İş Fikirleri – Bu 17 İş Önerisi Binlerce Lira Kazanın!

29.05.2021
5.333
İş Fikirleri – Bu 17 İş Önerisi Binlerce Lira Kazanın!

2021 yılında para kazanmanıza yardımcı olacak zekice iş fikirleri ile karşınızdayım. İster yeni bir iş kurmak; isterseniz de evinizde kendi işinizi yapmak için iş arayışında olun. Bu yazıda, basit bir şekilde para kazanmak için hangi işi yapmak gerekiyor, bulabileceksiniz.

İçeriği okurken vereceğim örnekleri dikkatli bir şekilde analiz etmeniz son derece önemli. Şunu kesin bir şekilde söyleyebilirim ki aşağıda tavsiye ettiğim yeni iş fikirleri, 2021 yılı içerisinde sizlere gerçek anlamda iyi paralar kazandırabilir.

Kuracağınız iş bir işletmeyi veya bir ev ortamını içeriyor olabilir. Aslında bunun pek de bir önemi yok. İş formülü ne olursa olsun; sisteminizi başarılı bir şekilde kurmanız ve devam ettirmeniz gerekiyor.

Birazdan anlatacağım, iş önerilerim konusunda sosyal medyanın gücüne lütfen inanın. Özellikle, nasıl ilerleyebileceğinize dair verdiğim bazı küçük ipuçlarını, lütfen göz ardı etmeyin. Kuracağınız yeni işi, 2021 yılı için konumlandırın ve kendinizi her daim güncelleyin.

Son olarak para kazandıran iş fikirleri listemde bulunan her bir işin, sadece Türkiye’de değil; Avrupa ve Amerika’da da pek çok kişi tarafından uygulandığını hatırlatmak istiyorum!

Şimdi hazırsanız, özellikle pandemi döneminde para kazanmanıza yardımcı olacak en yeni iş fikirleri başlıklı listeme geçelim!

1- Sosyal Medya Danışmanlığı Yapın!

iş fikirleri sosyal medya danışmanlığı

Sosyal medya danışmanlığı yaparak para kazanmak

İnternet üzerinden iş ilanlarına baktığınız hiç oldu mu? Özellikle öğrenciyseniz, sosyal medya danışmanlığı yaparak güzel bir şekilde para kazanabilirsiniz. Bu işi yapmak için öğrenci olmanız elbette gerekmiyor, eğer internetle, sosyal medya platformlarıyla ve trendlerle haşır neşir olduğunuzu düşünüyorsanız bu iş tam da size göre!

Aslında göreviniz çok basit, şirketlerin ve web sitelerin bir nevi reklam görevini siz üstleniyorsunuz. Mesela viral mesajlar oluşturuyor, şirket imajı sergiliyor, fotoğraf düzenliyor ve hedef kitleye daha kolay ulaşabilmek adına reklam kampanyaları düzenliyorsunuz.

Bu konuda eğitim alarak kendinizi geliştirmenizi tavsiye ederim. Çünkü 2021 yeni iş fikirleri arasında sosyal medya uzmanlığı son derece revaçta. Daha doğrusu, bu yönde kalifiye eleman sayısı çok az. İlgili eğitimler alarak iyi bir şekilde para kazanabilirsiniz. Bunun için Bionluk.com ve Armut.com gibi sitelerde üyelik hesabı oluşturabilirsiniz.

Kazanç: Bir sosyal medya uzmanının ortalama kazancı 4.000 TL‘dir.

2- Influencer Marketing Olun!

iş fikirleri influencer marketing

Yeni iş fikirleri influencer marketing

Görmedik, duymadık, bilmedik demeyin. İnanmam! Artık her birimizi sosyal medya platformlarının neredeyse kurdu olduk. Bahsettiğim terim size yabancı gelse de aslında influencer kavramını çok iyi biliyorsunuz.

Hani şu, instagrama girdiğinizde sürekli bir şeyler öneren (moda, sağlık, yemek tarifi, alışveriş) ve hatta sürekli bir şeylerin linkini paylaşan kişiler yok mu? İşte, influencerlık işi tam olarak budur. Ne kadar eğlenceli değil mi? Hem eğleniyor hem bedava alışveriş yapıyor üstüne bir de para kazanıyorsunuz. Belki de günümüz için sizlere, ısrarla önereceğim iş fikirleri arasında bu 2. maddenin de yer aldığını söyleyebilirim.

Kazanç: Her influencer’ın bu işten kazandığı ücret miktarı değişiklik gösterir. Bu noktada takipçi sayınız son derece önemli. Çünkü takipçi sayınız ile eş değer olacak şekilde markalar ile işbirliğine girersiniz. Mesela, 100.000 takipçi olan bir influencer ayda 20 bin TL kazanabilir.

Örnek: 300.000 bin abonesi olan bir influencer, Koton markası ile işbirliği yaparak bir çalışma içerisinde bulunursa; bu markadan 20 bin TL para kazanırken; 1 milyon organik takipçisi olan bir influencerın Koton’dan talep edeceği ücret en az 50.000 TL olacaktır.

İpucu: Influencer Marketing özellikle gezgin, yemek, seyahat, makyaj ve teknolojik hesaplar üzerinde gerçekleştirilir. Bu site size yardımcı olacak: Teamfluencer

3- Düğün Organizatörlüğü Yapın!

iş fikirleri düğün organizatörlüğü

Düğün organizatörlüğü işi

Son derece eğlenceli bir sektör ile karşınızdayım, düğün organizatörlüğü! Bu iş genellikle kına geceleri için yapılıyor da diyebilirim. Bir Türk geleneği olan kına geceleri ve yine düğünsel faaliyetlere verdiğimiz önem nedeniyle organizasyon şirketleri 2021 yılında oldukça revaçta.

Özellikle, şu sıralar sosyal medya platformlarında denk geliyorsunuzdur: Nişan ve evlilik teklifi konseptleri resmen popüler bir hal aldı. Emin olun sermayesi de başlangıç etabında oldukça düşük. Birkaç farklı konseptte ekipman alarak hemen bu işe koyulabilirsiniz. Birkaç etkinlik düzenlemeniz dahilinde, harcadığınız sermayeyi kısa bir süre içerisinde çıkarabilirsiniz.

İpucu: Kafanızda bazı konseptler hazırlayın ve girişimlere hemen başlayın!

Kazanç: 50 kişilik bir nişan organizasyonu için 1.000 TL para kazanırsınız. Bu şekilde ayda 10 organizasyon işi alsanız, kazancınız minimum 10.000 TL olacaktır.

4- Böcek İlaçlama Servisi

iş fikirleri böcek ilaçlama hizmeti

2021 iş fikirleri böcek ilaçlama hizmeti

Lütfen, işin ismine bakmayın. Bu işte gerçekten çok iyi paralar kazanabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında evleri ve bahçeleri saran böcekler için yöneticilerin böcek ilaçlama servisleri bir hayli talep görüyor. Hatta; çoğu işyeri de mevsimsel olarak, ofisleri için bu hizmetin talebinde bulunabiliyorlar. İşin kurulum maliyeti son derece uygun. Örnek kazanç önerileri için: Artmut.com adresini inceleyebilirsiniz.

Kazanç: Ortalama 150 metrekare olan bir daire için alacağınız ücret 250 TL civarında olacaktır. Bahçe ve arazi ilaçlamalarının fiyatları ise, yerin büyüklüğüne göre en düşük 500 TL’den başlar.

İlgili: Freelance İş Fikirleri – Evden Para Kazandıracak 14 İş

5- Çilingir Hizmeti Verin!

iş fikirleri çilingir hizmeti

iş fikirleri çilingir hizmeti vermek

Önereceğim iş fikirleri arasında çilingir hizmeti de yer alıyor. Öncelikle bu işi yapmak için kısa bir eğitim almalısınız. Bunun için size ortalama 2 ay boyunca eğitim verecek bazı kurumlar da var. Bu işi size önerdim; çünkü gelir getirisi gerçekten çok yüksek. Özellikle 7/24 hizmet veren bir çilingirseniz, gelsin paralar!

Kazanç: Bir çilingirin yaptığı işten alacağı en düşük ücret 100 TL’dir. Özellikle kapıların göbeklerini değiştirecekseniz sadece bunun fiyatı bile 200 TL’den başlıyor. Günde 10 evde gitseniz ortalama en az 1.000 TL kazanırsınız.

6- Petek ve Kombi Temizliği Yapın!

iş fikirleri petek ve kombi temizleme

Petek ve kombi temizliği

Yeni iş fikirleri arasında petek ve kombi temizliği de yer alıyor. Hatta mevsim geçişlerinde bu iş oldukça kârlı bir seçenek olacaktır. Petek ve kombi temizliği işine girmek için harcayacağınız para maksimum 5.000 TL olur. Hatta bu işin makinesinin ortalama fiyatı 1.500 TL, gerisini siz düşünün…

Kazanç: Gittiğiniz her evden en az 200 TL kazanarak çıkarsınız.

7- Organik Sabun Üretin!

iş fikirleri organik sabun üretimi

Yeni iş fikri organik sabun üretimi

İşte bu, 2021 yeni iş fikirleri arasında en rağbet göreni! Üstelik evinizde de basitçe yapabileceğiniz bir iş. Pazarlaması da son derece kolay ve hızlı. Maliyetleri de düşük. E daha ne olsun? Virüstür, hastalıklardır derken; tüm dünya olarak her şeyin sağlıklısına, ev yapımı ve organik olmasına özen gösterir, önem verir olduk. Bunlardan biri de sabun kullanımı. Öyle organik derken aklınıza hemen gıda ürünleri gelmesin. Şimdilerde kıyafetlerin bile organik olanı üretiliyor.

Neyse lafı fazla uzatmadan, organik sabun üretimi hakkında birkaç şey söylemek istiyorum. Rengarenk, çeşitli bitki ve yağların birleşiminden oluşan farklı modellerde (çiçek, istiridye) sabunlar yaparak bunları satabilirsiniz. Emin olun, hem zevkli hem faydalı hem de kazançlı bir işten söz ediyorum.

Yapımıyla ilgili, şuraya bir video bile bıraktım incelersiniz!

Kazancı: Organik bir sabunu ortalama 40-50 TL‘ye satabilirsiniz.

8- Çamaşır Yıkama Otomatı Hizmeti!

iş fikirleri jetonlu çamaşır makinesi

Jetonlu çamaşır makinesi

Özellikle çalışan bekarların veya üniversite öğrencilerinin rağbet gösterdiği, çamaşır yıkama otomatları, iş fikirleri arasında yerini alıyor. Kulağa saçma gelmiş olabilir, ama Türkiye’de bu hizmetten yararlanan milyonlarca insan var.

Bu iş için bölge ve hedef kitle araştırması yaparak işe koyulabilirsiniz. Bu alanları belirleyerek, jetonlu çamaşır makineleri aracılığıyla işi yapmanız mümkün.

Kazanç: Ortalama her bir yıkama için 15 TL kazanırsınız. Merak etmeyin, makineler evlerdeki gibi 3’er saatlik sistemle çalışmazlar. Bir makineden günde 20 hizmet almanız mümkün.

9- Solucan Gübresi Yetiştirin!

iş fikirleri solucan gübresi yetiştiriciliği

Solucan gübresi yetiştiriciliği

İşte, ülkemize hızlıca giriş yapan bir sektör daha, solucan gübresi yetiştiriciliği! Malum, Türkiye olarak gübreyi ithal eden bir ülkeyiz. E madem durum böyle, bizler de bir işin ucundan tutmayalım mı? Hem iyi paralar da kazanabiliriz. Ayrıca, size bir şey söyleyeyim mi? Bu iş, hiç bitmeyen iş fikirleri arasında yer alıyor. Yani bunu 2030’da da yapabilirsiniz.

