Freelance İş Fikirleri – Evden Para Kazandıracak 14 İş

29.05.2021
5.170
Freelance İş Fikirleri – Evden Para Kazandıracak 14 İş

Günümüzün internet dünyasında şu sıralar, rahatlıkla çevrimiçi para kazanabilirsiniz. Artık birçok insan freelance olarak nasıl para kazanılacağı ve kendi patronu olabileceği konusunda fikirler arıyor. Bu yazımda da size başarılı freelance iş fikirleri neler? Anlatacağım.

İyi haber şu ki ister sanatçı, ister teknoloji uzmanı, yazar veya fotoğraf çekmeyi seven biri olun, herkes freelancer olarak para kazanabilir. İşin en iyi yanıysa kendi çevrimiçi işinizi parasız olarak başlatabiliyorsunuz.

Aşağıdaki freelance iş fikirlerine göz atın ve bunları detaylıca araştırın. Hiç kimse hoşlanmadığı bir işe saatlerini ayırmak istemez. Gerçekten başarılı olabileceğinizi bildiğiniz bir şey bulun. Bu iş fikirlerinden hiçbiri uygun gelmese bile, harika bir başlangıç yapmanız için fırsat olabilir. Öyleyse, işte ücretsiz olarak başlayabileceğiniz, bol kazançlı freelance iş fikirleri için kapsamlı bir liste!

1- Serbest Yazarlık

freelance iş fikirleri serbest yazarlık

Web sitelerin, blogların kaliteli trafik alabilmesi için sürekli olarak benzersiz ve değerli içeriğe ihtiyacı vardır. Bu kolay bir iş değil. Bu nedenle çeşitli kurumlar, şirketler, web siteleri için içerik oluşturmak için serbest yazarları işe alır.

Serbest yazarlık hizmetine başlarken Türkçenizin ve yazım bilgilerinizin iyi olması gerekir. Kalemize güveniyorsanız ve ben araştırarak her konuda iyi içerikler üretebilirim diyorsanız sizin için harika bir fırsat! Freelance iş fikirleri arasında serbest yazarlık fırsatını değerlendirerek kazanç sağlayabilirsiniz. Tam zamanlı olarak serbest yazarlık yaparak para kazanan insanlar var. Aylık ortalama 3.500 TL gelir elde edebilirsiniz.

İşe başlarken müşterileriniz için bir portföy oluşturmanızı tavsiye edeceğim. Bunun nedeni size gelen müşterilerin örnek yazı isteyip, yazım biçiminize bakacak olmaları. Yazdığınız çeşitli yazıları biriktirip portföy olarak sunabilirsiniz.  Bionluk.com serbest yazar arayan yeni müşteriler bulmak için ziyaret edebileceğiniz harika bir web sitesi.

2- Dropshipping İşi

freelance iş fikirleri dropshipping

Dropshipping – Freelancer iş fikirleri

Stoksuz satış işi, herhangi bir envanter tutmadan ürün satmanıza olanak tanır. Bu durumda, müşteriniz çevrimiçi mağazanızdan perakende fiyatına bir ürün satın alabilir. Daha sonra siparişi tedarikçinize iletebilir ve toptan satış fiyatını kar elde ederek ödeyebilirsiniz.

Dropshipping ile ilgili en iyi şey, dropshipping işine başlayabileceğiniz çeşitli platformların olmasıdır. Bunun için Türkiye’de tedarikçileri bulmanız gerekiyor. Ne yazık ki, tüketicileri çevrimiçi mağazanıza çekmek kolay bir iş değil. Bu işi iyice öğrenip, vakit ayırmanız gerekiyor. İyi bir dropshipping işi yapabilirseniz aylık ortalama 2.000 TL kazanmanız mümkün.

3- İşletme Koçluğu

freelance iş fikirleri işletme koçluğu

İşletme Koçluğu

İşlerinde başarılı olanlar için, gelirlerini artırmanın bir başka harika yolu da freelancer olarak işletme koçu olmaktır. Burada, işinizi büyütmek için kullandığınız yöntemleri ve sırları paylaşacaksınız. İyi haber şu ki uzman tavsiyeleriniz için para ödemeye hazır çok sayıda girişimci var. Ayrıca, diğer işletme sahiplerine farklı şekillerde de koçluk yapabilirsiniz.

En yaygın olanı bire bir koçluktur. Ayrıca çevrimiçi seminerler, atölyeler ve eğitim programları da oluşturabilirsiniz. Freelance iş fikirleri içerisinden işletme koçluğunu tercih ederseniz eğer aylık ortalama 3.500 TL gelir elde etme şansınız var.

4- SEO Danışmanlık Hizmetleri

freelance iş fikirleri SEO danışmanlığı

Freelance SEO Danışmanlığı

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), çevrimiçi bir işletmenin çok önemli bir parçasıdır. Web sitesinin, Google gibi arama motorlarının en üst sayfalarında görünmesi için geliştirme yöntemidir. Özellikle son yıllarda oluşan rekabetler nedeniyle birçok işletme, işinde uzman kişilerden SEO danışmanlık hizmeti almayı tercih ediyor.

SEO hizmetlerini öğrenmek için biraz zaman ayırmaya istekliyseniz bu iş sizin için basit olabilir. Gerçekten zaman ayırıp, donanım kazanmanız gerektiğini belirtmem gerek. Yani bu işe hiçbir şey bilmeden adım atmanız sağlıklı olmayacak. Bu konuda ustalaştıktan sonra, çevrimiçi işletme sahiplerine yardımcı olabilir ve para kazanabilirsiniz. SEO danışmanlık hizmetlerinizi; bire bir danışmanlık, tek seferlik projeler veya aylık SEO hizmetleri gibi çeşitli şekillerde sunabilirsiniz.

Düzenli freelance SEO danışmanlığı işinden aylık 4.000 TL – 5.000 TL kazanabilirsiniz.

İlgili: İş Fikirleri – Bu 17 İş Önerisi Binlerce Lira Kazanın!

5- Sosyal Medya Hesaplarını Yönetin

freelance iş fikirleri sosyal medya yönetimi

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya uzmanlığı freelance iş fikirleri içerisindeki en popüler başlık diyebilirim. Son dönemlerde bu iş alanının önü çok açıldı. Çevrimiçi bir işletmenin önemli bir parçası, bir sosyal medya varlığına sahip olmaktır. Bu sayede işletmeler büyük bir kitlelere ulaşabiliyorlar.

Ayrıca, bir sosyal medya hesabına sahip olmak, markaların tüketicileriyle kişisel bir şekilde bağlantı kurmasına yardımcı oluyor. Bu nedenle günümüzde birçok işletme ve marka sahibi, tüketicilerinin ilgisini çekecek içerikleri oluşturması ve paylaşması için sosyal medya yöneticilerini işe alıyor.

Komik, çekici ve ilişkilendirilebilir gönderiler oluşturmayı seven biriyseniz, sosyal medya hesaplarını yönetmek, deneyebileceğiniz mükemmel bir freelance iş fikridir. Sosyal medya hesaplarını yönetme işini sürekli olarak yaparsanız aylık ortalama 3.000 TL kazanabilirsiniz. Ne kadar iş aldığınıza göre ücretin azalıp, artabileceğini unutmayın.

6- Web Sitesi Temaları Tasarlayın

freelance iş fikirleri web sitesi tasarımı

Freelance iş fikirleri – Web Sitesi Tasarım

Teknoloji meraklısı kişiler veya web tasarımı hakkında bilgisi olanlar için web sitesi temaları tasarlayıp satmak harika bir fikir olabilir. Freelancer olarak rahatlıkla çalışabileceğiniz bir iş fikri.  Unutmayın, online olarak varlığını oluşturmak isteyen bir ton işletme var. Profesyonel görünümlü bir web sitesi için para ödemeye her an hazırlar.

Bu şekilde, daha az işle sabit bir gelir akışına sahip olacaksınız. Freelancer.com gibi platformlar, yeni müşteriler bulmak için doğru adres. Web sitesi teması tasarlayıp satarak aylık aldığınız işe göre kazancınız değişecektir. Web sitesi temaları tasarlayarak ortalama olarak 2.000 TL kazanmanız mümkün.

