Sermayesiz İş Fikirleri – 13 Para Kazanma Garantili İş Fikri

29.05.2021
8.829
Sermayesiz İş Fikirleri – 13 Para Kazanma Garantili İş Fikri

Kendi işinizi yapmayı hayal ediyorsunuz; ancak sermayeniz yok mu? Üzülmeyin, çünkü sermayesiz olarak başlayabileceğiniz iş seçenekleri de var. Bu yazımda sizler için detaylıca sermayesiz iş fikirleri neler? tüm ayrıntılarıyla sıraladım!

Cebinizden para çıkmadan, sermayesiz bir şekilde çeşitli işler yapabilirsiniz. Ev hanımları ve öğrenciler için özellikle maliyetsiz iş fikirleri büyük bir fırsattır. Birazdan vereceğim tavsiyelerin çoğunu evden çıkmanıza bile gerek kalmadan yapabileceksiniz. Sıralayacağım iş fikirleriyle ek kazanç ve düzenli maaşlar kazanmanız mümkün!

Girişimci ruha sahip birçok insanın, iş hayallerinin peşinden gitmemelerinin en büyük nedeni, iş kurmanın önemli sermaye gerektirmesi olduğunu biliyorum. Düşük maliyetli bir iş kurmak istiyorsanız, şimdi önereceğim fikirler, girişimcilik tutkunuza ilham vermenizde size yol gösterecek! Yapmanız gereken size uygun olan işi bulmak ve çalışmak!

1- Ders Vermek

sermayesiz iş fikirleri ders vermek

Ders vermek

Hakim olduğunuz konularda insanlara ders vererek para kazanabilirsiniz. Tamamen sermayesiz ve verdiğiniz ders saati kadar para alırsınız. İnternette sayısı çok fazla ders vermek için platform var. Buralara üye olup öğrencilerinizi rahatlıkla bulabilirsiniz. Resim, müzik, dil, okul dersleri gibi aklınıza gelebilecek çeşitli alanlarda ders verebilirsiniz.

Uzman olduğunuz konularda ders verebilmeniz çok önemli çünkü müşterilerinizin devamlılığını, onların memnuniyetleriyle sağlayabilirsiniz. Öğretme şeklinizden memnun kalmayan birisi tekrar sizden ders almak istemeyebilir. Bu nedenle iyi bir öğretici olduğunuzdan emin olmalısınız. Sermayesiz iş fikirleri içerisinde ders vermek çok mantıklıdır.

Kazanca gelirsek, bir ders saatinden ortama 100 TL kazanabilirsiniz.

2- Bahçe ve Çevre Düzenlemesi

sermayesiz iş fikirleri bahçe düzenleme

Bahçe düzenlemesi

Toprakla, ağaçla ve çiçeklerle uğraşmayı seviyorsanız bir bahçe veya peyzaj işi ile uğraşmayı düşünebilirsiniz. Temel biçme, budama ve çim bakımı becerileriniz varsa, peyzaj işine başlamak için herhangi bir sermayeye gereksinim duymazsınız. Bu işi tam zamanlı ya da yarı zamanlı olarak yapabilirsiniz. Düzenli olarak çalışmaya da gayet uygun bir iştir.

Burada en önemli nokta işi bulabilmenizdir. Bunun için çevrenizdeki peyzajlar, belediyeler ile görüşebilir ve iş ilanlarını takip edebilirsiniz. Büyük bahçeleri olan mekanlara sahip insanlarla iletişime geçebilirsiniz.  İşinizi beğenen insanlar sizi çevrelerine önerebilir ve bu sayede müşterileriniz de artar.

Aylık düzenli olarak bu işten ortalama 2.000 – 3.000 TL kazanç elde edebilirsiniz.

3- Ev veya Ofis Temizliği

sermayesiz iş fikirleri ev ve ofis temizliği

Sermayesiz İş Fikirleri

Ofislerin ve evlerin temizliği için sıklıkla işini iyi yapan insanlardan yardım alınıyor. Temizlik yapma işine çok rahatlıkla sermayesiz olarak girebileceksiniz. İşinizi iyi yaptığınız taktirde sürekli olarak iş bulma olasılığınız var. Temizliğinizi çok beğenen bir ev sahibi komşusuna sizi önerebilir. En baştaki iş bulma zorluğunuz, zaman geçtikçe ortadan kaybolacak. Artık işler size gelmeye başlayacak. Temizlik için hizmet veren sitelerden ilk olarak faydalanabilirsiniz.

