Paylaş:
 1. Anasayfa
 2. Evde Ek İş
 3. Evde Makale Yazma İşi – Ayda 4.000 TL Kazanç

Evde Makale Yazma İşi – Ayda 4.000 TL Kazanç

Evde Makale Yazma İşi
Sizlere yine bol kazançlı çıkacağınız bir ek iş fikriyle geldim. Evde makale yazma işi ile birlikte, oturduğunuz yerden, bilgisayar başında para kazanabileceksiniz. Evde boş boş otururken faydalı bir ek iş istiyorsanız ve kaleminize güveniyorsanız bu yazı sizin için!

Makale yazarak para kazanma konusunu sıklıkla duyar olduk… Peki, gerçekten evden hiç çıkmaya gerek kalmadan, makale yazarak iyi paralar kazanmak mümkün mü? Evet! Ama ben çalışıyorum, nasıl yaparım, vaktim olur mu ki gibi düşüncelere girmenize hiç gerek yok. Bu işi dilediğiniz zaman; dilediğiniz yerde yapabilirsiniz. Zaten, birazdan bunlara da değineceğim.

Makale yazmanın ipuçlarını, bu iş hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için sıraladım. Evinizde internetiniz ve bilgisayarız varsa, makale yazma işine vakit ayırarak; günlük, haftalık ve aylık ücretler kazanabilirsiniz. Ben de makale yazarak para kazanmak istiyorum diyorsanız, yazıyı okumaya devam ediniz!

evde makale yazma işi nedir
Evde makale yazma işi nedir?

Makale Yazma İşi Nedir?

Gerek pandemi süreci olsun gerek son dönemlerde olsun, evde freelance olarak çalışmak oldukça popüler hale geldi. Evde makale yazma işi de bunlardan birisi…  Peki nedir makale yazmak? Sizden istenen çeşitli konularda; araştırarak, bilgilendirici yazılar yazmak olarak özetleyebiliriz.

Makale yazmak için sadece dümdüz yazı yazmak yeterli değil. Neler bilmek gerekiyor, makale işini nasıl yaparsın, bunları sizlere detaylıca anlatacağım. Değindiğim noktaları iyice kavradıktan sonra başarılı makaleler yazacak ve işe hazır olacaksınız.

Elbette bu iş için Udemy, İstanbul İşletme Enstitüsü gibi kurumlardan eğitim, sertifika alabilir ve kendinizi daha da geliştirebilirsiniz.

Makale Yazma İşinin İpuçları

 • Evde makale yazma işi için makalenizi yazarken elbette izlemeniz gereken bazı teknik konular var. Freelance olarak birçok makale yazarı olmasından kaynaklı, başarılı bir yazar olmak için bu teknik konuları da biliyor olmak gerek. Örneğin SEO uyumlu makaleler yazmak, sizi bu sektörde öne taşıyacaktır.
 • SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu, web sitelerini üst sıralara taşımaya yardımcı önemli bir konudur. Bunun en büyük yardımcılarından birisi de SEO uyumlu makalelerdir. SEO uyumlu makale, ilgili konunun arama motorlarında en üst sıralarda olabilmesi demek.
 • Bu yolda ilerlemek için metinde SEO uyumlu makale nedir? Araştırıp, pratikler yapmak gerekiyor. Makale için en önemli bir nokta da yazınızın tamamen özgün olması. Yani ben oradan buradan alıp yazıları birleştiririm ve yazım hazır olur gibi bir düşünceye kapılmamalısınız. Kopya içerik ürettiğiniz hemen anlaşılır ve bu işte ilerlemeniz çok zorlaşır.

Bildiğiniz gibi evde makale yazarak para kazanmak isteyenler çoğunlukla freelancer olarak çalışırlar. Peki, benzer şekilde başka işler de yaparak para kazanmak ister misiniz? O zaman, sizler için tüm ayrıntılarıyla hazırladığım Freelance İş Fikirleri – Evden Para Kazandıracak 14 İş   başlıklı yazımı da mutlaka okumalısınız!

Evde Makale Yazma İşinin Kazancı

evde makale yazmanın kazancı
Evde makale yazma işi kazancı

Evde makale yazma işi yaparak oldukça tatmin edici ücretler elde edebilirsiniz. Bu işte kendinizi geliştirip, ilerledikçe, aylık maaş kazancı elde edebilirsiniz. Hem de evde masanızdan kalkmanıza gerek kalmadan…

Alacağınız makale siparişlerini ne zaman teslim edeceğinizde çoğu zaman size kalıyor. Elbette bu süreci kısa tutmanız, kaliteli ve özgün makaleler yazmanız önemli.

Evde makale yazma işi için ayıracağınız vakit, ücretinizin artmasını sağlar. Yani günde ne kadar makale yazarsan o kadar kazanırsın. Bu işten aylık 2 bin – 4 bin TL kazanmak mümkün. Günde bir makale yazarak 100 – 200 TL bile kazanabilirsin.

Makale yazarları genelde kelime başına bir ücret alırlar. Makale yazma işini herhangi bir platform altında yapıyorsanız bunu o platform kendisi belirleyebilir. Başka sitelerde bu ücreti kendiniz de belirleyebiliyorsunuz.

Örneğin 100 kelime için ortalama 6 TL ile10 TL arasında bir ücret alabilirsiniz. Bu sizin profesyonelliğinize ve portföyünüze bağlı. İlk başta düşük ücretlerle başlayabilir, uzmanlaşarak bu ücreti artırabilirsiniz. Her şey sizin becerilerinize bağlı.

Makale Yazma Siteleri

makale yazma siteleri
Bir ek iş önerisi de evde makale yazma işi

Makale yazma işine nasıl girerim, nasıl müşteri bulurum derseniz, ilk olarak belirli sitelerden işe koyulun deriz. İnternet ortamında makale yazarak para kazanmanızı sağlayacak, güvenli ve çeşitli siteler mevcut. Bu siteler sayesinde düzenli olarak evde makale yazma işi alabilirsiniz.

Sizler için makale yazma sitelerini araştırdık. Bahsedeceğimiz sitelere üye olup, şartları okuyup, makale yazarlığı başvurusu yapabilirsiniz. Böylelikle işin mutfağını öğrenerek ilerleyebilirsiniz ve alacağınız ücretler konusunda şüpheye düşmezsiniz.

Makale yazma sitelerinden işte bazıları:

Kimler Makale Yazarı Olabilir?

Makale yazarı olarak cebinize katkıda bulunabilirsiniz. Peki, kimler makale yazarı olabilir? Bilgisayarı ve interneti olan, iyi bir Türkçe’ ye sahip, vakit ayırabilecek, titizlikle çalışabilecek herkes makale yazarı olabilir. Bunun için özellikle şu bölümden mezun olmanız gerekiyor diyemeyiz. O yüzden ben bu işi kesinlikle yapamam diye düşünmeyin. Makale yazma işi ile kendinize çok şey katabilirsiniz!

Öğrenci, işçi, ev hanımı fark etmeksizin; öğrenmeye açık, araştırmayı seven kişiler için makale yazarlığı oldukça keyifli bir iştir. Bu işte kendini geliştiren insanların tam zamanlı olarak bu işi yaptığını biliyoruz. Sen de benim Türkçem çok iyidir, yazı yazmak benim işim diyorsan, bu yazımızdan hareketle başarılı bir metin yazarı olabilirsin!

kimler makale yazarı olabilir
Freelancer olarak evde içerik yazmak

Makale Yazma İşinin Avantajları

 • Yukarda da bahsettiğiniz gibi makale yazma işinin en büyük avantajlarından birisi tamamen evde çalışarak para kazanmanıza olanak sağlaması.
 • Diğer bir avantajı ise freelance olarak çalışıyorsanız, alacağınız işlerin yoğunluğunu kendinize göre ayarlayabilmeniz.
 • Örneğin; öğrenciyseniz, sınav haftalarında iş almayabilirsiniz. Boş olduğunuz zamanlarda daha çok iş alarak, daha çok para kazanabilirsiniz.
 • Araştırarak yazacağınız makaleler sayesinde birçok konu hakkında bilginiz olur. Zamanla yazacağınız konular o kadar genişleyecek ki, yazarken öğreneceksiniz. Araştırmaya meraklı biriyseniz bu sizin için harika bir avantaj.
 • Evde makale yazma işi yaparken, çalışma saatleriniz esnektir. Alacağınız makale siparişini zamanında teslim ettiğiniz sürece, istediğiniz zaman çalışabilirsiniz.
 • Örneğin: Gündüz saatlerinde ev işleriyle, derslerle ilgilenmeniz gerekiyor olabilir. Gece ya da sabah erkenden uyanarak yazı işinizi halledebilirsiniz.
Etiketler : , ,

BÜLTENE KATILIN

E-posta listemize kayıt olarak yeni makalelerimizden haberdar olabilirsiniz.

Abone olduğunuz için teşekkürler.

Bir hata oluştu.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü