Figüranlık Nasil Yapılır?

Özelikle büyük şehirlerde oturanlar için çok güzel ek iş fikirleri arasında yer alan bir çalışma modelini paylaşacağız sizlerle. Dizilerde ufak da olsa rol alarak medya dünyasına adım atmak ister misiniz? Üstelik bu işte çalışma günleriniz tamamen size bağlı. Size teklif gelir. İstenen gün içerisinde müsait olup olmadığınız sorulur. Siz de o gün için uygunsanız iş sizindir.

Dizlerden Para Kazanmak

İzlediğiniz diziler içerisindeki arka masada oturan, sahnenin arkasını doldurmak için örneğin iş yerinde, sokakta yürüyerek, koşarak geçen insanları kaçınız fark etti bilmem ama bu şekilde dizi görüntülerinin arka planlarını doldurarak yani figüranlık yaparak para kazanmak diye bir şey var. Bundan sonra sizler de izlediğiniz dizilere dikkatli odaklanırsanız ve bir bütün olarak ele alıp izlerseniz arka planda yer alan insanları fark edebilirmişiz. İşte sizler de bu şekilde kadrajı doldurarak gelir elde edebilirsiniz.

Oyuncu Aranan İller

Dizi çekimleri en çok sırasıyla İstanbul, Ankara ve İzmir sınırları içerisinde tamamlanıyor olsa da diğer illerimizde de az da olsa açık vardır. Çünkü yerel televizyonlarda çekilen diziler için de aynı şekilde yardımcı oyunculuk yaparak para kazanmak iş fikrini benimsemiş insanlara ihtiyaç vardır. Ancak özellikle İstanbul’a kıyasla tüm iller bu konuda çok daha az sayıda insana ihtiyaç duymaktadır.

İstanbul Yardımcı Oyunculuk

Özellikle İstanbul içerisinde olan okurlarımız hepiniz bu konuda çok şanslısınız. Gün içerisinde yemek ve sigorta karşılığında en az 50 TL ve maksimum sınır sizin performansınıza bağlı olarak çok daha büyük fiyatlara ulaşarak ciddi kazançlar elde edebilirsiniz. Kaldı ki en düşük günlük 50 TL bile alınmış olsa, ayda 1.500 TL kazanç demektir ve yemek masrafınız ile sigorta bedeliniz firma tarafından karşılanır. Her gün düzenli olarak gelecek olan set çekimlerine katılamadığınızı, kendinize de dinlenmek için bazı günleri ayırdığınızı düşünürsek en kötü ihtimalle aylık 1.250 TL kazanç elde edebilirsiniz.

Yardımcı Oyunculukta Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kayıt ücreti denilen belli bir miktar parayı çoğu ajanlar peşin olarak istiyor. Ancak kayıt sırasında figüranlık kayıt ücreti talep etmeyen, sağlam firmalar da vardır. Örneğin İstanbul için Mayadroom Ajans bu konuda çok güzel bikir geliştirmiştir. Kayıt ücreti bedelini ilk çekim paranızı ödemeyerek, keserek alıyor. Yani peşin para talebinde bulunmuyorlar. Kayıt parasının istenmesindeki sebep ise size ait çekimlerin yapılıp fotoğraflarınızın arşivlendirilmesi ve dizi ekip çalışanlarının ihtiyaçları durumunda fotoğrafların gösterilmesidir.

Sektör içerisinde çok fazla sayıda dolandırıcı ve geçici süreliğine açılan firmalar ile karşılaşmaktayız. Bu sebeple çalışacak olduğunuz ajansa evet demeden önce o ajansı çok iyi analiz etmelisiniz. Emeklerinizin karşılığını alamamanız gibi bir durum ile ya da ek kazanç elde edeceğim diyerek başka kayıplar da yaşama gibi zor durumlarla karşılaşma riskine hep dikkatli olmalısınız.

Yardımcı Oyunculardan Beklenenler

Günlük figüranlık kazancı minimum 50 TL gibi güzel bir rakam olabilir. Ancak bazı zorlukları da vardır. Örneğin belki kadrajda 10 saniyelik görüntüleneceğiniz bir çekim için gidiyorsunuz. Ancak çekim sırasında yaşanan terslikler sebebiyle ve tekrar çekimler ile bir de sahnenizin gelmesini beklediğiniz bekleme süreci ile birlikte saatlerce o mekanda kalmanız gerekebiliyor. Kimi zaman yarım saatte biten işiniz kimi zaman koskoca bir gününüzü alabiliyor. Sete evet dediğiniz günler başka hiçbir plan yapamazsınız ve o günü sete ayırmış olarak kabul etmelisiniz. Şansınıza çekim kısa sürerse o günden size bonuz zaman kalacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