Evde Kuru Temizleme İşi – 2021 Evde Ek İş Fikirleri!

15.06.2021
6.198
Evde Kuru Temizleme İşi – 2021 Evde Ek İş Fikirleri!

Evden çalışarak neler yapabilirim diye düşünüyor olabilirsin. Evde kuru temizleme işi ile iyi bir ek gelir elde edebilirsin! Evet, yanlış duymadın… Sizlerle birçok ek iş fikrinden bahsederek araştırmalarımızı sunuyorum. Kendinize uyan ek işi seçip, detaylarını öğrenip, hemencecik işe koyulabilirsiniz. Kendine bu bahsedeceğim ek işi uygun görebilirsin…

“Evden nasıl kuru temizleme yapabilirim ki?” diye düşünmene gerek yok. Evde kurutma makinen varsa eğer, bu yazımda evde kuru temizleme hakkındaki tüm soru işaretlerini gidereceğim.

Evde kuru temizleme yapabilmek için mutlaka bilmen ve izlemen gereken yollar var. Evde ek iş olarak kuru temizleme işini ilk defa duyuyor olabilirsin. Bu nedenle öğrenecek çok şeyin var. Ek iş yazı sana rehber olacak!

Kuru temizleme firmaları, kuru temizleme için yüksek ücretler talep ettiği için herkesin tercih edemediği bir hizmettir. Burada senin en büyük avantajın daha düşük ücretle, evinden hizmet vermen ve kar elde etmen olacak. Nasılsa evden yapacağım diye, kuru temizleme işinin kolay olacağını düşünüyorsan biraz yanılıyorsun.

Evet birçok avantajı olacak ama bu işte iyi olman için yapman gerekenler var. Yazımı okumaya devam et ve evde kuru temizleme işi nasıl yapılır öğren!

Evde Kuru Temizleme Yapılır mı?

evde kuru temizleme

evde kuru temizleme

Evden kuru temizleme işi yapmak, ek iş için oldukça mantıklıdır. Evinizden çıkmadan kuru temizleme işleri alarak para kazanabilirsiniz. Bunun için kurutma makinesine, ütüye ve kuru temizleme poşetine sahip olmanız yeterlidir. Çok derin lekeleri olmasa da çamaşır makinesinde yıkamaya uygun olmayan kıyafetlerdeki yerleşmemiş lekeleri çıkartabilirsiniz.

Evde kuru temizleme yapacaksanız şehrinizin çeşitli Facebook gruplarında, kuru temizleme hizmetinizi detaylarıyla paylaşabilirsiniz. Böylelikle bu iş için müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Antalya, Bursa, Trabzon, Mersin, Malatya gibi Türkiye’nin dört bir yanından evde kuru temizleme işi yapabilirsiniz.

Evde ek iş fikirlerinden Evde Davetiye Katlama İşi yazısına göz atmanızı, mutlaka tavsiye ederim!

Evde Kuru Temizleme Nasıl Yapılır?

evde kuru temizleme nasıl yapılır

kuru temizleme

Evde kuru temizleme için öncelikle kendi kıyafetlerinde deneme yaparak işe koyulmalısın. Deneyip, yanılırken müşteri kitleni kaybetmek istemezsin.

  • Hangi kıyafet kuru temizlemeye uygunluğunu belirle

Kuru temizlemenin ilk adımında yapman gereken, hangi kıyafetlerin kuru temizlemeye uygun olup olmadığı bilmendir. Bunun için kıyafetlerin iç etiketlerinden faydalanabilir veya internette kıyafet detayını araştırarak bunu öğrenebilirsin. Elbette kıyafet etiketi senin için daha doğru bir sonuç almanı sağlayacak. Bazı kıyafetlerde kuru temizlemeye uygun değildir ibaresi olabilir. Bazı kıyafetler de tamamen kuru temizlemeye uygun olarak tasarlanmış olabilir.  Genellikle abiye ve takım elbiseler; deri, kürk, süet, saten, ipek gibi hassas kıyafetler kuru temizleme için uygundur.

  • Kıyafetin kirliliğine göre müdahale et

Kuru temizleme için kullanacağın kıyafetteki leke çok derinlere işlemişse evde gerçekleştireceğin müdahale bir işe yaramayabilir. Bu nedenle çok fazla derine işlememiş lekeler bulunan ya da bölgesel leke bulunmayıp, zamanla kirlenmiş kıyafetlerin kuru temizleme işlemini gerçekleştirebilirsin.

Bunu bilerek hareket et ve sana teslim edilen kıyafetleri inceleyerek al. Kendi reklamını yaparken bunu uygun dille karşı tarafında bilmesini sağla ki sana derine işlemiş, çıkması çok zor yağ lekeleri bulunan bir kıyafeti getirmesinler. Aksi taktirde temizleme işlemini gerçekleştiremediğinde bu senin tercih edilmeni olumsuz etkileyebilir.

Lekeler için kumaşa uygun leke çözücüyü kullanman gerekecek. Kullanacağın leke çözücüyü sadece lekenin üzerinde kullan. Çözücüyü mutlaka her kumaşta kullanmalıyım diye düşünme.

