Paylaş:
  1. Anasayfa
  2. İş Fikirleri
  3. Kostüm Tasarımı Yaparak Para Kazanmak – 4 Satış Yöntemi!

Kostüm Tasarımı Yaparak Para Kazanmak – 4 Satış Yöntemi!

kostüm tasarımı işi
İnternet, girişimcilere ve yaratıcı bireylere neredeyse sonsuz sayıda para kazanma fırsatı sunuyor. Kostüm tasarımı yaparak para kazanmak da bunlardan bir tanesi. Şaşırdınız değil mi? Kostüm yapıp satarak para kazanabileceksiniz. Elbette önce bu konu hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Tasarıma ilginiz varsa ve dikiş Dikmeyi biliyorsanız kostüm tasarımı işi tam sizin için! Boş vakitlerinizi kostüm tasarımı yaparak gelire çevirebilirsiniz. Kim bilir belki de zamanla bu işten çok iyi paralar kazanıp,kendi dikim atölyenizi açarsınız.

Sizlere yazının ilerleyen kısımlarında nasıl kostüm tasarımı yapabileceğinizi ve üzerinden nasıl para kazanabileceğinizi anlatacağım. Yazdıklarımı adım adım okur ve uygularsanız, bu işten para kazanmanız oldukça olası.

Kostüm Tasarımı Yapma İşine Başlamak İçin Yöntemler

kostüm tasarımı yaparak para kazanmak
kostüm tasarımı yaparak para kazanmak

Sıkı çalışma, eğitim, doğru bağlantılar ve azimle, kostüm tasarımı yaparak başarılı bir kariyer edinebilirsiniz. Birçok insan, profesyonel olarak sevdiği bir şeyi yapmayı hayal eder. Ancak yaratıcılar için hem tatmin edici hem de kârlı bir çıkış noktası bulmak zor olabilir. Yukarıda da belirttiğim gibi tasarım ve moda sizin ilgi alanlarınızdan biriyse severek yapacağınız bu işten para kazanabileceksiniz.

  • Kostüm tasarımı yaparak para kazanmak için en önemli adım bilgi. Eğer giysi dikecek bilgilere sahip değilseniz mutlaka bir kurs eğitimi almanızı tavsiye edeceğim. Yani illa bir okulda eğitim almanıza gerek yok. Moda tasarım gibi kursları değerlendirin. Bu şekilde kısa sürede kostüm tasarlama aşamasına geçebileceksiniz. Evde kendinizi denemeler yaparak, dikim yeteneğinizi geliştirebilirsiniz.
  • Kendinize belli bir yaş aralığı belirleyebilirsiniz. Mesela son dönemlerde çocuklar için tasarlanan kostümlere rağbet arttı. Çocuk kostümlerine ağırlık verebilirsiniz. Çeşitli çizgi film karakterlerinin kostümleri, hayvan kostümleri çok tercih ediliyor. Aklınızda farklı bir fikir varsa elbette bunu da değerlendirebilirsiniz.

Ayda ortalama 4.000 gelir elde edebileceğiniz ek iş fikirleri hakkında ki yazıyı mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum.

  • Kostüm tasarımı yaparak para kazanmak için malzemelerinizi uygun ve kaliteli seçmelisiniz. Kostümler için süslemeler, aksesuarlar sık sık tercih edeceğiniz ürünler olacak. Yine aynı şekilde birçok kumaş kullanmanız gerekecek. Bu malzemeleri temin edebileceğiniz ucuz yerleri bulmanız gerek.
  • Kumaşlar için toptan kumaş satan yerleri tercih edebilirsiniz. Aksesuarlar ve süslemeler içinde Aliexpress ve Amazon gibi sitelerden alışveriş yapabilirsiniz. Bu işte ne kadar az maliyetle iş yapabilirseniz, kar oranınız o kadar artar.
  • İsteğe özel özel sipariş alabilirsiniz. Örneğin bir doğum günü için bir çocuğa özel bir kostüm tasarlamanız istenebilir. Gerekli ölçüleri alarak kostümü tasarlayabilirsiniz. Böylelikle özel kostüm tasarımı isteyen birçok insan, sizden hizmet almak isteyebilir.
  • Cosplay kostüm tasarımları yapabilirsiniz. Son zamanlarda cosplay oluşturmak inanılmaz popüler. Cosplay, kostümlü oyun anlamına geliyor. çeşitli anime, manga, çizgifilm karakterlerinin canlandırılması diyebilirim. Cosplay kostüm tasarımı yaparak oldukça iyi paralar kazanma şansınız var. Bu alanı da bir değerlendirin derim.

Kostüm Tasarımı Yapıp Satmak

kostüm tasarımı yapıp satmak
cosplay kostüm tasarımı yapmak

Evet, gelelim kostüm tasarımı yaparak para kazanmak hakkındaki en önemli mevzuya. Ne kadar güzel kostüm tasarlarsanız tasarlayın, bunları başarılı şekilde satmayı bilemezseniz, para kazanamazsınız. Sizlere çok etkili bazı satış yöntemlerinden bahsedeceğim.

Bunlardan birini ya da daha fazlasını seçip, uygulayabilirsiniz. Bana kalırsa birçoğunu tercih etmeniz, satışınız ve reklamınız için olumlu olacaktır. Vakit kaybetmeden kostümlerinizi hangi yöntemlerle satabileceğinizi anlatıyorum.

1- Fiziksel Satış: Kostümlerinizi ilgi duyabilecek yerlere satabilirsiniz. Örneğin şehrinizde kostüm satan yerler varsa buralarla anlaşabilirsiniz. Bu yerler sizden özel sipariş de isteyebilir. Elbette mağazalar sizden komisyon alacaklardır. Ancak hızlı satış yapabilmeniz için etkili bir yöntem diyebilirim.

2- Instagram: Fark ettiyseniz ki son dönemlerde bir çok mağaza, butik satış yapmak için Instagram hesabı oluşturuyor. Bu yöntem o kadar etkili ki bazı markaların fiziksel bir mağazası bile yok. Tüm satışlarını Instagram üzerinden gerçekleştirebiliyorlar. Siz de bunu değerlendirebilirsiniz.

cosplay kostüm tasarımı yapmak
kostüm tasarımı yapma

Tasarladığınız kostümler için bir Instagram hesabı oluşturabilirsiniz. Kostümlerinizin fotoğraflarını güzelce çekip, hesabınıza yükleyebilirsiniz. Burada ürünlerinizi oldukça iyi sergileyebilmelisiniz. İnsanlar bu fotoğraflara bakarak sizden kostüm almak isteyecekler. Ayrıca ücretli Instagram reklamlarından da faydalanabilirsiniz.

3- Facebook: Kostüm tasarımı yaparak para kazanmak için bu yöntemde tıpkı Instagram gibi olacak. Kostümleriniz için bir Facebook sayfası oluşturabilir ve fotoğraflar yükleyebilirsiniz. Çeşitli satış gruplarında reklamlarınızı yapabilirsiniz. Yine aynı şekilde ücretli reklamlar verebilir ve hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.

Sermayeniz mi yok? Daha farklı iş fikirleri mi arıyorsunuz? 13 kazançlı sermayesiz iş fikri yazısına davetlisiniz!

4- E- ticaret siteleri: N11, Sahibinden veya Etsy gibi e – ticaret sitelerinin çatısı altında, kendi çevrimiçi mağazalarınızı oluşturabilirsiniz. E – ticaret siteleri; kostümleri, göndermenize ve satmanıza, ödeme tahsil etmenizde hem alıcılar hem de satıcılar için kolaylık sunar.

Ancak bu platformlar, bu avantajlar için satış fiyatınızın belli bir yüzdesini alır. Ayrıca, alıcıların ürününüzü nasıl bulacağını da kontrol eder. Buradaki satışlar, arama sonuçları tarafından yönlendirilir. Platformlarda, bu aramaların nasıl mağazanıza yönlendirileceğini kontrol eder.

Kostüm Tasarımı Yapıp Satarak Ne Kadar Kazanılır?

kostüm tasarımı kazancı
kostüm tasarımı yaparak para kazanmak

Kostüm tasarımı yaparak para kazanmak gerçekten karlı bir iş fikri. Bu işte alacağınız sabit bir ücret yok diyebilirim. Sebebi, ne kadar satış yapacağınıza göre kazancınızın değişmesi. Ayrıca her kostüm için harcayacağınız maliyetin ve emeğin değişeceği için de alacağınız para değişecektir.

Para kazandıran işler yazısını okuyarak daha farklı fikirleri de değerlendirebilirsiniz.

Uğraşılmış ve emek gösterilmiş bir kostümden ortalama olarak 800 TL kazanmanız mümkün. Bir ayda 5 kostüm sattığınızı düşünürsek 3.000 – 4.000 TL kazanabilmeniz mümkün. İşinizde ne kadar iyi olursanız, o kadar yüksek fiyatlara kostümler satabilirsiniz.  Yani tamamen size bağlı. Bu işten zarar etmeniz de çok zor olduğu için fazlasıyla avantajlı bir iş diyebilirim.

Kimler Kostüm Tasarımı Yapıp Satabilir?

kimler kostüm tasarımı yapıp satabilir
çocuk kostüm tasarımı yapmak

Tasarım, moda konusunda kendini geliştiren ve geliştirebilecek herkes kostüm tasarımı yaparak para kazanabilir. Doğum günü organizasyonları, çeşitli gösteriler için kostümler tasarlayabilirsiniz. Bu iş fikrinde en önemli olgulardan birisi satış için müşteri bulabilmekte. Yukarıda sizlere nasıl satış yapabileceğinizi, müşterilerinizi nasıl bulabileceğinizi anlattım. Bunları uygulayın.

Kendi işinizin patronu olacağınız için ister tam zamanlı olarak kostüm tasarımcılığı yapın, ister yarı zamanlı. Boş olduğunuz dönemlerde sipariş alabilirsiniz. İş arayan, emekli, öğrenci olabilirsiniz. Hiç fark etmiyor. Tasarım ve satış sürecinde başarılı olabileceğinize inanıyorsanız bu iş sizin için!

Evet, kostüm tasarımı yaparak para kazanmak hakkında sizlere anlatacaklarım bu kadar. Daha fazla iş fikri, evde ek iş için bizi Instagram’dan da takip etmeyi unutmayın.

 

BÜLTENE KATILIN

E-posta listemize kayıt olarak yeni makalelerimizden haberdar olabilirsiniz.

Abone olduğunuz için teşekkürler.

Bir hata oluştu.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü