Evde Reçel Yapıp Satarak Para Kazanmak – 3.000 TL Kazanın!

10.06.2021
5.872
Evde Reçel Yapıp Satarak Para Kazanmak – 3.000 TL Kazanın!

Evde ek iş için neler yapabilirsiniz diye sizlere konular bulup, öneriler sunmaya devam ediyorum. Bu yazımda da evde reçel yapıp satarak para kazanmak hakkında araştırmalarımdan bahsedeceğim.

Ek iş yaparak para kazanmanın birçok yolu mevcut ancak hangisinin senin için en uygun olduğunu bulman gerek… Mutfakta marifetli biriysen yapabileceğin birçok ek iş var. Onlardan bir tanesi de reçel yapıp satmak. Sabah kahvaltılarında sofraların vazgeçilmezi, çeşit çeşit reçellere ülkemizde talebin ne kadar yoğun olduğunu hepimiz biliyoruz. Siz de ben mis gibi harika reçeller yaparım, elimin lezzetine güveniyorum diyorsanız, bu yazımtam olarak senin için!

Evden Reçel Yapıp Satmak

evde reçel yapıp satmak

Ev yapımı reçel

Marketlerde çoğu ürünün katkı maddesi içermesi insanların kafasında soru işaretleri doğuruyor. Özellikle reçellerin zararlı katkı maddeleriyle hazırlanıyor olması, insanları ev yapımı reçellere yönlendiriyor.

Ev yapımı, taptaze meyvelerden hazırlanan reçellere rağbet günümüzde fazlasıyla arttı.  Elbette bu iş sanıldığının aksine o kadar kolay değil. En başta belirtmemiz gerekiyor ki evde reçel yapıp satarak para kazanmak istiyorsanız, sahip olacağın bazı sorumluluklar ve izlemeniz gereken yollar var. Bu yazım ben de size rehber olacağım.

Evden ek iş için daha fazla fikir edinmek ve para kazanmak isterseniz; Evde ek iş yapmak istiyorum yazısına hemen bir göz atın!

Reçel Satmak İçin Yapmanız Gerekenler

reçel satmak için gerekenler

evde ek iş

Evde reçel yapıp satarak para kazanmak için karar verdiyseniz, ilk önce küçük adımlarla işe koyulmalısınız. Bir anda bu işte büyüyemezsiniz, reçel satmak için yapmanız gerekenler var.

  • Reçel yapıp satmak için en önemli kısım, tadından ve kalitesinden emin olmanız. Gerçekten güzel reçeller yapıyorsanız, ilk önce yakın çevrenize tattırmakla ve satmakla başlayabilirsiniz. Bu sayede ilk önce kendinizi test etmiş olacaksınız. Gerçekten güzel reçeller yapıyorsanız, çevrende doğal reçel almak için önerilen kişi olabilirsiniz!
  • Yaşadığınız şehirde yetişen güzel meyvelerin reçelleriyle, reçel yapmaya başlayabilirsiniz. Antalya, Malatya, İzmir, Amasya, Bursa, Elâzığ, Erzincan, Ankara gibi yaşadığın şehrin özel meyvelerinden faydalanarak reçel yapıp satarak para kazanabilirsiniz. Elbette sadece bir çeşit meyveye bağlı kalarak reçeller yapmamalısınız. Zamanla yaptığınız reçelleri çeşitlendirmelisiniz.
  • Evden yapacağınız reçelin katkısız ve doğal olması bu noktada çok önemli. İnsanlar size doğal reçel alabilmek için ulaşacak, bunu unutmamalısınız. Ayrıca taze meyvelerden yapacağınız reçelleri, vakit kaybetmeden müşterilere ulaştırmanız gerekir çünkü bozulabilirler. Böyle bir durumda zor bir duruma düşebilirsiniz.
  • Reçel yapıp satarak para kazanma ek işine girecekseniz, küçük bir maliyet ödemeniz gerekir. Meyveleri ve kavanozları alman gerekecek. Merak etmeyin çok küçük bir maliyetle bunu karşılayabileceksiniz.
  • Reçellerinizi güzelce, hava almayacak şekilde kavanozlara yerleştirmelisiniz. Elbette işin hijyen kısmında da oldukça dikkatli olmanız gerekecek. Saçlarınızı güzelce bağlamalı, meyveleri güzelce temizlemeli ve gerektiği kadar pişirmelisiniz.