Sermayesiz iş fikirleri içerisinde temizlik başlığı çok sık tercih edilen bir iş. Temizlik için hizmet verdiğiniz insanlar malzemeleri alacaktır. Gün geçtikçe temizlik için yardım alan insanların sayısı hız kesmeden artıyor. Yapmanız gereken tek şey gün içerisinde 2 – 3 saat temizlik yapmanız.

Böylelikle günde ortalama 300 TL kazanç elde edebileceksiniz.

4- Sanal Asistanlık

sermayesiz iş fikirleri sanal asistanlık

Sanal Asistan Olun

Düzenliyseniz ve görevleri zamanında kolayca tamamlayabiliyorsanız, sanal asistan olmayı düşünün. Sanal asistanlar, zamanlama, muhasebe ve diğer çeşitli idari görevleri ev ofislerinden uzaktan yönetir; yazar, editör, tasarımcı vb. olarak serbest çalışmaya benzer şekilde, sanal asistanlar müşteri tabanlarını ve deneyimlerini Upwork gibi sitelerde oluşturabilirler.

Düzenli olarak sanal asistanlık işi yaparsanız aylık ortalama 2.500 TL kazanç sağlayabilirsiniz. Dilerseniz bu işte part time – full time olarak çalışabilirsiniz. Karar size bağlı. Unutmayın, kazancınız çalışma şeklinize ve yoğunluğunuza göre değişecektir.

İlgili: İş Fikirleri – Bu 17 İş Önerisi ile Binlerce Lira Kazanın!

5- Çağrı Merkezi Temsilcisi

sermayesiz iş fikirleri sanal asistanlık

Çağrı merkezi çalışanı

Çeşitli çağrı merkezler bünyelerine düzenli olarak çağrı merkezi temsilcileri alıyorlar. Sermayesiz iiş fikirleri arasında çok popüler bir başlık diyebilirim. Ayrıca işin büyük avantajı artık çağrı merkezlerinin çoğu online olarak çalışabiliyorlar. Yani evinizin sessiz bir köşesinden çağrı merkezi temsilciliği yapabilirsiniz.

Bu iş için sizden istenen iletişim ve ikna becerilerinizin iyi olması. İnsanları dinleyerek sorunlarını anlayıp, çözümler sunabilirim diyorsanız çağrı merkezi temsilcisi olmayı düşünebilirsiniz. İşin diğer bir avantajıysa part time ya da full time seçeneklerini bulabileceğiniz bir iş olması.

Kariyer.net, Indeed.com gibi sitelerden şehrinizdeki çağrı merkezi ilanlarına göz atabilirsiniz.

6- Çocuk – Bebek Bakıcılığı

sermayesiz iş fikirleri çocuk bakıcılığı

Çocuk bakıcılığı

Sermayesiz iş fikirleri için diğer bir başlığım çocuk veya bebek bakıcılığı. Çocuklarla ve bebeklerle ilgilenmeyi seviyorsanız bu iş sermayesiz olarak başlayabileceğiniz güzel bir iş. Hele bir de deneyimiz varsa ne güzel! Son dönemlerde her iki ebeveyninde çalışıyor olması bakıcılık yapan insanlara ihtiyacı fazlasıyla artırdı.

Hizmet vereceğiniz kişilerin durumuna göre çocuklara kendi evinizde ya da karşı tarafın evinde bakmanız istenebilir. Bakıcılık için çeşitli platformlardan bu işe katılmak için faydalanabilirsiniz. Sizden memnun kalan ebeveynler düzenli olarak sizinle çalışmak isteyebilirler.

Günübirlik çocuk – bebek bakıcılığından ortalama 200 TL kazanç elde edersiniz.

7- Köpek Gezdirme – Evcil Hayvan Bakıcılığı

sermayesiz iş fikirleri hayvan bakıcılığı

Hayvan bakıcılığı

Hayvanları seviyorsanız, onları birkaç saatliğine bakmanız için size para verecek bir sürü insan var. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde yaşıyorsanız… Programınıza bağlı olarak, bu yarı zamanlı veya tam zamanlı bir iş olarak yapabilirsiniz. Bir kuruş harcamadan çalışmaya başlayabilirsiniz.

