Kostüm Tasarımı Yaparak Para Kazanmak – 4 Satış Yöntemi!

15.04.2022
5.144
Kostüm Tasarımı Yaparak Para Kazanmak – 4 Satış Yöntemi!

İnternet, girişimcilere ve yaratıcı bireylere neredeyse sonsuz sayıda para kazanma fırsatı sunuyor. Kostüm tasarımı yaparak para kazanmak da bunlardan bir tanesi. Şaşırdınız değil mi? Evde kostüm tasarımı yapıp satarak para kazanabileceksiniz. Elbette önce bu konu hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Tasarıma ilginiz varsa ve dikiş dikmeyi biliyorsanız tasarım yaparak para kazanmak tam sizin işiniz! Boş vakitlerinizi kostüm tasarımı yaparak gelire çevirebilirsiniz. Kim bilir belki de zamanla bu işten çok iyi paralar kazanıp, kendi dikim atölyenizi açarsınız.

Sizlere yazının ilerleyen kısımlarında nasıl kostüm tasarımı yapabileceğinizi ve üzerinden nasıl para kazanabileceğinizi anlatacağım. Yazdıklarımı adım adım okur ve uygularsanız, bu işten para kazanmanız oldukça olası.😊

Kostüm Tasarımı Yapmak İçin Yöntemler

Kostüm Tasarımı Yapmak İçin Yöntemler
Kostüm Tasarımı Yapmak İçin Yöntemler

Sıkı çalışma, eğitim, doğru bağlantılar ve azimle, kostüm tasarımı yaparak başarılı bir kariyer edinebilirsiniz. Birçok insan, profesyonel olarak sevdiği bir şeyi yapmayı hayal eder. Ancak yaratıcılar için hem tatmin edici hem de kârlı bir çıkış noktası bulmak zor olabilir.

Tasarım kostümlere tiyatro, bale, opera, sinema, televizyon, reklam, gösteri, festival ve törenlerde çok sık ihtiyaç oluyor. Amigurumi bebek yapıp satmak gibi tasarımlar sizin ilgi alanlarınızdan biriyse severek yapacağınız bu işten para kazanabileceksiniz. Sizde kostüm tasarımı yaparak para kazanmak istiyorsanız aşağıdaki kostüm tasarımı yapmak için yöntemleri inceleyin:

  • Kostüm tasarımı yaparak para kazanmak için en önemli adım bilgi. Evde kendinizi denemeler yaparak, dikim yeteneğinizi geliştirebilirsiniz.
  • Kendinize belli bir yaş aralığı belirleyebilirsiniz. Örneğin, son dönemlerde çocuklar için tasarlanan kostümlere rağbet arttı. Çeşitli çizgi film karakterlerinin kostümleri, hayvan kostümleri çok tercih ediliyor.
  • Kostüm tasarımı yaparak para kazanmak için malzemelerinizi uygun ve kaliteli seçmelisiniz. Kostümler için süslemeler, aksesuarlar sık sık tercih edeceğiniz ürünler olacak. Yine aynı şekilde birçok kumaş kullanmanız gerekecek.
  • İsteğe özel özel sipariş alabilirsiniz. Örneğin bir doğum günü için bir çocuğa özel bir kostüm tasarlamanız istenebilir. Gerekli ölçüleri alarak kostümü tasarlayabilirsiniz. Böylelikle özel kostüm tasarımı isteyen birçok insan, sizden hizmet almak isteyebilir.
  • Cosplay kostüm tasarımları yapabilirsiniz. Cosplay, kostümlü oyun anlamına geliyor. Çeşitli anime, manga, çizgi film karakterlerinin canlandırılması diyebilirim. Cosplay kostüm tasarımı yaparak oldukça iyi paralar kazanma şansınız var. Bu alanı da bir değerlendirin derim.

Ayda ortalama 4.000 gelir elde edebileceğiniz ek iş fikirleri hakkında ki yazıyı mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum.

Kostüm malzemelerini nereden temin edebiliriz?

Kostüm tasarımı yaparak para kazanmak istiyorsanız, kostüm malzemelerinizi manifaturacılardan, internet sitelerinden kolayca temin edebilirsiniz.

Kostüm Tasarımı Yapmak Kazancı

Kostüm Tasarımı Yaparak Para Kazanmak
Kostüm Tasarımı Yaparak Para Kazanmak

Kostüm tasarımı yaparak para kazanmak gerçekten karlı bir iş fikri. Bu işte alacağınız sabit bir ücret yok diyebilirim. Sebebi, ne kadar satış yapacağınıza göre kazancınızın değişmesi. Ayrıca her kostüm için harcayacağınız maliyetin ve emeğin değişeceği için de alacağınız para değişecektir. Kostüm tasarımı işi para kazandıran işler arasında.

