Girişimcilik Fikirleri – 2021’de İş Kurmak İçin 11 Fikir!

31.05.2021
5.497
Girişimcilik Fikirleri – 2021’de İş Kurmak İçin 11 Fikir!

Yeni bir iş mi kurmak istiyorsunuz? Parlak başlangıç fikirleri bulmak, hevesli girişimciler için zor olabilir. Bunun farkındayım. Bu yüzden bu yazıda da sizin için girişimcilik fikirleri neler? Detaylarıyla anlatarak sıraladım.

İş kurmak, kendi işinizin patronu olmanın verdiği özgürlüğe ek olarak daha yüksek kazanç potansiyeli getirebilir. Ayrıca kendi işinizi yapacağınız için de daha tatmin olmuş hissedersiniz. Elbette ne iş kuracağınızı bulmanız kadar dikkat etmeniz gereken noktalar var. İş kurma fikirleri hakkında da bilgi sahibi olmalısınız. Hangi işler riskli hangileri daha garanti anlamanız lazım.

Şu ana kadar alakalı olduğunuz bir iş üzerinden yola çıkabilirsiniz. İlgi alanlarınızı değerlendirebilirsiniz. Tabi sadece böyle olmak zorunda değil. Hiç fikriniz olmayan ancak karlı bir iş olduğuna ikna olduğunuz fikirleri de değerlendirebilirsiniz. Girişimci biriyseniz, zaten alacağınız riskler hakkında az çok fikriniz vardır.

Bu yazıda büyük sermaye gerektiren işler kadar küçük sermayeli işleri de ele aldım. Herkes için uygun diyebilecek fikirler. İşte 2021’de iş kurmak için 11 fikir!

1- Market – Büfe Açmak

Girişimcilik fikirleri market açmak

Market

Gıdayla ilgili bir sektör, her zaman en kazançlı işlerden birisidir. Her konumda marketler, büfeler mutlaka günlük müşteri çeker. Market açtığınız ertesi gün direkt müşteri bulabilirsiniz. Bu yüzden müşterisi garanti iş kurma fikirleri denildiğinde direkt market açmak akla geliyor. Çevrenizde marketlerin ya da büfelerin battığına kolay kolay şahit olmazsınız. Yani batma riski oldukça düşük bir sektördür. Üzerine düşerseniz bir hafta gibi kısa bir sürede marketinizi açabilirsiniz.

Elbette bu işi yapmak istiyorsanız detaylı araştırmalar yapmanız lazım. Marketi açacağınız yerin konumu önemlidir. Ev, apartmanların bol olduğu yerleri değerlendirmelisiniz. Ayrıca çalışma saatinin de çok uzun olduğunu da belirtmemde fayda var. Girişimcilik fikirleri içerisinde en karlı işlerden birisi market açmak. bu nedenle dezavantajlarına katlanmayı göze almalısınız. İster bir market bayiliği alabilirsiniz, ister sıfırdan açabilirsiniz. Karar size kalıyor.

2- Fırın Açmak

Girişimcilik fikirleri fırın açmak

Fırın Açmak

Başarılı bir fırının battığını görmek çok zordur. Aklınızda girişimcilik fikirleri dolaşıyorsa bu başlığı bir düşünün derim. Evet karlı ve garantili bir iş ancak bir o kadar da zahmetli bir iş. Yine markette olduğu gibi isterseniz fırın bayiliği almayı düşünebilirsiniz.

Bayilik almanın en büyük avantajı açılış sermayenizin düşük olması. Ancak yeterli sermayeniz varsa sıfırdan fırın açmak size bol kazançlar sağlayabilir. Kazancı bol bir iş kuracağınız için harcama yapmaktan korkmayın. İlk önce fırınınızda neler satacağınızı kararlaştırmanız gerekiyor.

Örneğin: Sadece ekmek, simit gibi ürünlerin satışını yaparak başlayabilirsiniz. Bunların maliyeti az, kârı ise fazladır. Ham maddeleri nereden tedarik edeceksiniz? Bilmeniz gerekiyor. Ürünler dışında ekibinizin çok iyi olması lazım. Kaliteli ürünler satabilmeniz sizi ayakta tutacak olan şeydir. Başarılı bir fırın işleterek çok iyi kazançlar elde edebilirsiniz. Yeter ki azimli olup, vakit ayırın.

İlgili içerik: Ek İş Fikirleri – Aylık Ortalama 4.000 TL Gelir!

3- Tamirci Açmak

Girişimcilik fikirleri tamircilik yapmak

Tamirci açmak

Evet yanlış okumadınız. İş kurma fikirleri arasına tamirci açmayı da yerleştirdim. Bunun sebebi sektördeki rekabetin çok azalmış olması. İnsanlar her daim aklınıza gelebilecek her eşya için tamir hizmetine ihtiyaç duyuyor. Dönem ne olursa olsun. Rekabetin az, talebin yoğun olması demek batma riskinin az olması demektir.

