta sizin için hemen aşağıya bir video bırakıyorum. Mutlaka izleyin!

4- Photoshop

Photoshop bilginizin olması, yenidoğan fotoğrafçılığı yapmak için size çok yardımcı olacaktır. Sonrasın üzerinde beğenmediğiniz bir şeyi photoshop yardımıyla düzeltebilirsiniz. Mesela yenidoğan bebeklerin ciltlerinde lekeler, pürüzler olabilir, fazla kızarık olabilir. Bunları aile de muhtemelen fotoğraf üzerinde dert edebilir.

Siz photoshop üzerinde bunları halledebileceğinizi bilirseniz daha sağlıklı çekimler gerçekleştirebilirsiniz. Photoshop adımından geçen fotoğraflar çok daha etkileyici hale gelebiliyor. Bundan yararlanmanız sizin büyük faydanıza olur.

5- Özgünlük

Bu işte ne kadar yaratıcı olursanız o kadar müşteri çekersiniz. Elbette size farklı yenidoğan fotoğraflarınızı incelemenizi tavsiye ettim. Bu demek değildi bir fotoğrafı alın ve her şeyini aynı şekilde düzenleyip siz de çekin… İlham almanız çok normal.  Farklı olduğunuzda ve ortaya çok orijinal şeyler çıkarabildiğinizde siz bu işte başarıyı yakalayacaksınız demektir!

Yeni konseptler, malzemeler denemekten çekinmeyin. Yaratıcılığınızdan faydalanın!

Yenidoğan Fotoğrafçılığı Kazancı

yenidoğan fotoğrafçılığı kazancı

Yenidoğan fotoğrafçılığı yapmak gerçekten kazançlı bir iş fırsatı. Bu işte ne kadar profesyonel olursanız o kadar kazanabileceğinizi belirtmem gerekiyor. Yeneğiniz, deneyiniminiz geliştikçe çok daha fazla müşteri çekeceksiniz ve kazanacaksınız.

En başta çekim yaparken portföyünüzün geniş olmamasından kaynaklı daha ucuza çekimler yapabilirsiniz. Sonrasında gerçekten profesyonel bir yenidoğan çekimi için ortalama olarak 4.000 – 6.000 TL civarında kazanmak mümkün.

Dediğim gibi başta alacağınız düşük ücretler canınızı sıkmamalı. Bu sizin deneyim kazanmanızı sağlayacak. Zaman içerisinde bu işte ilerleyip, iyi paralar kazanabileceksiniz.

Yenidoğan Fotoğrafçılığı Yapmak İçin İş Bulmak

yenidoğan fotoğrafçılığı fırsatları

yenidoğan fotoğrafçılığı yapmak

Şimdi sizlere nasıl iş alabileceğinizden bahsedeceğim. Yenidoğan fotoğrafçılığı yapmak için insanların size erişebiliyor olması gerekiyor. Bunu ancak kendi reklamınızı yaparak, çeşitli platformlarda aktif olarak elde edebilirsiniz. Bunun için en etkili yolları sizlere anlatıyorum. Hazır olun!

  • Fark ettiyseniz artık insanlar Instagram’ı online mağazaları olarak düşünüyorlar. Instagram özellikle fotoğraf paylaşma platformu olduğu  için çok şanslısınız! Çektiğiniz yenidoğan fotoğraflarınız için bir alakalı isimle hesap oluşturmanızı tavsiye ediyorum. Hatta kendinize bir logo bile belirleyebilirsiniz. Bu sizi profesyonel gösterecektir.
  • Çektiğiniz fotoğraflardan en güzellerini izin alarak hesabınızda paylaşmalısınız. Instagram’ı kendi portföy dosyanız olarak düşünmelisiniz desem yeridir. İnsanlar hesabınızı gezdikten sonra sizinle çalışmak istemeliler! Ayrıca Instagram üzerinden ücretli reklamlar çıkabilmeniz çok kolay. Bu sayede hesap kitlenize rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek 13 bol kazançlı iş için okuyun!

  • Yine aynı şekilde kendinize bir Facebook hesabı oluşturmanız lazım. Birisi ya da ikisini de kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bence ne kadar çok platformu değerlendirirseniz o kadar iyi! Buralarda yüksek takipçisi olan sayfalara, şahıslara da reklam verebilirsiniz.
  • İşleri biraz büyüttükten sonra kendinize ait bir web sitesi oluşturabilirsiniz. Google Ads ile reklamlar çıkartabilir ve müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Birçok yöntem var bunlardan en etkililerini sizlere sıraladım.

Yenidoğan fotoğrafçılığı için bilmeniz gereken ayrıntılar bunlar. Kısa vadede belki paraya ulaşmanız kolay olmayacak ancak pes etmezseniz sonunda gülen siz olacaksınız!

Aklınıza takılan soruları aşağıya YORUM olarak bırakabilirsiniz. Daha fazla güncel iş fikirleri için bizi  Instagram hesabımızdan takip etmeyi unutmayın!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.