Kültür Mantarı Yetiştiriciliği

Bu yazımızda sizlere mantar bitkisinden bahsedeceğiz. Mantar bitkisi, protein, vitaminler ve mineraller bakımından oldukça zengindir. Mantarların belli bir tohumu bulunmadığı için sporlar ile üreyerek çoğalırlar. Mantar çeşitlerinden olan kültür mantarı en zararsız mantar çeşitlerindendir. Kültür mantarları, doğada kendiliğinden yetişen ve çoğu türü zehirli olan mantarlardan değildir. Kültür mantarlarının hiçbir yan etkisi bulunmadığı gibi mantar bitkisinin en sağlıklı türüdür.

Gelelim kültür mantarı nasıl ortamlarda rahatlıkla yetiştirilir konusuna, mantar üretiminin yapılacağı yerler, mantarın verimli olmasını ve kalitesini direkt etkiler. O nedenle sıcaklık ve havalandırma yönünden uygun mekanlarda üretimi yapılmaktadır. Üretim yapılan alanlara bakacak olursak; mağara , tüneller, toprak altındaki mahzenler, depolar, kümesler, bodrum katları vb. gibi mekanlarda üretime elverişlidir.

Evde Kültür Mantarı Nasıl Yetişir?

Kültür mantarının evde yetiştirilmesi için gerekli olan besin maddelerinin hazır bulunması gerekiyor. Bu besin maddelerine bakacak olursak; sap,saman,yaprak vb. bitkisel artıklar sayılabiliyor. Bazı elementlerinde eklenmesiyle ideal bir ortam oluşturuluyor. Bu ortamın genel adı kompost yapıdır. Bu yapıya mantar miselleri ekilir ve liflerinin sarması için bekleme süresi vardır. Sıcaklık ortalama 23-25 derecelerde bulunmalıdır. Bu bekleme süresi genelde 12-15 gün sürer. Bu miselin üstünü örten 3,5 cm kalınlıkta bir toprak tabakası bulunmaktadır. Üzeri nemli olan bu toprak alınarak misellerden mantarların çıkmasıyla birlikte hasat edilir ve bu şekilde kültür mantarımız oluşmuş olur.

Kültür Mantarından Para Kazanma

Kültür mantarı yetiştirerek para kazanmak mümkün. Kültür mantarı satmanın en kısa yolu evinizin yakınlarındaki pazarlarda tezgah kurmak. Eğer böyle bir imkanınız yoksa çevredeki market, manav, restaurant gibi işyerleri ile anlaşıp mantarınızı pazarlayabilirsiniz. evdeekis.com olarak hepinize bol kazançlar dileriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
 1. selim dedi ki:

  Adım 1: Hangi mantarı yetiştireceğinize karar verin

  İnsanların aklına gelen ilk mantar türü genellikle süpermarketlerde görmeye alıştığımız kültür mantarlarıdır. Kültür mantarlarının aklımıza gelen ilk seçenek olmasının sebebi popüler olmalarıdır.

  Kültür mantarları yetiştirilen en popüler türdür ve pazar geniş ölçekli yetiştirilen ucuz mantarla doludur. Endüstriyel ölçekli çiftliklerde rekabet etmek isteyen kültür mantarı yetiştiricilerinin altyapı tesislerine ciddi yatırım yapması gerekir.

  Kültür mantarları özel bir kompostta yetiştirilir ve bu genellikle belli bir masraf karşılığında alınır. Çiftçi dönüşümün sonunda mantar kompostunu satabilir ve zararını tazmin edebilir.

  Kültür mantarlarının güvenilir ekinler üretmesi için mantar örtü toprağının kompostla kaplanması gerekir. Mantar örtü toprağı hem pahalı hem de turbalıktan toplanan torftan yapılır.

  İstiridye mantarı

  Pahalı olmayan ve yerel olarak bulabileceğiniz malzemelerle kolaylıkla yetiştirilebilir: saman, talaş, şeker kamışı malçı, kağıt, mukavva…

  Kültür mantarlarına göre daha yüksek fiyattan satılır.

  Fiyat hakkında konuşacak kadar ender bulunur.

  Üretim yapılacak yetiştirme alanı için az bir yatırım gerektirir.

  Yetiştirilmesi en kolay mantar türlerinden biridir bu nedenle sizin için iyi bir başlangıç olacaktır.

  50 m2lik bir alan istridye mantarı yetiştiriciliğine başlamak için ortalama 5 bin TL’lik bir yatırım yeterli olacaktır. Ortalama 2 – 2,5 ay sürede ilk hasatınızı yaparsınız ve verime bağlı olarak 8 bin – 12 bin TL arasında bir kazanç elde edersiniz. Şunu unutmayın ki, mantarın ihtiyacı olan şartları sağladığınız oranda verim yüksek olacak ve buna orantılı da kazancınız artacaktır.

 2. hiranur hayat dedi ki:

  Kultur mantarini nerden alip yetestirebilirim

  1. Murat dedi ki:

   Evinizde kendiniz de tohum yapabilursiniz ben denedim oldu yapmak isteyen arkadaslar bana ulasabilirler

   1. emre dedi ki:

    Murat bey evde mantar tohumunu kendimiz elde edebilir miyiz. Yardımcı olur musunuz.

   2. fedai dedi ki:

    Merhaba evde tohum nasıl yapılıyor acaba

   3. Hamdi dedi ki:

    Murat bey bana bu konu hakkinda biraz bilgi verebilirmisiniz

 3. ERDOGAN dedi ki:

  SLM BEN HOBİ OLARAK KÜLTÜR MANTARI YETİŞTİRMEK İSTİYORUM BANA KOMPOST NERDEN BULA BİLİRİM YARDIMCI OLA BİLİRMİSİNİZ

 4. Sıla dedi ki:

  Kültür mantarımiçin gerekli konport dediğiniz toprak nerden temin edilir yapmayı düşünüyorum tardıma ihtiyacım var

 5. Murat dedi ki:

  Kompost ve tohum yapmak isteyen arkadaslar bana ulasin numarami yukarda verdim

  1. emre dedi ki:

   Murat bey numaranızı göremedim. Size nasıl ulaşabiliriz.

   1. yavuz dedi ki:

    evde kültür mantarı yetiştirip ek gelir sağlamak istiyorum
    bnm tlfnum. Tohum evde nasil yetistiriliyor. Yardimci olursaniz sevinirim.

 6. emre dedi ki:

  Murat bey size nasıl ulaşabiliriz.

 7. tayyip dedi ki:

  mantar bir bitki değildir çünkü fotosentez yapmaz

BİR YORUM YAZ