Yaptığım Reçelleri Nasıl Satarım?

yaptığım reçelleri nasıl satarım

evden reçel yapıp satmak

Evde yaptığınız doğal reçellerini satabilmek için çeşitli yerlerle görüşüp, reklamını yapmanınız gerekecek. Evde reçel yapıp satarak para kazanmak istiyorsanız, çaba göstermeye hazır olun!

Yaşadığınız şehirde yöresel, doğal ürünlerin satışı yapılan yerler bulunabilir. Bu yerlerin araştırmasını yapmanız gerekir. Daha sonrasında artık tat ve kalitesinden emin olduğunuz reçelleri, gıda satışı yapan yerlere götürebilir ve satışını gerçekleştirebilirler mi diye sorabilirsiniz. Burada onların da kendine bir pay almak isteyeceğini unutmamalısınız.

Pazarlara, gıda fuarlarına, kahvaltı hizmeti veren restoranlara da reçellerini satabilirsiniz. Bunun için bir fiyat araştırması yapabilirsiniz.

Örneğin aynı fuarda başka birisi ev yapımı reçellerini sizden daha ucuza satıyor olabilir. Bu müşterilerin onu seçmesine sebep olabilir.

Ardından kendinize bir kartvizit çıkartabilirsiniz ve böylelikle sizden reçel almak isteyenler, kolaylıkla iletişime geçebilirler. Reçellerini sattığın insanlarla iletişim halinde olmanız ve memnuniyetlerini, önerilerini dikkate almalısınız. Bu sizi başarıya taşıyacak önemli bir nokta. Müşterilerinizle iletişimde kalın.

Eğer işinizi resmiyete döktüysen ve artık büyümeye karar verdiyseniz, internetten de reçellerinizi satmayı düşünebilirsiniz. Türkiye’nin dört bir yanına reçellerinizi internet üzerinden satabilirsiniz. Bunun için çeşitli internet sitelerinden ve sosyal medyadan faydalanabilirsiniz.

Bu aşamaya direkt gelmeye çalışmanın çok doğru olmayacağını belirtmem gerekiyor. Unutma küçük adımlarla başlamalısınız!

Evde ek iş yapmak istiyorum diyenler için iş fırsatları yazısını buraya bırakıyorum. Kendinize göre bir iş bulacağınızdan neredeyse eminim!

İyi Bir Ev Reçeli Nasıl Yapılır?

evde iyi reçel nasıl yapılır

reçel yapıp satmak

Evden yapacağın reçellerin lezzetli ve kaliteli olması, sizi tercih edilen kişi yapacak demiştim. Bu yüzden iyi bir ev reçeli nasıl yapılır mutlaka bilmeniz gerek. Bunun bazı püf noktaları var. İlk başta mevsimine göre şehrinizin meyvelerini seçmeniz gerekecek. Reçel için alacağınız meyvelerin doğal ve taze olmasına dikkat edin. Ucuz diye tatsız, ezik ve çürümeye yakın meyveleri kullanmanız, reçelinizin tadını etkileyecektir.

Meyvelerin lekeli kısımlarını mutlaka bıçakla temizleyiz. Ardından meyveleri güzelce temizlendiğinizden emin olun. Sonrasında pişirdiğiniz reçelde alakasız bir cismin olması kalitenizi kötü yönde etkileyebilir.

Reçelinize ekleyeceğiniz suyun da önemi yadsınamayacak kadar önemli. Kireçsiz, temiz içme suyu kullanırsanız, reçeliniz daha lezzetli ve şeffaf görünecektir.