İş kurma fikriniz varsa bu başlığı es geçmeyin. Eğer konu hakkında fikriniz ve çalışabileceğiniz insanlar varsa oldukça karlı bir iş kurabilirsiniz. Oldukça eski bir iş alanı olsa bile yeniye uyarlayacağınız girişimcilik fikirleri ile tamircilik işini çok büyütebilirsiniz. Evlere tamir hizmeti vererek ekstra kazançlar elde edebilirsiniz. Çalışacağınız insanların işi biliyor olması çok önemlidir. En büyük yatırımınız çalışacağınız insanlar desem yanlış olmaz.

4- Reklam Ajansı Açmak

Girişimcilik fikirleri reklam ajansı açmak

Ofis Alanı Kiralama

Girişimcilik fikirleri

Reklam ajansı açmak

Reklam ajanslarına ihtiyacın gün geçtikçe ne kadar arttığına şahit oluyoruz. Özellikle dijitalleşen dünyada reklam ajansları büyük rol oynuyor. İyi bir ekiple reklam ajansı açarak çok iyi paralar kazanabilirsiniz. İş kurma fikirleri hakkında araştırma yapıyorsanız, bu başlığı iyice araştırın derim. Belediyelerle, şirketlerle, önemli isimlerle çalışabilirsiniz. Billboardlar, broşürler, kartvizitler ve daha bir sürü hizmet… Girişimcilik fikirleri içerisinde en yeni alanlardan birisi.

Reklam ajansı kurmadan önce iyi bir saha araştırması yapmanız gerekiyor. CV’si geniş insanlarla çalışırsanız sizin için iyi olacaktır. Çalışacağınız insanlar çok önemli. Küçük bir ofisle yola çıkıp, işlerinizi büyütebilir ve çok iyi paralar kazanabilirsiniz.

5- Güzellik – Epilasyon Salonu Açmak

Girişimcilik fikirleri güzellik salonu açmak

İş kurma fikirleri

Girişimcilik fikirleri arasında çok kazançlı bir sektörden bahsedeceğim. Güzellik sektörünün çok uzun yıllardır kârlı bir iş sektörü olduğunu biliyoruz. Ayrıca son yıllarda lazer epilasyon hizmeti vermeleriyle de bol kazançlar elde ediyorlar. İş kurma fikirleri içerisinde batması zor bir iş. İşlek bir konuma sahip yerde açacağınız güzellik salonunun her daim müşterisi olacağını söylersem abartmış olmam.

Özellikle kadınlar düzenli olarak güzellik salonlarına gidiyorlar. Eğer bu işte başarılı olursanız, uzakta ikamet eden insanlar dahi sizi seçecektir. Ekipmanlarınız kadar çalışanlarınızın da kaliteli olması önemli bir konudur. İşini iyi yapmayan bir çalışanınız markanızı kötü yönde etkileyebilir. Güzellik salonu ekipmanlarının pahalı olduğunu belirtmem gerekiyor. Kazançlı bir işin doğal olarak sermayesi de yüksek oluyor.

6- Meyve Suyu Barı Açmak

Girişimcilik fikirleri meyve suyu barı açmak

Meyve suyu barı

Yukarıda yüksek sermayeli bir iş kurma fikirleri arasından başlıklar sıraladım. Bu başlık ise çok ucuz bir sermaye gerektiriyor. Yaşadığınız şehirde, işlek bir konuma meyve suyu barı açarak iyi paralar kazanabilirsiniz. Maliyeti düşük olan bir iş fikri olduğu için kazancınız her türlü karlı olacaktır. Dilerseniz bir dükkanınız varsa oraya bağlı olarak meyve suyu barı açabilirsiniz.

Meyve suyu barı açmanız için dikkat etmeniz gereken en önemli nokta işlek yere barınızı açmak. Diğer bir nokta çevrenizde bu hizmeti veren kişilerin az olması. Meyve suyu barı açmak için yasal izinleri de almanız gerektiğini hatırlatmam gerek. Düşük sermayeyle bir iş kurma fikriniz için bu başlık harika!

Ayrıca düşük sermayeli işler hakkında daha fazla detay öğrenmek isterseniz: Az sermayeli işler hakkındaki yazıya da göz atabilirsiniz.

7- Giyim Mağazası Açmak

Girişimcilik fikirleri giyim mağzası açmak

giyim mağazası

Girişimcilik fikirleri kafanızda dolanıyorsa, garanti işlerden birisiyle yola devam etmek istiyor olabilirsiniz. Giyim sektörü de en az gıda sektörü kadar popüler. İyi bir giyim mağazası açarak iyi paralar kazanabilirsiniz. Giyim sektörü için öncelikle bir kitle belirmeniz gerekiyor. Kadın giysileri mi, bebek giysileri mi, erkek mi yoksa hepsi mi diye bir karar almanız lazım.

Diğer unutmamanız gereken şey ürün kaliteleriniz. Kaliteli ürünler satmazsanız işlerinizin durmasına sebep olabilirsiniz. İşlek bir konum seçebilirseniz, mağazanız için çok iyi olacaktır. Giyim mağazası açtığınızda sosyal medyadan da mağazanızın tanıtımızı yapabilmelisiniz. Bu şekilde daha çok müşteri çekebilirsiniz.

8- Yoga – Plates Salonu Açmak

Girişimcilik fikirleri plates salonu açmak

Yoga

Girişimcilik fikirleri arıyorsanız, yoga – plates salonu açmayı bir düşünebilirsiniz. İnsanlar rahatça yoga, plates yapacak mekanlar arıyor. Bunu bir fırsata çevirebilirsiniz. Eğer iş kurma fikirleri içerisinden bu başlık aklınıza yattıysa detaylı bir araştırma yapmanızı tavsiye edeceğim. Ama şunu söyleyebilirim ki batmayacak iş fikirleri neler derseniz günümüzde bu başlık çok garantili. Doğru stratejileri bilerek adımlar atarsanız yoga ve plates salonundan iyi gelirler elde edebilirsiniz.

9- Balık Üretim Çiftliği Açmak

Girişimcilik fikirleri balık üretim çiftliği

Balık üretim çiftliği

Girişimcilik fikirleri arıyorsanız bu başlık sizin için oldukça ilginç olabilir. İyi sermayeye sahipseniz bu önereceğim iş sayesinde çok iyi paralar kazanabilirsiniz. Balık üretim çiftliği açmanız için biraz bilgi birikimine ve sabra sahip olmalısınız. Çiftliği açacağınızda ilk belirlemeniz gereken nokta, bölgenizde ne tür balıklar yetiştirilebilecek? Bunu öğrenmelisiniz.

Türkiye’nin her yerinde balık tüketimine çok önem veriliyor. Başarıyla aşamalarınızı tamamlayıp bir balık üretim çiftliği kurarsanız, büyük karlı çıkabilirsiniz. Bu konuda deneyim sahibi insanlarla görüşüp, tavsiyeler almanız gerekiyor. Sermayesi yüksek olduğu için riske girmeden önce tüm aşamalara hakim olmalısınız. Elbette en önce iş kurma fikirleri için önce hazır hissetmeniz gerek.

İlgili içerik 2: Freelance İş Fikirleri – Evden Para Kazandıracak 14 İş

10- Doğum Fotoğrafçısı

Girişimcilik fikirleri bebek fotoğrafçılığı

Fotoğraf stüdyosu

Son dönemlerde doğum fotoğrafları hemen hemen her ebeveyn tarafından tercih ediliyor. Sıradan bir fotoğrafçı dükkanı açmak yerine, konsept fotoğraf çekimleri yapan bir yer açabilirsiniz. Örneğin vesikalık fotoğraf çekmek için bir yer değil, doğum ve diğer farklı özel günler için fotoğraf çekimi yapan bir yer açabilirsiniz. Ya da ben bu işte çok iyiyim; ancak bir yer açmak için para biriktirmem gerekiyor, bu işi şimdilik freelance olarak yapayım diyorsanız; Bionluk gibi siteler üzerinden ilk adımınızı atabilirsiniz.

Üstelik konsept fotoğraf çekimleri yapar fotoğrafçılar çok iyi paralar kazanıyorlar. Yaptığınız işleri sergilemek için Instagram gibi sosyal medya mecralarından faydalanabilirsiniz. Bu sayede müşterililerinizi kendinize çekebilirsiniz.

11- Etüt – Kurs Merkezi Açmak

Girişimcilik fikirleri kurs vermek

Etüt merkezi açmak

Kurs ve etüt merkezleri uzun yıllardır var olan bir sektör. Özellikle eğitimcilerin düşünebilecekleri girişimcilik fikirleri arasında yer alıyor. Günümüzde çoğu ebeveyn, okul dışında, çocuklarını iyi eğitim almaları için çeşitli etüt – kurs merkezlerine yolluyor. Dilerseniz sadece ortaokul çağındaki öğrencilere ya da lise çağındaki öğrencilere eğitim vermeyi tercih edebilirsiniz.

Bu iş büyük emek istiyor. Ekibinizi kurarken iyi öğretmen seçimleri yapmalısınız. Ayriyeten kurs merkezinizi açacağınız konumunda iyi bir yerde olması, size büyük avantaj sağlar. Ufak bir yer açarak dahi küçük kitlelere eğitim vererek para kazanabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.