Kostüm tasarımı yapıp satarak aylık olarak 5.000 TL‘den başlayıp 10.000 TL‘ye kadar kazanabilmeniz mümkün. İşinizde ne kadar iyi olursanız, o kadar yüksek fiyatlara kostümler satabilirsiniz.  Yani tamamen size bağlı. Bu işten zarar etmeniz de çok zor olduğu için fazlasıyla avantajlı bir iş diyebilirim.

Sermayeniz mi yok? Daha farklı iş fikirleri mi arıyorsunuz? O halde Sermayesiz iş fikirleri yazısına davetlisiniz!

Kostüm tasarımcısı nasıl olunur?

Kostüm tasarımcısı olmak için üniversitelerin moda tasarımı, tekstil tasarımı gibi bölümlerinden mezun olmanız gerekir. Bir diğer seçenek ise bulunduğunuz ildeki kurslara giderek bu işi kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Kostüm Tasarımı Yapıp Satmak

kostüm Tasarımı Yaparak Para Kazanmak
Kostüm Tasarımı Yapıp Satmak

Evet, gelelim kostüm tasarımı yaparak para kazanmak hakkındaki en önemli mevzuya. Ne kadar güzel kostüm tasarlarsanız tasarlayın, bunları başarılı şekilde satmayı bilemezseniz, para kazanamazsınız. Sizlere çok etkili bazı satış yöntemlerinden bahsedeceğim.

Bunlardan birini ya da daha fazlasını seçip, uygulayabilirsiniz. Bana kalırsa birçoğunu tercih etmeniz, satışınız ve reklamınız için olumlu olacaktır. Vakit kaybetmeden kostümlerinizi hangi yöntemlerle satabileceğinizi anlatıyorum.

1. Fiziksel Satış

Kostümlerinizi ilgi duyabilecek yerlere satabilirsiniz. Örneğin şehrinizde kostüm satan yerler varsa buralarla anlaşabilirsiniz. Bu yerler sizden özel sipariş de isteyebilir. Elbette mağazalar sizden komisyon alacaklardır. Ancak hızlı satış yapabilmeniz için etkili bir yöntem diyebilirim.

2. İnstagram

Fark ettiyseniz ki son dönemlerde bir çok mağaza, butik satış yapmak için İnstagram hesabı oluşturuyor. Bu yöntem o kadar etkili ki bazı markaların fiziksel bir mağazası bile yok. Tüm satışlarını İnstagram üzerinden gerçekleştirebiliyorlar. Siz de bunu değerlendirebilirsiniz.

Tasarladığınız kostümler için bir Instagram hesabı oluşturabilirsiniz. Kostümlerinizin fotoğraflarını güzelce çekip, hesabınıza yükleyebilirsiniz. Burada ürünlerinizi oldukça iyi sergileyebilmelisiniz. İnsanlar bu fotoğraflara bakarak sizden kostüm almak isteyecekler. Ayrıca ücretli Instagram reklamlarından da faydalanabilirsiniz.

3. Facebook

Kostüm tasarımı yaparak para kazanmak için bu yöntemde tıpkı İnstagram gibi olacak. Kostümleriniz için bir Facebook sayfası oluşturabilir ve fotoğraflar yükleyebilirsiniz. Çeşitli satış gruplarında reklamlarınızı yapabilirsiniz. Yine aynı şekilde ücretli reklamlar verebilir ve hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.

4. E- ticaret siteleri

N11, Sahibinden veya Etsy gibi e – ticaret sitelerinin çatısı altında, kendi çevrimiçi mağazalarınızı oluşturabilirsiniz. E – ticaret siteleri; kostümleri, göndermenize ve satmanıza, ödeme tahsil etmenizde hem alıcılar hem de satıcılar için kolaylık sunar.

Ancak bu platformlar, bu avantajlar için satış fiyatınızın belli bir yüzdesini alır. Ayrıca, alıcıların ürününüzü nasıl bulacağını da kontrol eder. Buradaki satışlar, arama sonuçları tarafından yönlendirilir. Platformlarda, bu aramaların nasıl mağazanıza yönlendirileceğini kontrol eder.

Kimler Kostüm Tasarımı Yapıp Satabilir?

Moda konusunda kendini geliştiren ve geliştirebilecek herkes kostüm tasarımı yaparak para kazanabilir.
İş arayan, emekli ya da öğrenci olabilirsiniz. Hiç fark etmiyor. Tasarım ve satış sürecinde başarılı olabileceğinize inanıyorsanız kostüm tasarımı hakkında bilgi sahibiyseniz tasarımcı olabilirsiniz.

Evet, kostüm tasarımı yaparak para kazanmak hakkında sizlere anlatacaklarım bu kadar. Daha fazla iş fikri, evde ek iş için bizi Instagram’dan da takip etmeyi unutmayın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.