Yapacağınız reçelleriniz için lezzet farkı olması, müşterileriniz için olumsuz etki olabilir. Bunun için tarifinizde ölçülerinizin sabit ve orantılı olması gerekir. Mesela aralıklarla yapacağınız çilek reçellerinde şeker farkı olması, kaliteniz hakkında şüphe uyandırır. Her çilek reçelinde aynı ölçüyle hareket etmelisiniz. Tabii ki meyvelerin şekerliliğine, sertliğine göre bu ölçüler değişecektir. Burada iş, sizin inceliklerinize kalıyor.

Reçeli yaparken kıvamı için limon suyu veya limon tuzu ekleyebilirsiniz. Ayrıca reçeliniz pişerken üzerinde köpükler oluşacaktır. Bunları temizlemeniz reçelinizin görünümünü temiz gösterir. Ayrıca pişme derecesi de reçeliniz için önemlidir.

Reçel yaparken dikkat etmeniz gerekenleri zaten biliyor olabilirsiniz ancak zamanla mutlaka daha çok püf noktaya hâkim olacaksınız. Evde reçel yapıp satarak para kazanmak için birçok reçel denemesi gerçekleştireceksiniz. Yılmadan devam etmeniz gerekiyor.

Reçel Yapıp Satmak Ne Kadar Kazandırır?

evde reçel yapıp satarak para kazanmak

reçel satmak

Ek işlerden birisi olarak yapacağınız reçel yapıp satma işinden kazanacağınız para bu işte ne kadar iyi olduğunuza göre değişecektir. İlk başta çevrenize reçel yapıp satarak başlayacağınız için reçel fiyatlarınızı biraz makul tutmanız gerekir. Aksi taktirde reçellerinizi daha az kişiye satmış olursunuz.

Daha sonra reçellerinizi satmak için belirli bir çevre kazandığınızda fiyatlarınızı artırabilirsiniz. Bu işten hemen bin TL ya da fazlasını kazanmayı beklememelisiniz. Her ek iş için aslında bu böyledir. Acemi olarak başlar daha sonra işin püf noktalarını ve resmi olaylarını öğrenip büyürsünüz.

Başlarda eşe dosta reçel yapıp satarak 500 TL – 600 TL kazanırsın daha sonraları bu fiyat artar. Çevren genişler ve artık daha çok meyve ve kavanoz alırsınız. Ardından bir bakmışsınız düzenli olarak ayda 3.000 TL kazanmanız mümkün olmuş. Evde reçel yapıp satarak para kazanmak zamanla daha da büyüyebileceğiniz bir ek iştir. Artık reçel satışında sadece çevrenle sınırlı kalmadığında ve işi resmiyete döktüğünde binlerin üzerine çıkabilirsin.

Evde Reçel Yapıp Satmanın Riskleri de Var!

Evde reçel yapıp satarken dikkatli ilerlemeniz gerektiğini söylemiştim. Gıda sektörü bu konuda acımasız olabilir.

Örneğin reçel satışını yaptığın birisinin kavanozundan bir saç teli ya da alakasız bir şey çıkarsa şikâyet edilmenize sebep olabilir. Başka bir sebeple yine bozulan bir reçel, müşterinizin zehirlenmesine neden olabilir. Böylelikle yine resmi bir kuruma şikâyet edilebilirsiniz ve ceza alabilirsiniz. Kendinizden emin olarak adımlar atmanız, evden reçel yapıp satarak para kazanmanız için çok önemlidir.

İlk önce küçük adımlarla işe başlamanız gerektiğinden bahsetmiştik. Daha sonrasında bu işte biraz daha büyümek istiyorum, kazancım arttı diyorsan işin resmi tarafından haberdar olmanız gerek.

İsterseniz bir şahıs şirketi kurabilirsiniz ya da fason firmayla çalışmaya başlayabilirsiniz. Fason firma nedir peki? Anlaşacağın üretici firma senden toplu sipariş ister ve ürünlerinde sipariş veren firmanın adı yazdırılır. Bu sayede karşılaşacağınız risk durumları azalmış olur.

Evde ek iş için yapabileceğiz işler hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz Instagram ve Facebook hesaplarımızı takip edebilirsiniz. Aklınıza takılan sorularınızı, aşağıya YORUM atarak bırakmayı unutmayın!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.