İlginç İş Fikirleri – Kazançlı Çıkacağınız 13 Yaratıcı İş!

30.05.2021
5.409
İlginç İş Fikirleri – Kazançlı Çıkacağınız 13 Yaratıcı İş!

Para kazanmak için ilginç iş fikirleri neler göz atmak ister misiniz? İş fikirleri için çeşitli araştırmalar yaptıysan ve tatmin olmadıysan bu yazımız senin için. Olağanın dışına çıkmak ve daha değişik işler yapmak isteyenler için çeşitli iş alanlarını araştırdım.

Evet, birçok yaratıcı iş fikri var; ancak bunlardan en kazançlıları neler bilmek gerekiyor. Zarar etmeden, ilginç işler yaparak para kazanabilirsiniz. Hatta olağanın dışına çıktığınız için daha çok para kazanabilirsiniz. Ben yapamam deyip, lütfen aşağıdaki başlıkları es geçmeyin. Hiçbiri o kadar da zor değil. Hatta bazı başlıklar için hemen işe başlayabileceğinizi de söyleyebilirim. Bazıları için belki biraz eğitim almanız gerekecek o kadar…

İlgi alanlarınız ne olursa olsun, burada herkes için bir şeyler var. Emin olun, ilginç iş fikirleri oldukları kadar kazançlılar da.  Yaratıcı iş fikirleri ile üstelik hem yeni şeyler öğreneceksiniz hem de sıkılmayacaksınız! Hadi sizin için neler sıralamışım hemen okumaya devam edin!

1- Sanal Çağrı Merkezi Operatörü

ilginç iş fikirleri çağrı merkezi operatörü

Sanal Çağrı Merkezi Operatörü

Normal çağrı merkezlerinden farklı olarak, sanal çağrı merkezleri genellikle dünyanın her yerinden insanları istihdam eder. Sanal çağrı merkezi operatörü işi bulursanız örneğin siz İzmir’de yaşarken, İstanbul’daki bir işletmenin operatörlüğünü yapabilirsiniz. Bu nedenle çok avantajlı bir iştir. Evinizin bir köşesinde oturarak, dışarı adım atmanıza gerek bile kalmadan iş yapabilirsiniz.

Bu başlık ilginç iş fikirleri içerisinde yer alan popüler bir iştir. Çağrı merkezi operatörü olmak için sizden beklenen, iyi bir diksiyona ve ikna kabiliyetine sahip olmanızdır. Kariyer.net gibi sitelerden sanal çağrı merkezi operatörü arayan firmalara başvurabilirsiniz. Aylık düzenli olarak ortalama sanal çağrı merkezi operatörü olarak 2.500 TL civarı para kazanabilirsiniz.

2- Ofis Alanı Kiralama

ilginç iş fikirleri ofis alanı kiralama

Ofis Alanı Kiralama

Ev, oda kiralamaktan başka yazılarımda bahsetmiştim. Bu sefer daha ilginç bir başlık size sunacağım. Ofis alanlarınızı kiralayarak para kazanabilirsiniz. Ofis mekanları da en az ev, oda kadar çok kiralanan yerler. Bu iş için bir sermayeye gereğiniz yok.

Halihazırda uygun bir mülkünüz varsa ofis olarak kiralayabilirsiniz. Yine aynı şekilde büyük bir ofisiniz varsa da bunun belli bir bölümünü kiralayabilirsiniz. Ofis paylaşımı, büyük ölçüde genç girişimcilerin tercih ettiği bir yoldur. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya gibi büyük şehirlerde ofis paylaşımı çok yaygındır. Bu şekilde aylık çok iyi kazançlar elde edebilirsiniz. Hele ofisinizin konumu çok iyi bir yerdeyse…