Bunun dışında, pazarlama konusunda da endişelenmeyin, ürettiğiniz gübreleri topraklardaki azot sıkıntısı nedeniyle koşarak satın almaya gelecek yüzlerce firma bulunuyor. Birazcık araştırma yaparsanız, onu da bulursunuz. Örnek fiyatlandırma için Trendyol  adresine gidebilirsiniz.

Kazanç:  1 ton solucan gübresi için ortalama 4.000 TL kazanırsınız.

10- Bıldırcın Yumurtası Üretin!

iş fikirleri bıldırcın yumurtası üreticiliği

Bıldırcın yumurtası üreticiliği iş fikri

Son birkaç yılda, Türkiye’de en kazançlı yeni iş fikirleri önerimin içinde bıldırcın yumurtası üreticiliği de yer alıyor. Elbette, büyük şart; organik olmalı! Ayrıca biliyor musunuz, masraflarınız tavuk yetiştiriciliğine göre de oldukça düşük olacak. Doğru bir pazarlama stratejisi ile bu işten kazanacağınız parayı aşağıya koydum!

Kazanç: Bir bıldırcın, yılda ortalama 300 adet yumurta verir. Satış fiyatı ise size bağlı olarak değişir.

11-  Kuzu Göbeği Mantarı Üretin!

iş fikirleri kuzu göbeği mantarı üretimi

yeni iş fikirleri – kuzu göbeği mantarı üretimi

Özellikle et yemeyen kişilerin, vazgeçilmez gıdası mantar ile iş fikirleri listeme kuzu göbeği mantarını da eklemek istedim. Çünkü, bu tarz işlerde arz ve talep dengesi, biliyorsunuz çok önemli. Küçük bir sera ortamında bu ürünü yetiştirebilirsiniz. Tohumlarını, nereden bulacağım diye düşünmeyin. İnternet ortamında tüm mantarların tohumlarını sipariş edebilirsiniz.

Kazanç: Ortalama 1 kilo kuzu göbeği mantarının satış fiyatı 200 TL‘dir.

İlgili: Sermayesiz İş Fikirleri – 13 Para Kazanma Garantili İş Fikri

13-  Airbnb ile Odanızı/Evinizi Kiralayın!

iş fikirleri airbnb ile para kazanmak

Airbnb ile para kazanmak

Bu kelimeye uzak mısınız? AirBnb ile yaşadığınız yeri veya başka gayrimenkullerinizi kiralayarak para kazanabilirsiniz. Ancak öyle komple kiraya verme değil de; bu sefer başka türlü bir kiralama…

Örneğin: 3+1 evde tek başınıza yaşıyorsunuz. Airbnb uygulaması üzerinden evinizin kullanılmayan 2 odasını ayrı ayrı kişilere kiralayarak para kazanabilirsiniz. Üstelik, getirisi her ay belirli ve düzenli bir öneri olarak iş fikirleri listemde, bunu da sizlerle paylaşmak istedim.

Kazanç: Evinizin konumuna ve özelliklerine bağlı olarak değişir. Aylık kazancı 500 TL de olabilir; 5.000 TL’de…

14-  Organik Hayvan Yemi Üretin!

iş fikirleri organik hayvan yemi üreticiliği

Yeni iş fikirleri – organik hayvan yemi üreticiliği

Şimdilerde sadece kendi sağlığımıza değil, sevimli dostlarımızın da sağlığına dikkat etmiyor muyuz? Özellikle hayvan sahiplenen kişilerin veya çiftlik sahibi kişilerin son derece önem verdiği bir konu: Organik hayvan yemi…

Dolayısıyla, son yıllarda giderek rağbet gören bu konu da iş fikirleri arasında yerini sağlama aldı. Çünkü doğal yollarla üretimi yapılan hayvan yemlerinin satış hacminin genişlediği, gözle görülür bir gerçek haline geldi. İlginç bir iş fikri arayanlar için önemli bir fikir olarak öne çıkıyor.

Kazanç: Organik hayvan yemi üretiminde, örnek olarak bir kuş yemini verecek olursak 10 kilosunu 100 TL‘den aşağı satmazsınız.