Köpek gezdirme, evcil hayvan bakma için iş ilanlarını takip etmelisiniz. Petsurfer.com gibi sitelerden faydalanarak ilanlar oluşturabilirsiniz. Şehrinizdeki hayvan bakısına ihtiyaç duyan insanlara bu şekilde ulaşabilirsiniz.

Sermayesiz iş fikirleri arasında evcil hayvan bakıcılığı, hayvanları seviyorsanız eğer sizin için çok keyifli bir iş olacaktır.  Ayrıca muhtemelen bir iş aldığınız zaman, müşteri düzenli olarak sizinle bağlantıda kalmak isteyecektir. Tabi ki iyi bir hayvan bakıcısına olduğunuza ikna olduysa.

Günlük köpek bakıcılığından ortalama 200 TL kazanabilirsiniz.

8- Seslendirme Yapma

sermayesiz iş fikirleri seslendirme yapma

Seslendirme yaparak para kazanma

Sermayesiz olarak gerçekleştirebileceğiniz diğer bir iş fikri seslendirme yapmak. Youtube kanalları, reklam ajansları gibi bir çok platform seslendirme yapması için diksiyonu düzgün insanlardan yardım alıyorlar. Sizde iyi bir ses ve diksiyona sahipseniz seslendirme işleri alarak kazanç elde edebilirsiniz.

Bunun için iyi bir mikrofonunuz olması sizin için önemli bir nokta olabilir. Kaliteli ses kayıt edebildiğiniz sürece seslendirme yapabilirsiniz. Nereden seslendirme işi alabilirim diyorsanız Bionluk gibi sitelere ilan açarak müşterilerinizi kendinize yönlendirebilirsiniz.

Bir seslendirmeden ortalama 500 TL ücret alabilirsiniz. Bu ücret elbette seslendireceğiniz metnin uzunluğuna göre değişecektir.

9- Grafik Tasarım

sermayesiz iş fikirleri grafik tasarım

Grafik Tasarım İşleri

Sermayesiz iş fikirleri arasında grafik tasarım bol kazançlı bir iştir. Her şirket, işini markalaştırmak ve müşterileri çekmek için görsel varlığa ihtiyaç duyar. Freelancer grafik tasarımcı olmak için bir bilgisayar, Adobe Illustrator veya Canva gibi bir tasarım uygulamalarına hakim olabilmelisiniz.

Ayrıca müşteri kazanabilmek için kapsamlı bir çalışma portföyü gerekir. Çok çeşitli grafik tasarım hizmetleri sunmayı seçebilir veya aşağıdakiler gibi niş hizmetler sunabilirsiniz:

  • Logolar
  • Görüntülü reklamlar
  • Broşürler
  • El ilanları
  • Kartvizit
  • Tişört baskı grafikleri
  • Bilgi grafikleri
  • Instagram grafikleri

Grafik tasarım işini sermayesiz rahatlıkla gerçekleştirerek aylık kazançlar elde edebilirsiniz. İş hakkındaki donanımlarınız sizin sermayeniz desem yeridir. Aylık düzenli olarak çalışarak, grafik tasarım işinden ortama 2.000 TL – 3.000 TL kazanç elde edebilirsiniz. Ne kadar sıkı çalışırsanız kazancınız artacaktır.

10- Yemek Şefi

sermayesiz iş fikirleri yemek şefi olmak

Yemek şefi

Ben çok iyi yemekler yapabilirim diyorsanız yemek şefi olmak isteyebilirsiniz. Hele bir de yemekler için kurslara kayıt olup, sertifika aldıysanız! Dilerseniz bir sipariş üzerine yemek işi alabilirsiniz. Örneğin bir doğum günü için sizden gerekli yiyecekleri talep edebilirler. Bunun için size yemekler için oluşan maliyeti ve hizmet bedelinizi öderler.

Herhangi bir sermayeye ihtiyaç duymadan, o lezzetli yemekleriniz sayesinde bu işten çok yüksek paralar kazanabilirsiniz. Dilerseniz alanınızı daraltıp sadece pasta üzerine de çalışabilir ve çeşitli pasta siparişleri alarak gelir elde edebilirsiniz. Tamamen sizin el becerilerinize bağlı… Şunu rahat bir şekilde söyleyebilirim ki sizden memnun kalan müşteriler çevrelerine de sizi önerirler. Başta her ne kadar iş bulmakta zorlansanız da sonrasında müşteriler size kendileri gelecek, emin olun.

Aylık düzenli olarak yemek şefi olarak ortalama 3.000 TL kazanabilirsiniz.

İlgili: Freelance İş Fikirleri – Evden Para Kazandıracak 14 İş

11- El Yapımı Ürün Satmak

sermayesiz iş fikirleri el yapımı ürün satmak

El işlerinizi satmak

Şöyle bir geriye dönüp baktığımda; el yapımı ürünlerin satışında ciddi artışlar olduğunu görüyorum. İnsanlar artık orijinal tasarımlara sahip eşyaları alıyorlar. Bu bir tişört de olabilir, kupa da…  Çok ufak maliyetlerle el yapımı ürünler yapıp, satabilirsiniz.

Sermayesiz iş fikirleri içerisinde el yapımı eşyalar tasarlayıp, üretip satmak en kolay iş seçeneklerin arasında yer alıyor diyebilirim. Üstelik el yapımı ürünler yapmaya meraklıysanız bu sizin için bir iş değil hobi olacak. Üstelik üzerinden para kazandığınız bir hobi… Unutmayın ki el yapımı ürünlerinizi satmada ne kadar başarılı olursanız o kadar kazançlı çıkarsınız.

12- Turist Rehberliği

sermayesiz iş fikirleri turist rehberliği

Turist rehberi

Eğer ikinci bir diliniz varsa şehrinizde turist rehberliği yaparak para kazanabilirsiniz. Özellikle İstanbul, Antalya, Muğla, Aydın, İzmir gibi turistlerin bol olduğu şehirlerdeyseniz turist rehberliği için çok iyi iş fırsatları bulabilirsiniz.

Sıfır sermaye ile yetkinliğinizi kullanarak çok iyi ücretler alabilirsiniz. Bunun için dilinizin iyi olması ve şehir içerisinde gezdireceğiniz yerler hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Sermayesiz iş fikirleri içerisinde gündelik çalışıp, çok iyi kazanç sağlayacağınız bir iş fikri. Özellikle yaz mevsiminde turist rehberlerine çok fazla ihtiyaç oluyor.

Bu işi yaparak günde ortalama 500 TL kazanma olanağınız var.

13- Evde Paketleme İşleri

sermayesiz iş fikirleri evde paketleme işi

Evde paketleme işi

Sermayesiz iş fikirleri arasında bol kazançlı bir iş fikri ile yazımı sonlandırıyorum. Anlaşacağınız çeşitli firmalar sayesinde evde paketleme işleri yaparak para kazanabilirsiniz. Birçok firma çeşitli ürünlerinin paketleme işlerini yapmaları için insan gücüne ihtiyaç duyuyor.

Bu firmalarla düzenli olarak çalışarak gelir elde edebilirsiniz. Ne kadar çok paketleme işi yaparsanız kazancınız da o kadar artar. Üstelik cebinizden hiç para çıkmaz. Firma size gerekli bütün malzemeleri sağlayacaktır. Peki, ben bu firmaları nasıl bulurum diye merak ediyorsanız; daha önceden yazmış olduğum Evde Paketleme İşi Veren Firmalar başlıklı yazımı okuyabilirsiniz!

Ev hanımları ve öğrenciler için evde paketleme işleri çok rahat bir iş olup; oldukça kazançlıdır. Paketleme işleri, oturduğunuz yerden boş vaktinizi nakde çevirmeniz için büyük bir fırsat diyebilirim. Yeter ki vaktinizi ayırabileceğinizi bilin ve sabırlı olun.

Bu işte alacağınız ücret, ürünlere ve ürün sayısına göre değişir. Ortalama bir kazançtan bahsedersek aylık ortalama 3.000 TL  kazanabilirsiniz.

Sermayesiz iş fikirleri ile sizler de iyi paralar kazanın!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.