Para Kazandıran İşler – 13 Bol Kazançlı İş!

31.05.2021
5.401
Para Kazandıran İşler – 13 Bol Kazançlı İş!

Bir işe girerken ya da bir işin içerisindeyken aklımıza takılan sorular olabiliyor. En çok para kazandıran işler hangileri? Bu soru işaretini kafanızdan kaldırıyorum. Yazımda, sizin için çok para kazandıran en iyi 13 işi sıraladım.

Okul hayatınızda size tutkunuzun peşinden gitmenizi söylenebilir ancak çoğumuz için çok önemli bir soru var… Para nerede? Hangi işte? Tutkunuzun peşinden gitmenizin bol para içeren yollarını tercih etmek istediğinizi biliyorum. Bunun için en çok para kazandıran iş ve örnekleri neler, listeledim.

Bu iş fikirlerinden yola çıkarak bir yol izleyebilirsiniz. Girişimcilik hakkında düşünüyorsanız yine sıralayacağım başlıklar sizin için pusula görevi görebilir. Listedeki işlerin hepsi birbirinden farklı ve çok sıkı çalışma isteyen alanlar. Daha fazla detay öğrenmek için yazıyı okumaya devam edin!

1- E- Ticaret

para kazandıran işler eticaret

E – ticaret

İnternetin hızlı kullanımının artmasıyla son yıllarda E – ticaret çok fazla ilerledi. Ticaretin internet üzerinden gerçekleştirilmesi çok popüler bir hal aldı. Çeşitli büyük firmalar E ticaret sayesinde o kadar büyüdüler ki fiziksel mağazalara dahi ihtiyaç duymuyorlar. Hatta küçük işletmelerde E – ticaret üzerinden normal kazandıklarından daha fazla kazanabiliyorlar. İnternet çağını olumlu yönde kullanıp, E – ticaret hakkında daha derinlemesine araştırmalar yapmanız gerek.

Ayrıca ek iş olarak da e – ticaret yapabilir ve para kazanabilirsiniz. Son yılların en çok para kazandıran iş listesinde e- ticaret en yukarı sıralarda. E – ticaret için ne kadar yüksek sermayeler ayırırsanız o kadar büyük işler yaparsınız. Ortalama olarak 2.000 – 50.000 TL ile e – ticaret işine girebilirsiniz. Bu işi yarı zamanlı yapacaksanız elbette daha düşük sermayelerle de E – ticaret yapabilirsiniz.

2- Dijital Pazarlama

para kazandıran işler dijital pazarlama

Dijital pazarlama

İş ilanlarına düzenli olarak bakan insanlar, dijital pazarlama işi için birçok ilan görmüştür. Her gün daha büyüyen bir sektör diyebilirim. Şirketlerin büyümek için sıklıkla kullandığı pazarlama yöntemidir. Önü çok açık olduğu kadar iyi paralarda kazandırıyor. Dijital pazarlama altında birçok başlık bulunur. Geleneksel pazarlamanın önüne geçen dijital pazarlamayla daha uzun yıllar bol kazançlar sağlanacak gibi görünüyor.

Dijital pazarlama kendi içinde birçok alana ayrılıyor. SEO hizmetleri, Influencer marketing gibi kendi içerisinde dallara ayrılıyor. Bunlar hakkında fikir sahibi olmalısınız. Bu dallardan birini seçerek uzmanlaşabilir, ilerleyebilirsiniz.  Özellikle Google ads, Google analytics sektör içerisinde çok ön planda. Bu alanlarda kendinizi geliştirebilirsiniz. Para kazandıran işler içerisinde en hızlı iş bulabileceğiniz sektör diyebilirim.

3- Reklam Ajansı

para kazandıran işler reklam ajansı

Ofis Alanı Kiralama

Para Kazandıran İşler

Reklam ajansı

Reklamlar konusunda akla gelebilecek her işletme profesyonel isimlerle çalışmak ister. Özellikle günümüzde reklam ajansları hızla büyümeye devam ediyor. Para kazandıran işler içerisinde reklam ajansları ön planda. İyi sermayeniz varsa eğer bir reklam ajansı açmayı düşünebilirsiniz. Yoksa eğer reklam ajanslarında çalışabilmek için beceriler kazanabilirsiniz.

Kazançlı işleri bünyesinde bulunduran reklam ajanslarında belirli sayıda çalışanlar olur. Bunlardan birisi grafik tasarımcı, diğeri video kurgucu, diğeri reklam uzmanı olabilir. Reklam ajansının ne kadar kapsamlı olduğuna göre değişir. Reklam sektörünün ne kadar büyüdüğünü biliyoruz. Avantajlarını sıralayabildiğimiz bu işin geliri de elbette iyi olacaktır.

4- Sosyal Medya

para kazandıran işler sosyal medya

Sosyal medya

Para kazandıran işler mi? Tabi ki de 2021 yılında en çok para kazandıran iş sosyal medya! Bu cevabıma şaşırmadınız biliyorum. Sektör o kadar çok para kazandırıyor ki içerisindeki rekabet de gün geçtikçe artıyor. Youtube, Instagram üzerinden çılgınlarca para kazanan insanlar var. Son zamanlarda hayatımıza dahil olan TikTok’ta bunlardan birisi. İnsanlar sosyal medyalar üzerinden içerik üretip, reklam ortaklıklarıyla iş birliği yapıp para kazanıyorlar.

Rekabetin fazla olması gözünüzü korkutuyor olabilir. Ancak gerçekten orijinal fikirlerle sosyal medyaya girerseniz, sizde bu sektörde yerinizi alabilirsiniz. Tek bir sosyal medya sayesinde ünlenip, birçok platformdan kazanç elde edebilirsiniz. Hepsi birbiriyle destekleniyor! Youtube sayesinde ismini markalaştıran birisi, instagramda iş birlikleriyle ekstra para kazanıyor. Dediğim gibi rekabet çok fazla ama bir o kadar da para yüklü.

5- Büfe İşletmek

para kazandıran işler büfe işletmek

Büfe

Biraz daha geleneksel bir fikirden bahsedeceğim. Büfe işletmek hala para kazandıran işler arasında yer alıyor. Üstelik aşırı yüksek sermayeye de gerek yok. Yani bir reklam ajansı kurmaktan daha uygun. Gıda satışı biliyorsunuz ki asla bitmeyecek. Mahalle aralarında, evlerin sık olduğu her yerde büfeler çok tercih ediliyor. Müşteri garantili bir iş arıyorsanız eğer büfe işletmeyi düşünebilirsiniz.

Büfe işletmek için elbette iyi araştırmalar yapmalısınız. Büfeyi açacağınız konum çok önemli. Sitelerin bol olduğu ve marketlerin az olduğu yerlerde büfeler adeta orada yaşayanlar için bir nimet oluyor. Tedarikçi firmalarla anlaşabilmeniz gerekir. Yani bir büfede satılabilecek her şeyi satabilmelisiniz. Doğru stratejileri izleyerek büfe işleterek çok iyi paralar kazanmak mümkün.

6- Organik Gıda Dükkanları

para kazandıran işler organik gıda

Organik gıda

Gıda sektörünün asla bitmeyecek bir sektör olduğunu biliyorsunuz değil mi? Son yıllara baktığımızda özellikle organik, doğal gıdaların satışlarında yüksek patlamalar oldu. Organik ürün satan dükkanlar büyük gelirler elde ediyorlar. Para kazandıran işler içerisinde hakkıyla yer alabilecek bir başlık. Organik gıda dükkanları için en kritik nokta gıdaları temin etmek.

Gerçekten organik ve kaliteli ürünleri satabilmek gerekiyor. Ürünlerinden çok memnun olunan dükkanlar sık sık ziyaret ediliyor. Normal marketlerden ziyade organik ürün satan dükkanlarının sayısı daha az olduğu için tercih edilen yerler oluyor.

İşlek bir çarşıda açacağınız organik gıda dükkanı, size tatmin edici kazançlar sağlayabilir. Bu başlık gibi daha yaratıcı iş fikirleri arıyorsanız ilginç iş fikirleri başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

7- Danışmanlık Hizmetleri

para kazandıran işler danışmanlık hizmetleri

Danışmanlık hizmetleri

Gelişen ve dönüşen sektörlerle beraber işletmelerde büyüdü. İşletmenin bol rekabet ortamlarında ayakta kalabilmesi için çeşitli alanlarda uzman danışmanlığına ihtiyaç duyuyorlar. Gerek güvenlik, sağlık gerek pazarlama veya finans olsun.

Akla gelebilecek çoğu konuda danışmanlık hizmetlerine ihtiyaç duyuluyor. Bu ihtiyaçla doğru orantılı olarak da danışmanlık hizmetleri iyi paralar kazanıyor. Yani para kazandıran işler arasında, danışmanlık hizmetleri gayet önü açık bir sektör.

Danışmanlık hizmeti verebilmeniz için danışmanlık vereceğiniz alanda kesinlikle uzmanlarla çalışmalısınız. Kendiniz sermayenizle bu işi başlatacaksanız en önemli noktalardan birisi bu. Tabi işi kurmak için sermayeniz olmayabilir.

Eğer belli bir alanda gerçekten uzmansanız, Bionluk gibi siteler aracılığıyla, freelance olarak bireysel danışmanlık hizmeti verebilirsiniz. Diğer freelance işler hakkında daha fazla bilgi almak için freelance iş fikirleri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

8- Yemek Servisi

para kazandıran işler yemek servisi yapmak

Yemek servis hizmetleri

Yemek servisi yapan firmaların önü oldukça açık. Dolayısıyla çok para kazandıran iş ne diye sorulduğun verilebilecek bir iş örneği… çeşitli organizasyonlara, kurumlara yemek servis ederek çok iyi kazanç elde eden firmalar var.

Örneğin size üye olan bir yemekhane düzenli olarak ödeme yapar. Yemek servisi işi için en önce alanınızı belirlemeniz gerekiyor.

Yani hedef kitlenizi bilin. Farklı bir fikir olarak size vegan gıdalar ya da glütensiz gıdalar kullanarak yemekler servis edebilirsiniz. Günümüz dünyasına ayak uydurarak, hedef kitlenizi  bu şekilde genişletebilirsiniz. Şehrinizde vegan yemek servisi yapan bir firma yoksa oldukça öne çıkabilirsiniz.

9- 3D Baskı İşi

para kazandıran işler 3d baskı işi

3D Baskı İşi

3D baskı işi son zamanların en karlı işlerinden birisi. Para kazandıran işler listesinde olmayı kesinlikle hakkediyor! Yeni bir bastırma mekanizması olan 3D baskı, bir görüntüyü 3 boyutlu olarak basabiliyor. Oldukça yeni bir sektör olduğu için önü çok açık ve bol kazançlı. 3D baskı işi birçok alanda tercih edilen bir hizmet.

Örneğin prototipleme hizmetinde, takı tasarımlarında sıklıkla 3D baskı işinden söz edilir. Bu nedenle para kazandıran işler arasında başı çekecek işlerden diyebilirim. Son yıllara baktığımızda bahsettiğim işe yatırımların da arttığını görebiliriz. Küçük sermayelerle 3D baskı işi için gerekli olanları almanız mümkün değildir. İyi bir sermayeniz varsa içiniz rahat olarak bahsini geçtiğim işi yapabilirsiniz. Kolay işler arasında yer almaz. Bu iş için araştırmalar yapıp kafa yormak gerekiyor. Her kazançlı işte olduğu gibi…