15-  Yerinde Araç Yıkama Hizmeti Verin!

iş fikirleri araç yıkama hizmeti

Yerinde araç yıkama hizmeti – iş fikirleri 2021

Ne kadar da az masraflı bir iş fikri, öyle değil mi? Adı üstünde, yerinde araç yıkama hizmeti! Yani, bu iş için cebinizden çıkacak para temizlik malzemelerini kapsıyor. Bu da zaten birkaç iş sonucunda kendini amorti edebilecek bir girişim.

ABD ve Avrupa’da çoğu araç yıkama işletmeleri, araçların olduğu yerlerde bulunuyor. Dilerseniz, siz de seyyar olarak adlandırılabilecek bir yerinde araç yıkama hizmeti işi yapabilirsiniz. Haliyle kişiler, araçlarını yıkamak için vakit harcamak yerine; direkt olarak sizden hizmet alabilirler.

İpucu: Başarılı ve farklı bir reklam kampanyası düzenleyin, bu iş fikri son derece kazançlı!

Kazanç: Bir otomobil için ekspres iç dış temizlik ortalama 500 TL fiyattan başlıyor.

16-  İnşaat Sonrası Temizlik Hizmeti Verin!

iş fikirleri inşaat sonrası temizlik

İnşaat sonrası temizlik hizmeti

İş fikirleri önerilerim arasında inşaat sonrası temizlik hizmeti de yer alıyor. Hiç öyle, bunu genel temizlik şirketleri de yapar diye düşünmeyin, bu iş çok farklı. Bir kere malzemeler ve ürünler apayrı kategorilerden oluşuyor.

Ayrıca, daha spesifik; bu da hizmet almak isteyen kişilerin güvenini kazanmada bence zekice bir strateji.

İşin tam tanımı şöyle: Her gün binlerce inşaatın başladığı Türkiye’de konut ve iş yerlerine yönelik inşaat sonrası temizlik hizmeti verebilirsiniz. Bu işe 4-5 kişi ile başlayabilir; ardından işleri büyüterek kocaman bir firma olabilirsiniz.

İpucu: Sermayeyi, şu şekilde hesaplayın: Her bir çalışanınızı için 1.000 TL koyun. Bu iş için ilk etapta 5-6 bin TL para harcarsınız.

Kazanç:  Bu işin kazancı, normal temizlik işi ücretlerinden daha yüksektir. Ortalama 200 metrekare bir alan için yaklaşık 1.000 TL alabilirsiniz.

İlgili: Online İş Fikirleri – Kesin Para Kazandıran 25 İş

17-  Akıllı Telefon Tamiri Yapın!

iş fikirleri telefon tamirciliği

Akıllı telefon tamirciliği – yeni iş fikirleri

Sizler için ayırdığım son önerim akıllı telefon tamirciliği oluyor. İş fikirleri arasında önerebileceğim kazançlı bir seçenek olan telefon tamircilerinin para kazanmamaları, imkansız dersem abartmış olmam.

Şimdilerde 7 yaşında küçücük çocuktan tutun da; 77 yaşındaki dedeye varana kadar herkesin elinde bir akıllı telefon yok mu? E bu telefonlar, bozulmuyor mu? Peki, servislerine gönderince neredeyse 1 ay boyunca telefonlar gelmiyor mu? E o zaman neden hızlı bir hizmet kalitesi adı altında akıllı telefon tamiri hizmeti yapmayasınız? Üstelik sermayesi, neredeyse yok denecek kadar az!

Kazanç: Bir akıllı telefonun tamiri için  talep edeceğiniz en düşük ücret 200 TL olacaktır.

 

2021 yeni iş fikirleri önerilerimi yukarıda sizlerle paylaştım! Merak etmeyin, tavsiyelerim bunlarla sınırlı kalmayacak elbet. Konuyla ilgili düşüncelerinizi YORUM kısmında benimle paylaşabilirsiniz. Mesela, bu 17 işten herhangi birini yaptığınız oldu mu? Tecrübeleriniz neler? Hadi, yorumlarda buluşalım!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.