  • Kıyafeti kuru temizleme poşetine yerleştir

Kuru temizleme poşetlerini internetten topluca satın alabilirsiniz. Leke çözücü uyguladığınız kıyafeti, güzelce kuru temizleme poşetine yerleştirmeniz gerekiyor. Ardından kuru temizleme poşetine yerleşik olan kıyafeti kurutma makinesine koyun. En fazla yarım saat kalabilecek şekilde ayarını yapın. Birden fazla kıyafeti kurutma makinesine koyup çalıştırmanızı tavsiye etmiyoruz. Kıyafetler üst üsteyken iyi bir sonuç alamazsınız. Ayrıca kıyafet renkleri de burada önemli bir konudur. Teker teker kurutma işlemini görmeniz faydalı olacaktır.

  • Sonuca bak

En fazla yarım saat kurutma makinesinde beklettiğin kıyafeti çıkar ve poşetten al. Lekenin olduğu kısımlara göz at. Leke tam olarak çıktıysa gayet başarılı bir sonuca ulaşmışsın demektir. Kıyafeti alıp güzelce askılaman gerekir.

Eğer leke tamamen çıkmadıysa birkaç adımdan faydalanabilirsin. Lekenin olduğu kısımlara ütü uygula. Kıyafete ütü uygularken su dökme ancak buhar püskürtebilirsin. Ütüledikten sonra leke hala görünüyorsa, leke çözücüyü yine lekenin olduğu kısma dök. Ütüyü sıcakken tekrar uygula ve buhar püskürt. Tüm bunlardan sonra hala kıyafette lekeler mevcutsa profesyonel bir firmadan yardım almak gerekiyor. Evde kuru temizleme işi taktiklerini öğrendikçe ve zamanla uzmanlaştıkça başarılı sonuçlar elde edebileceksin.

Evde Kuru Temizleme İşi Yaparak Ne Kadar Kazanırım?

evde kuru temizleme kazancı

evde kuru temizleme işi nasıl yapılır

Evde ek iş yaparak para kazanmak başlarda her zaman düşük ücretlerle başlar. Bu durum sizi yıldırmasın. Zamanla çevrede isminiz önerildikçe, siz isminizi yaydıkça müşteri sayınız artacaktır. Evde kuru temizleme işi üzerine uzmanlaştıkça da size gelen insanlar artacaktır.

İnsanların sizi tercih etmelerinin ilk nedeni, firmalara göre daha uygun maliyetle kuru temizleme hizmeti vermeniz olacak. Bu nedenle hizmetiniz için uçuk ücretleri, ilk olarak aklınızdan geçirmemeniz iyi olacak.

Kuru temizlemede hizmet ücretini belirlemen gerekiyor.

Örneğin yaşadığın şehirde kuru temizleme firmalarının fiyatlarını baz alabilirsin. Bunun için ufak bir araştırma yapman gerekecek. Firmaların sunduğu fiyatının yarısını, kendi hizmet bedelin olarak belirleyebilirsin. En başta daha da ucuza bunu yapabilirsin çünkü ilk kendi çevren için bu işi yapman gerekecek.

Örneğin bir kuru temizleme firması mont için 60 TL ücret talep ediyorsa, sen 30 TL ücret talep et.

Her ürünün farklı bir ücretlendirmesi vardır. Deri montla, düz bir montun kuru temizleme ücret bedeli aynı olmayacaktır. Bunların fiyatlandırmasını düzenli şekilde yapman gerekir.

Başlarda inanılmaz paralar elbette kazanmayacaksınız. Ancak ne kadar kendi reklamınızı yaparsanız o kadar iş alabilirsiniz. Yaşadığınız çevrede bunu çevreniz ya da internet aracılığıyla duyurmanız gerekir. Ortalama aylık 3.000  TL, evde kuru temizleme işi ile para kazanabilirsiniz.

İlgili içerik: Evde Dekoratif Mum Yaparak Para Kazanmak

Evde Kuru Temizleme İşinin Riskleri

Evde kuru temizleme işi yapmaya karar verdiyseniz, en baştan riskleri bilmeniz sizin için faydalı olacak. Evde kuru temizleme işini ilk olarak resmiyette yapmayacağınız için vergi problemiyle karşılaşabilirsiniz. Bunun için düzenli ve güvenli bir çevreyle bu işi gerçekleştirmeniz gerekir. Zaten ilk başlarda çok paralar kazanmayacağınız için bu durum o kadar büyük bir risk içermez. Siz yine de işin bu kısmında dikkatli olun.

Evde kuru temizleme işi içerisinde, büyütmeye karar verdiğiniz taktirde, bir şahıs şirketi kurabilirsiniz. Böylelikle işinizi yasallaştırmaya başlamış olursunuz.

İşin yasal boyutundan sonra karşılaşabileceğiniz başka risklerde mevcut. Bir kıyafete zarar verebilirsiniz. Örneğin ipek kumaşa sahip bir kıyafeti kurutma makinesine attığınızda rengin akmasına sebep olabilirsiniz. Boncuklu, aksesuarlı bir kıyafet kumaşa zarar verebilir ya da kumaşın türünden dolayı kıyafet küçülebilir.

Bu nedenle yazımızın başlarında bahsettiğimiz gibi, kıyafetin evde kuru temizlemeye uygun olup olmadığına dikkat et. Kendin başta kullanmadığın kıyafetleri, çeşitli lekelere maruz bırak. Ardından kuru temizleme adımlarını gerçekleştir. Deneyimsiz olarak bu işe başlama. Zamanla hangi kıyafeti, nasıl temizleyebilirsin öğreneceksin.

Evde kuru temizleme işi hakkında aklınıza takılan soruları aşağıya YORUM olarak bırakabilirsiniz!

YORUMLAR

  1. Şemşat dedi ki:

    Merhaba evde paketleme işine ihtiyacım var