Paylaş:
 1. Anasayfa
 2. Evde Ek İş
 3. Evde Kefir Mayası Üretmek – 30 Gramını, 45 TL’ye Sat!

Evde Kefir Mayası Üretmek – 30 Gramını, 45 TL’ye Sat!

kefir mayası sat
Ek bir işe ihtiyacın mı var? Sizlere yine oldukça faydalı bir ek iş fikriyle geldik. Evden çıkmadan para kazanmanın çeşitli yollarını buluyor ve araştırıyoruz. Her aşamasına dikkat ederek araştırdıklarımızı sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda evde kefir mayası üretmek  ve satışından bahsedeceğim. Kar elde edebileceğiniz, sandığınızdan daha kolay bir iştir evde maya kefir mayası üretmek.

Mutfağınızda kefir mayası üreterek cebinize kazanç sağlayabileceksiniz. Evde kefir mayası üretmek için maya nasıl yapılır öğrenmeniz ve bilmeniz gerekenler var. Bu yazımız da evde kefir mayayı üretip, satmak hakkında tüm soru işaretlerinizi gidereceğiz. Şimdi yazımızı okumaya devam edin ve kendi mutfağınızdan para kazanmaya başlayın!

Evde Kefir Mayası Üretip Nasıl Satarım?

ürettiğim kefir mayalarını nasıl satarım

İnsan bağışıklığını ve sindirim sindirimini düzenleme faydalarıyla bilinen kefirin tüketimi, ülkemizde yadsınamayacak kadar fazla. Ayrıca içildikten sonra tok tutması da diyet yapanlarında kefir içmeyi tercih etmesine sebep oluyor. Bu faydalı içeceği yapmak için en önemli malzeme kefir mayasıdır. Kefir üreticileri ve evde kefir yapmak isteyenler sıklıkla kefir mayası alırlar. Güzelce, temiz koşullarda hazırlanan kefir mayası, mis gibi kefirlerin yapılmasını sağlar.

Kefir mayasını doğru şekilde evden çıkmadan üretebilirsiniz. Elbette evde kefir mayası üretmek için mutlaka bilmen gerekenler. Evde nasıl kefir mayası üretebilirim ve satarım diyorsan bu yazımız senin için…

Kefir mayasını nasıl satacağım diyorsan, ilk adımın çevren olmalı. Gerçekten başarılı kefir mayası üretebiliyor musun? Bunun için çevrene ürettiğin kefir mayalarını ulaştırıp, onların yorumlarını dinlemen gerekiyor. Evde kefir mayası işinde senin önerilen kişi olman için gerçekten başarılı kefir mayası üretiyor olman lazım.

Şehrine ait Facebook gruplarında yaptığın kefir mayalarını satmak hakkında ilanını yayınlayabilirsin. Böylelikle senden sipariş vermek isteyen insanlar, sana ulaşabilirler. Onun dışında yaptığın kefir mayalarını yöresel gıdalar satan yerlere, gıda fuarlarına, kefir satışı yapan yerlere satabilirsin. Bunun için bu yerlerle iletişime geçmen ve kefir mayalarını pazarlaman lazım.

Ayrıca evde ek iş fikirleri konusunda Evde Davetiye Katlama İşi yazıma da göz atmak isteyebilirsiniz.

Kefir Mayası Üretmenin Maliyeti

kefir mayası üretim maliyeti
kefir mayası üretmek

Evde kefir mayası üretmenin maliyeti oldukça uygun meblağlardır. İlk başta doğal bir kefir mayası satın almanız gerekecek. Bu tek seferlik bir ödeme olacak çünkü sonrasında zaten kendi yaptığınız kefir mayasını kullanacaksınız. Diğer zamanlar sürekli almanız gereken iki malzeme vardır: Süt ve saklamak için kavanoz. Yani aslında kefir mayalarınızı satmayı başarabildiğiniz taktirde sürekli kar elde edeceksiniz. İnanılmaz meblağlar olmasa da cebinizi evinizden ek iş yaparak rahatlatabilirsiniz.

Evde kefir mayası üretmek için alacağınız kavanozların boyutlarını, kefir mayanızın gramına, miktarına göre belirlersiniz. Alacağınız sütünde çit süt olması gerekiyor. Eğer marketten alacağınız sütle kefir mayası yapmayı düşünüyorsanız bunun oldukça zor ve doğallıktan uzak olacağını bilmelisiniz. Bu nedenle çevrenizde düzenli olarak çiğ süt satan birisiyle anlaşmanız faydanıza olacaktır. Bunun da maliyeti litre başına 3 – 5 TL’dir. Nereden bakarsak bakalım evde kefir mayası üretmek fazlasıyla karlı bir iş.

Evde Kefir Mayası Üretip Satmanın Aylık Kazancı

evde kefir mayası üretimi kazancı
Evde ek iş

Genelde bir litre süt için kullanılacak kefir mayası 30 gramdır. 30 gram kefir mayasının fiyatı piyasada genellikle 25 TL – 45 TL arasındadır. Kefir mayası fiyatları genellikle markalara ve miktara göre değişiklik gösterir. Elbette siz fiyatlarınızı biraz daha aşağı çekebilirsiniz. Zarar etmediğiniz taktirde başlangıç için kefir mayanızın fiyatının çok uçuk olmaması yararınıza olacaktır. Bunun için yaşadığınız şehirdeki piyasayı da ele alabilirsiniz.

Örneğin yaşadığınız şehirde yöresel, doğal ürünler satan yerlerde fiyat araştırmasına çıkabilirsiniz. 30 gram, 35 TL’ye satılıyorsa, siz 30 TL’ye satabilirsiniz.