İlgili: Online İş Fikirleri – Kesin Para Kazandıran 25 İş

3- Online Defter Tutma

ilginç iş fikirleri online defter tutma

Online defter tutma

Tıpkı diğer pek çok meslekte olduğu gibi, defter tutma da çevrimiçi hale geldi. Bu, ofis ortamında kapana kısılmış hisseden ve kendi saatlerinde çalışabilme arzusu duyan birçok muhasebeci için harika bir haber. Evinizin bir köşesinde, belirli saatlerde çalışarak işinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Online defter tutma işinin en büyük avantajı, part time ya da full time çalışma olanağının olması. Çeşitli işletmeler için online olarak defter tutup, iyi paralar kazanabilirsiniz. Kullanımı kolay muhasebe programları ve mevcut randevu ayarlama araçları ile müşteri hesaplarını kurmak ve yönetmek hiç bu kadar kolay olmamıştı.

4- Dijital Pazarlama Kampanya Yöneticisi

ilginç iş fikirleri dijtital pazarlama

Dijital pazarlama

İlginç iş fikirleri içerisinde size son dönemlerde çok popüler olan bir işten bahsedeceğim. İnternetin dönüşümüyle birlikte pazarlama da birçok sektör gibi dijitalleşti. Bu yüzden artık işletmeler, mümkün olan en iyi sonuçları üretmesi için dijital pazarlama kampanya yöneticileri işe alıyorlar. Gözünüz, ben bunu ilk defa duydum diye korkmasın!

Dediğim gibi özellikle son dönemlerde çok popülerleştiği için bu alanda uzman açığı var. Bunu fırsata çevirebilirsiniz. Reklamcılık, SEO, açılış sayfaları, harekete geçirici mesajlar ve sosyal medya pazarlaması (Facebook ve Facebook Live’ı kullanmak dahil) gibi şeyleri anlamanız gerekecek.

Ücretsiz olarak erişilebilen çevrimiçi kaynakları inceleyerek ve kendi başınıza denemeler yaparak, işte uzmanlaşabilirsiniz. Kendinizden emin olduktan sonra dijital pazarlama kampanya yöneticisi olarak kariyerinize başlayabilirsiniz.

5- Satış Ortaklığı Pazarlaması

ilginç iş fikirleri satış ortaklığı

Satış Ortaklığı

Bağlı kuruluş pazarlaması olarak da geçer. İngilizce ismiyse Affiliate Marketing, bu yüzden çeşitli isimlerini duyarsanız kafanız karışmasın. Amaç diğer kişilerin ürünlerini tanıtmak ve satışlarından komisyon almaktır. Amazon şu anda bağlı kuruluş pazarlaması için en popüler platformdur ancak birçok alternatif de vardır. İyice araştırmasını yapmalısınız.

Bağlı kuruluş pazarlaması, içerik ve promosyonun kusursuz bir karışımını oluşturmak için genellikle bloglama ile birleştirilir. Yani bir bloğunuz ya da web siteniz varsa Affiliate Marketing ile çok iyi paralar kazanabilirsiniz. Yaratıcı iş fikirleri içerisinde en kazançlı işlerden birisi diyebilirim.

6- Podcast Yayıncılığı

ilginç iş fikirleri podcast yayıncılığı

Podcast Yayını

Dünyada oldukça popüler bir uygulamayken artık Türkiye’de de sıklıkla tercih ediliyor. Podcast için bir nevi internet radyoculuğu diyebilirim. Uzman olduğunuz ve üzerine konuşmalar gerçekleştirebileceğiniz her konu üzerine podcast yayını yapabilirsiniz. Ancak ilginç iş fikirleri içerisinde bahsetmemin sebebi hem son dönemlerde çok popüler olması hem de yaratıcılığa açık olması.

Her yayınının dinleyici sayısı yüksek değildir. Bu nedenle gerçekten iyi konular bulup, yayın yapmalısınız. Ne kadar dinleyici kitlesine erişebilirseniz o kadar çok kazanç sağlayabilirsiniz. Ayrıca yayınlarınızı kaydetmek için iyi bir mikrofona ve sessiz alana sahip olmanız gerek. İnsanlar ses kalitesi kötü bir yayını dinlemek istemezler. Spotify podcast’e ikna olup, iyi yatırımlar yapmaya başladı bile. Spotify dışında Castbox, Google podcasts, podcast’ler gibi platformları araştırabilirsiniz.

7- Antika Yenileme

ilginç iş fikirleri antika yenileme işi

Antika yenileyerek para kazanma

İlginç iş fikirleri içerisinde antika yenileme işi gerçekten ilginçliğin hakkını verecek bir başlık. Şehrinizdeki hurdacıları gezerek çeşitli antika denilebilecek ürünleri satın almalısınız. Hurdacılar dışında internetten 2. El ürün satan sitelere de bakabilirsiniz. Ucuza çok iyi ürünler alabilmeniz mümkün. Belki çok eski olmalarından dolayı kırık, yıpranmış, boyası aşınmış ürünler olacaktır. Bunları es geçmeyin çünkü değerlendireceğiz.

Uygun fiyata aldığınız bu ürünleri ufak dokunuşlarla iyileştirerek, aldığınız fiyatın iki hatta üç katına satabilirsiniz. Ahşapla ve genel olarak güzel, değerli nesnelerle çalışmayı seviyorsanız antika yenileme işi, başarıya giden yol biletiniz olabilir.

Bu işi zamanla çok genişletebilirsiniz! Başlamak için çok fazla para yatırmanıza gerek yok. Ancak alabileceğiniz en iyi parçaları elde etmek için gözünüzü dört açmalısınız. Antika yenilemeyle, 100 TL’ye aldığınız bir aynayı 400 TL’ye bile satabilirsiniz. Yaratıcı iş fikirleri ile çok kazançlı çıkacaksınız!

8- Drone Kameramanlığı

ilginç iş fikirleri drone kameramanlığı

Drone kameramanlığı

Drone kullanmayı seviyorsanız, belki de drone kameramanı olarak çalışmayı düşünmelisiniz. İlginç iş fikirleri içerisinde son yıllarda en tercih edilen iş. Fark ettiyseniz eğer drone ile çekimler çok popüler hale geldi. Kendinize drone çekimler için bir instagram hesabı oluşturabilirsiniz. Çevrenizdeki mekanlarla anlaşarak drone çekimi sayesinde para kazanabilirsiniz.

Örneğin Antalya’da yaşıyorsanız bir otelin drone ile çekimlerini gerçekleştirebilirsiniz. Oldukça popüler ve yaratıcı iş fikri! Dilerseniz ek iş olarak da drone kameramanlığı yapabilirsiniz. Yarı zamanlı olarak yapacağınız drone çekimlerinden o kadar iyi paralar kazanacaksınız ki ilerde bu işi büyütmek isteyeceksiniz! Profesyonel dronelar çok pahalıdır ancak orta boy bir drone ve bir GoPro kamera ile başlayabilirsiniz.

9- Etkinlik Planlayıcı

ilginç iş fikirleri organizatörlük

Organizatörlük

Bir etkinlik planlayıcısı, düğün veya ticaret fuarı gibi bir etkinlik düzenlemek için organizasyon becerilerini kullanır. Benim organizasyon becerilerim çok iyidir diyorsan ilginç iş fikirleri arasındaki etkinlik planlayıcı işi senin için! Belirtmem gerekiyor ki etkinlik planlayıcıları işlerine zaman ayırmaları gerekiyor.

İnsanlarında sizi tercih etmelerinin sebebi bir nevi karmaşık olan bu işlere vakit ayıramamaları. İşinizi iyi yaptığınızda sürekli müşterileriniz olabilir.  Bu işte giriş ücretlerinden, sponsorluklardan, katılımcılardan, şirket içi satışlardan ve diğer şeylerden para kazanılabilir.

10- Seyyar Yiyecek – İçecek Dükkanı

ilginç iş fikirleri seyyar dükkan

Seyyar dükkan

Yemek yapmayı ve her zaman yeni, yaratıcı fikirler üretmeyi sever misiniz? O zaman bir yiyecek –  içecek kamyonu açmak tam size göre olabilir! Ufak bir aracı mini kahve dükkanına bile çevirebilirsiniz. İnsanların kalabalık olduğu yerlerde satış gerçekleştirebilirsiniz.

Elbette bu iş için birtakım izinler almanız gerekebilir. Bunun için araştırmalarınızı yapmanız lazım. Akşam saatlerinde satışlar yaparak boş zamanlarınızı nakde çevirmek işte bu kadar basit. İlginç iş fikirleri sayesinde kazançlı çıkacaksınız.

İlgili: Sermayesiz İş Fikirleri – 13 Para Kazanma Garantili İş Fikri

11- Rehberli Turlar

ilginç iş fikirleri tur rehberliği

Turist rehberi

Popüler bir turizm destinasyonunda mısınız? Eğer öyleyse, kendinizi şanslı sayabilirsiniz. Yaz aylarında ekstra para kazanmak için bu yaratıcı iş fikirleri arasından istediğinizi seçip kullanabilirsiniz. Size bahsettiğim bu iş fikri, İnsanları rehber olarak çalıştıran, çok daha büyük bir işletmenin başlangıcı olabilir. İnsanların çevrimiçi tur rezervasyonu yapmasını sağlayan bir web sitesi kurmayı düşünün.

Bu benim için çok büyük bir hedef derseniz, işe kendiniz rehberlik yaparak başlayabilirsiniz. Diliniz varsa, yabancı turistlere gezi rehberliği yapabilirsiniz. Yazları yoğun turistlerin olduğu bölgelerde rehberlik yaparak çok iyi kazançlar elde edebilirsiniz. İş bulmak için çeşitli platformlardan, ajanslardan faydalanabilirsiniz. Günübirlik bir rehberlikten ortalama 500 TL kazanabilmeniz gayet mümkün.

12- Köpek Gezdiriciliği

ilginç iş fikirleri köpek gezdirme

Hayvan bakıcılığı

Hayvanlarla aranız iyiyse köpek gezdiriciliği yaparak ek gelir elde edebilirsiniz. İlginç iş fikirleri arasında en eğlenceli olan iş diyebilirim. Günübirlik bir köpeği gezdirerek, onunla ilgilenerek para kazanabilirsiniz. Hayvan bakıcılığı için çeşitli sitelerden ilan açabilirsiniz. Bu sayede müşterilerinizi bulursunuz. Hatta sizden memnun kalan müşteriler düzenli olarak sizle iletişime geçebilir.

Özellikle İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya gibi büyük şehirlerde köpek gezdiricileri çok aranıyor. Günlük köpek gezdiriciliğinden ortalama 200 TL kazanmanız mümkün.

13- Dövme Sanatçılığı

ilginç iş fikirleri dövmecilik

Dövme Sanatçısı

Yetenekli bireyler kendi dövme atölyelerini açarak çok iyi gelirler elde edebiliyorlar. Hatta son dönemlerde dövme akademileri kuruldu. İnsanlar kısa bir dönem dövme eğitimi alıyorlar ve kendi stüdyolarını açıyorlar. Son yılların en ilginç iş fikirleri arasında dövmecilik çok popüler. Nasıl yapılacağına dair derin bir araştırmaya ihtiyacınız olacak. İlk edinmeniz gereken bir dövme makinesi. Suni deriye ve çevrenizdeki insanlara dövme yaparak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Çizim konusunda da kendinizi geliştirirseniz büyük yarar sağlarsınız. Bu işi home office çalışarak devam ettirebilirsiniz. İşleri büyüttüğünüzde stüdyoya geçebilirsiniz. Dövme sanatçıları çok iyi paralar kazanabiliyorlar. Bu işte ne kadar başarılı olursanız o kadar kazanırsınız. Yaratıcı iş fikirleri dendiğinde akla ilk olarak dövmecilik geldiğinin farkındayım. Bunun için çok çalışmalısınız!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.