10- Emlak Sektörü

para kazandıran işler emlak sektörü

Emlak sektörü

Teknolojiyle dönüşmeyen ancak hala gücünü koruyan bir sektörden bahsedeceğim. Emlak sektörü en para kazandıran iş diyebileceğim bir iş. Sağlam çevresi olan ve işini iyi yapan emlakçılar tatmin edici komisyon ücretleri alırlar. Şehirlerde konut arayan insanların sayısı zaten her geçen gün artıyor. Yani emlak sektörü için önü kapalı sektör diyemeyiz.

Emlak sektöründe çalışma deneyiminiz varsa bu iş için çok şanslısınızdır. Çünkü işin mutfağını öğrenmeniz gerekir. İnsanları ikna etme kabiliyetiniz yüksekse ve insanların ihtiyaçlarına yönelik iyi konutlar bulabilecekseniz bir emlak ofisi açmayı düşünebilirsiniz. Küçük bir ofisle yola çıkıp, ekibinizi genişletebilirsiniz.

11- Spor Salonu İşletme

para kazandıran işler spor salonu işletme

Spor Salonu İşletme

Spora ilgi hiçbir zaman bitmez! Para kazandıran işler arasında spor salonu işletmek her zaman popüler. Spor salonu açarken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, çevrede fazlaca spor salonu olup olmaması. Bunun için araştırmalar yapmanız gerekiyor. Ayrıca spor salonu açarken ilk başka belli bir sermayeyi ortaya koyabilmelisiniz.

Kaliteli spor aletleri almanız önemli. Sonrasında arıza gibi problemlerle uğraşırsanız sizin için zor olabilir. Kaliteli bir spor salonu açabildiğinizde kısa süre içerisinde sermayeyi çıkartabilirsiniz. Yüzde 80 oranında kar elde etmeye başlarsınız. Çünkü artık harcama yapmanız gereken fazla bir şey yoktur. Personel ücretleri, kira, faturalar gibi masraflarınız olacak. Gerisi tamamen kar oranınız olacak.

12- Halı – Koltuk Temizleme

para kazandıran işler halı koltuk temizleme

Halı yıkama

Para kazandıran işler içerisinde bu başlığı beklemiyordunuz değil mi? İnsanlar mekanlarındaki koltuk ve halılar için temizleme hizmetleri alırlar. İster sadece halı ya da koltuk temizleme işi yaparsınız ister ikisini. Karar sizin. Şehirlerde insanlar halı ve koltuklarını artık kendileri temizlemeyi tercih etmiyorlar.

Uzman firmalardan yardım alarak daha iyi bir temizleme hizmeti istiyorlar. Eğer ikisini bir yapmayı tercih ederseniz daha çok kazanç elde edebilirsiniz. Bu iş için en önemli kısım ekipmanlarınızı kurmak. Başarılı ekipmanlarınızla her ay düzenli olarak 6.000 TL kar elde edebilirsiniz.

13- Sağlık ve Bakım Hizmetleri

para kazandıran işler sağlık ve bakım hizmetleri

Bakım hizmetleri

En çok para kazandıran iş sektörünün sağlık olduğunu biliyoruz. Gıda sektörü ve sağlık sektörü özellik asla bitmeyen iş alanlarından ikisi. Zamanla insanların sağlık ve bakım hizmetlerine olan ihtiyacı artıyor. İnsanların meşguliyetleri bu alanlara ilgiyi artırdı.

Örneğin yaşlı bakım evi açarak para kazanabilirsiniz. Vereceğiniz kaliteli hizmetlerle şehrinizde aranan markalardan birisi olabilirsiniz.  Kazançlı bir iş sektörü olduğu kadar da riski bir iş. Bu başlığı mutlaka derinlemesine bir araştırın derim.

 

YORUMLAR

  1. Yıldız dedi ki:

    Evde paketleme işi istiyorum