7- Özel Ders Vermek

freelance iş fikirleri özel ders vermek

Online eğitim

Uzmanı olduğunuz bir alanda online ders vererek para kazanabilirsiniz. Bu fikri freelancer öğretmenlik gibi düşünün. Bilgisayarınızın başından yetkinliklerinizi, hizmetinizi alan insanlara aktaracaksınız. İster resim dersi verin, ister matematik, ister Fransızca… Ben öğretmeyi seviyorum diyorsanız freelance iş fikirleri içerisinden bu başlık tam size göre!

Günümüz çağında artık insanlar özel ders almak için fiziksel buluşmaya ihtiyaç duymuyorlar. Çok uzaktan, eğitimini beğendiği insanlarla online olarak eğitimler alıyorlar. İnternet çağını ek gelire çevirmek işte bu kadar basit. Özel ders vermek için birçok platform var bunları detaylıca araştırmanızı tavsiye ediyorum. Kazancınız verdiğiniz ders saatine göre değişecektir. Yetkinliklerinizi aktararak 1 ders saati için ortalama 60 TL kazanabilirsiniz.

8- Blog Açmak

freelance iş fikirleri blog yazarlığı

Blog yazarlığı

Harika fikirlerinizi bir blog aracılığıyla paylaşmak, freelance para kazanmanın başka bir mükemmel yoludur. Özellikle moda, yemek pişirme, zanaatkarlık veya ilginç bir şey hakkında tutkuluysanız çok şanslısınız. Çok fazla blog olduğu için artık insanlar orijinal fikre sahip olanları tercih ediyorlar.

Freelance iş fikirleri arasında bulunan blog yazarlığı ile çeşitli şekillerde para kazanabilirsiniz. Birincisi, web sitenize alakalı reklamlar yerleştirebilirsiniz. Diğer bir yolsa, bazı ürünlerin bağlantılarını yerleştirebileceğiniz bağlı kuruluş pazarlamasını kullanmanız. Okuyucunuz ürüne tıkladığında biraz para kazanabilirsiniz.

Blogger olmanın en iyi yanı, bir blog başlatırken büyük miktarda para harcamanıza gerek olmamasıdır. Ancak yazdığınız içerikleri başarıyla yayınlamak ve hedef kitlenizi büyütmek için biraz zaman ayırmanız gerekir. Ne kadar tıklanma oranına sahip olursanız o kadar kazanç elde edersiniz. Başarılı bir blog sayesinde aylık düzenli olarak 3.500 TL elde edebilirsiniz.

9- Blog – Site Satmak

freelance iş fikirleri blog site satışı

Blog- site satışı

Freelance iş fikirleri arasında en ilginç başlıklardan birini anlatacağım. Sahip olduğunuz bloğunuzda ya da sitenizde büyük miktarda sayfa görüntülemesi ve takipçi varsa satarak para kazanabilirsiniz. Buradaki fikir, bir blog ya da site açmak ve iyi bir takip, istikrarlı bir gelir akışı olduğunda onu tatmin edici bir fiyata satmak. Bu sayede, bir bloğu, siteyi sürekli sürdürmek veya izlemek zorunda kalmadan para kazanabilirsiniz. Bunun için sabırlı olmanız gerekiyor.

Freelancer.com dahil olmak üzere web üzerindeki çeşitli platformlarda web siteleri satın alabilir ve satabilirsiniz. Başarılı sayfa görüntülemesi elde eden bir site ya da bloğu ortalama 5.000 TL’ye satmak mümkün.

10- Reklam Hizmeti

Freelance İş Fikirleri

Reklam hizmetleri

Reklamcılık konusunda deneyiminiz veya uzmanlığınız varsa freelancer olarak çok iyi para kazanabilirsiniz. Google Ads, Facebook Business gibi yetkinliklere sahip olursanız eğer önünüz oldukça açık diyebilirim. Son dönemlerde dijital pazarlama ile alakalı birçok iş alanı büyük rağbet görüyor. Bunu fırsata çevirerek freelance işler yapabilirsiniz.

Yetkinliklerinizin yanı sıra tüketicilerinin ne istediğini anlamak gibi her türlü iş problemini çözmelerine de yardımcı olmanız gerekiyor. Bu nedenle, reklamcılık ve pazarlama hakkında geniş bilgi sahibi olmak şart. Bu konuda eğitimler, kurslar alarak kendinizi geliştirmelisiniz. Aylık çeşitli reklam hizmetlerinden ortalama 4.000 TL kazanabilirsiniz.

11- Çevrimiçi Stok Fotoğrafları Satmak

freelance iş fikirleri stok fotoğrafçılığı

Stok Fotoğrafçılık

Fotoğraf çekmeyi sevenler için, freelance stok fotoğraf satarak para kazanabilirsiniz. Unutmayın, şirketler web siteleri ve reklamları dahil her türlü projeleri için fotoğraflara ihtiyaç duyarlar. Bunlar için fotoğraf satın alırlar ki lisans, telif hakları gibi problemlerle karşılaşmasınlar. Bu işi yapmak istiyorsanız, Armut.com işinize yarayabilir!

Bu yüzden, insanların kullanabileceği fotoğraflar çektiğinizden emin olmalısınız. İyi haber şu ki çoğu şirket yemek, doğa manzaraları ve günlük işleri yapan insanlar gibi genel imajları sıklıkla tercih ediyorlar.

Çektiğiniz fotoğrafları, insanların satın alabileceği çeşitli web sitelerine gönderebilirsiniz. Birileri fotoğrafınızı her indirdiğinde ödeme alacaksınız. Aylık ortalama 3.000 TL kazanç sağlayabilirsiniz.

İlgili: Online İş Fikirleri – Kesin Para Kazandıran 25 İş

12- Sanal Asistan Olun

freelance iş fikirleri sanal asistanlık

Sanal Asistan

Son zamanlarda en popüler freelance iş fikirleri dendiğinde akla direkt sanal asistanlık geliyor. Bildiğiniz gibi, işletme sahiplerinin özellikle çevrimiçi meseleleri ele alırken yardıma ihtiyacı var. Titiz biriyseniz ve planlamalar konusunda kendinize güveniyorsanız sanal asistan olarak paralar kazanabilirsiniz. Part time ya da full time olarak bu işi yapmayı tercih edebilirsiniz.

Sanal asistan olarak e-postaları yönetebilir, planlamalar, sunum hazırlamaları yapabilir; sosyal medya hesaplarını yönetebilirsiniz. Sanal asistan olarak sağlayabileceğiniz hizmetler hakkında daha fazla fikir edinmek için Freelancer.com gibi sitelere göz atabilirsiniz.

13- Zanaatını Sat

freelance iş fikirleri el işleri satmak

El işlerinizi satmak

Benzersiz ürünler tasarlamaktan hoşlanan biriyseniz, bitmiş ürünlerinizi online olarak satabilirsiniz. Unutmayın, DIY ürünleri veya el yapımı ürünleri satmak günümüzün en önemli trendlerinden biri. Freelance iş fikirleri arasında çok popüler bir başlık.

Ürünlerinizi sergileyebilmeniz ve satmanızı sağlayacak,  Etsy.com gibi çok sayıda platform var. Birçok insan yerel mağazalarda bulunamayan benzersiz ürünler satın almayı çok seviyor. Bu nedenle zevk alarak yaptığınız el sanatı ürünlerinizi satarak kesinlikle para kazanabilirsiniz. Bahsettiğim şekilde aylık olarak ortalama 3.000 TL kazanç elde edebilirsiniz.

İlgili: Sermayesiz İş Fikirleri – 13 Para Kazanma Garantili İş Fikri

14- Grafik Tasarım

freelance iş fikirleri grafik tasarımı yapmak

Grafik Tasarım

Grafik tasarım becerileriniz varsa freelancer olarak aylık düzenli olarak iyi paralar kazanabilirsiniz. Fiverr gibi çeşitli platformlarda ilanlar oluşturabilir ve grafik tasarım hizmetiyle kazanç sağlayabilirsiniz. Bu işi freelance olarak idame ettirip aylık maaşını kazanan insanlar var. Bol kazançlı bir fikir.

Ben bilmiyorum diye üzülmeyin. Çok basit hazır tasarım şablonlarını kullanarak para kazanabilirsiniz. Farklı bir fikir olarak, logo tasarlamayı videolar izleyerek öğrenerek sadece logo tasarlayıp satabilirsiniz. Birçok seçenek var istediğinizi yapın. Grafik tasarım freelance iş fikirleri içerisinde en garanti yollardan birisi. Aylık düzenli olarak freelance grafik tasarım hizmeti sunarak ortalama 4.000 TL kazanabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.