Ne kadar çok kişi ve yerle anlaşırsanız haftalık, aylık kazancınız o kadar artacaktır. Düzenli yerlere sattığınız taktirde aylık 2.000 TL’de kazanabilirsiniz, 3.000 TL’de… Evde kefir mayası üretmek bir ek iş olduğu için bu işten ne kadar kazanacağınız size kalıyor. Evde otururken boş zamanlarınızda bu işi yaparak cebinize katkıda bulunabilirsiniz.

İlgili ek iş fikirleri için bu yazı da mutlaka göz atın! Evde Bebek Tulumu Dikme İşi

Evde Kefir Mayası Nasıl Yapılır?

evde kefir mayası üretmek
evde kefir mayası üretmek

Evde kefir mayası üretmek için en başta kaliteli bir kefir mayası üretmeniz gerektiğinden bahsetmiştik. Bu sizin tercih edilen kişi olmanızı sağlayacaktır. Sizden bir defa kefir mayası alan kişi, beğenmediği zaman size tekrar ulaşmak istemeyecektir. Bu yüzden baştan savma kefir mayası üretmeyin.

Size vereceğimiz püf noktalarını değerlendirin. Evinizde denemeler yapın, yaptığınız kefir mayalarından kefir yapıp, tadın. Gerçekten başarılı olduğunuzu hissettiğinizde kefir mayası üretip satma işine girin. Peki evde kefir mayası nasıl yapılır? İşte izlemeniz gereken yollar…

Kefir mayası malzemeleri:

 • Çiğ süt
 • Doğal kefir mayası
 • Cam kavanoz
 • Süzgeç
 • Tahta kaşık

Kefir Mayası Tarifi:

 • Açık süt olarak bilinen çiğ sütü tercih etmenizi tavsiye etmemizin sebebi, probiyotik kefir mayası için çok uygun olmasıdır. Evde kefir mayası üretmek için tarife bir litre süt üzerinden gideceğiz, miktarı siz kendinize göre ayarlayabilirsiniz…
 • Bir litre çiğ sütü, bakterilerinden arınması için iyice kaynatın ardından soğumaya bırakın. Serçe parmağınızla kontrol edin, dayanabileceğiniz sıcaklıkta olması gereklidir.
 • Ardından oda sıcaklığındaki sütü cam kavanoza boşaltın. Sürü boşalttıktan sonra tahta kaşıkla, ceviz büyüklüğündeki doğal kefir mayasını kavanozdaki sütün içerisine atın.
 • Kefir mayasını cam kavanoza bıraktıktan sonra kavanozun kapağını iyice kapatın.
 • Mayalanma süreci 8 ve 24 saat arasında gerçekleşir. Yoğun kıvam istiyorsanız 48 saate yakın bekleyebilirsiniz. Bu süreci kavanozu kontrol ederek geçirmelisiniz. Süt kesilmişse mayalanma işlemi gerçeklemiş demektir.
 • Son işlem olarak süt dolu cam kavanozu süzgeç yardımıyla süzmeniz lazım. Süzdüğünüzde ortaya çıkan kefir mayalarını zarar görmeden cam kavanozlara yerleştirin. Ardından kavanozları buzdolabına koyun. 10 gün kadar buzdolabında durabilecek kavanozlardaki kefir mayaları bu süreçte kendiliğinden çoğalırlar.

Hatta şuraya bir de evde kefir yapımı ile ilgili bir youtube videosu bırakıyorum, belki izlemek istersiniz ⇓

Okumak isterseniz ⇒ Para Kazandıran İşler – 13 Bol Kazançlı İş!

Kefir Mayasını Saklamak

kefir mayasını nasıl saklarım
kefir mayası satmak

Evde kefir mayası üretmek ve satışını yapacağınız için mayayı doğru muhafaza etmeniz önemlidir. Yukarıda ki tarifte 10 gün kadar buzdolabında kavanozların durabileceğini söylemiştik. 10 gün kadar bekleyen kefir mayalarının bozulmaması için iki günde tüketmek gerekiyor. Evde kefir mayası üremek ve satmak için 2 gün kısa bir süredir.

Bu nedenle kefir mayalarını daha uzun süre saklayabilmeniz gereklidir. Bunun için işinize en yarayacak yöntem, kefir mayasını kurutma yöntemidir. Böylelikle 12 ay ve daha uzun süre, evde yaptığınız kefir mayasını saklayabilirsiniz. Satışını gerçekleştirirken bozulma derdi yaşamazsınız.

Kefir mayasını uzun süre saklayabilmek için hazırladığınız kefir mayalarını içme suyu ile yıkayın. Ardından yıkadığınız kefir mayalarını temiz bir havlu üzerine alın. İyi bir havalandırmaya sahip yerde kefir mayalarını sararıncaya kadar, 2 – 5 gün arasında bekletin. Sararan kefir mayalarını alıp, hava almayacak şekilde cam kavanozlara yerleştirin. Kavanozları buzdolabında muhafaza edin.

Böylelikle cam kavanozlardaki kefir mayalarını 12 ay ve daha fazlası için saklamaya hazır hale getirmiş olacaksınız. Hem kefir mayasını istediğiniz zaman buzdolabından alıp satabileceksiniz. Sürekli olarak kefir mayası yapmak için ayrı zamanlarda uğraşmanıza gerek kalmayacak. Kar elde edebileceğiniz bu ek işle kolayca cebinize katkı sağlayabilirsiniz.

Sizler için detaylarıyla araştırdığımız evde kefir mayası üretmek hakkındaki soru işaretlerinizi YORUM kısmında paylaşabilirsiniz!

BÜLTENE KATILIN

E-posta listemize kayıt olarak yeni makalelerimizden haberdar olabilirsiniz.

Abone olduğunuz için teşekkürler.

Bir hata oluştu.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü