Evde Makale Yazma İşi – Maliyeti Yok Kazancı Çok!

19.03.2022
5.910
Evde Makale Yazma İşi – Maliyeti Yok Kazancı Çok!

Sizlere yine bol kazançlı çıkacağınız bir ek iş fikriyle geldim. Evde makale yazma işi ile birlikte, oturduğunuz yerden, bilgisayar başında para kazanabileceksiniz. Evde boş boş otururken faydalı bir ek iş istiyorsanız ve kaleminize güveniyorsanız bu yazı sizin için!

Son günlerde makale yazarak para kazanma konusunu sıkça duymaya başladık. Peki, gerçekten evden hiç çıkmadan, makale yazarak iyi paralar kazanmak mümkün mü? Evet! “Ama ben çalışıyorum, nasıl yaparım, vaktim olur mu…” gibi düşüncelere girmenize hiç gerek yok. Bu işi dilediğiniz zaman; dilediğiniz yerde yapabilirsiniz. Zaten, birazdan tüm bunlara da değineceğim.

Evinizde internetiniz ve bilgisayarız varsa, sıfır maliyetle makale yazma işine vakit ayırarak; günlük, haftalık ve aylık ücretler kazanabilirsiniz. Ben de makale yazarak para kazanmak istiyorum, makale yazma siteleri nelerdir diye düşünüyorsanız, yazıyı okumaya başlayınız… 😊

Makale Yazma İşi Nedir?

Evde Makale Yazma İşi
Evde Makale Yazma İşi

Gerek pandemi süreci olsun gerek son dönemlerde, evde freelance olarak çalışmak oldukça popüler hale geldi. Evde makale yazma işi de bunlardan birisi… Peki makale yazmak nedir? Sizden istenen çeşitli konularda; araştırarak, bilgilendirici yazılar yazmak olarak özetleyebiliriz.

Makale yazmak için sadece dümdüz yazı yazmak yeterli değil. Neler bilmek gerekiyor, makale işini nasıl yaparsınız, bunları sizlere detaylıca anlatacağım. Değindiğim noktaları iyice kavradıktan sonra başarılı makaleler yazacak ve işe hazır olacaksınız.

Elbette bu iş için Udemy, İstanbul İşletme Enstitüsü gibi kurumlardan eğitim, sertifika alabilir ve kendinizi daha da geliştirebilirsiniz.

Makale Yazma İşinin İpuçları

 • Evde makale yazma işi için makalenizi yazarken elbette izlemeniz gereken bazı teknik konular var.
 • Freelance olarak birçok makale yazarı olmasından dolayı, başarılı bir yazar olmak için bu teknik konuları da biliyor olmak gerek.
 • Örneğin; SEO uyumlu makaleler yazmak, sizi bu sektörde öne taşıyacaktır.
 • SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu, web sitelerini üst sıralara taşımaya yardımcı önemli bir konudur. SEO uyumlu makale, ilgili konunun arama motorlarında en üst sıralarda olabilmesi demek.
 • Bu yolda ilerlemek için metinde SEO uyumlu makale nedir? Araştırıp, pratikler yapmak gerekiyor. Makale için en önemli bir nokta da yazınızın tamamen özgün olması. Kopya içerik ürettiğiniz hemen anlaşılır ve bu işte ilerlemeniz çok zorlaşır.

Size SEO uyumlu makale nedir? SEO uyumlu makale nasıl hazırlanır? sorularıyla ilgili detaylı bir anlatım için aşağıdaki videoyu izlemenizi öneriyorum:

Bildiğiniz gibi evde makale yazarak para kazanmak isteyenler çoğunlukla freelancer olarak çalışırlar. Peki, benzer şekilde başka işler de yaparak para kazanmak ister misiniz? O zaman, sizler için tüm ayrıntılarıyla hazırladığım Freelance İş Fikirleri – Evden Para Kazandıracak 14 İş   başlıklı yazımı da mutlaka okumalısınız!

Evde Makale Yazma İşinin Kazancı

Evde Makale Yazma İşi

Evde makale yazma işi yaparak oldukça tatmin edici ücretler elde edebilirsiniz. Bu işte kendinizi geliştirip, ilerledikçe, oturduğunuz yerden asgari ücretten fazla kazanç elde edebilirsiniz. Hem de evden hiç çıkmanıza gerek olmadan…

Alacağınız makale siparişlerini ne zaman teslim edeceğinizde çoğu zaman size kalıyor. Elbette bu süreci kısa tutmanız, kaliteli ve özgün makaleler yazmanız önemli.

Evde makale yazma işi için ayıracağınız vakit, ücretinizin artmasını sağlar. Yani günde ne kadar makale yazarsan o kadar kazanırsın. Bu işten aylık 4.000TL -5.000TL Arası kazanmak mümkün. Gelin bir de günlük ne gibi bir kazanç elde edebilirsiniz ona bakalım.

2022 Makale yazarak kelime başına kazancınız ortalama:

 • 100 kelime: 3 TL,
 • 200 kelime: 5 TL,
 • 250 kelime: 6 TL,
 • 300 kelime: 7 TL,
 • 350 kelime: 8 TL,
 • 400 kelime: 9 TL,
 • 500 kelime: 11 TL ve üzeri

Makale yazarları genelde kelime başına bir ücret alırlar. Makale yazma işini herhangi bir platform altında yapıyorsanız bunu o platform kendisi belirleyebilir. Başka sitelerde bu ücreti kendiniz de belirleyebiliyorsunuz.

Örneğin 100 kelime için ortalama 8 TL ile 15 TL arasında bir ücret alabilirsiniz. Bu sizin profesyonelliğinize, ayıracağınız zamana ve portföyünüze bağlı. İlk başta düşük ücretlerle başlayabilir, uzmanlaşarak bu ücreti arttırabilirsiniz.

Online dünyanın nimetlerinden yararlanarak binlerce lira kazanmaya ne dersiniz? İnternetten kolay para kazanma yollarını öğrenmek için web sitemizdeki yazıya mutlaka göz atmalısınız. 👍

Makale Yazma Siteleri

Evde makale yazma işi
Evde makale yazma işi

Makale yazma işine nasıl girerim, nasıl müşteri bulurum diye düşündüğünüze eminim. İnternet ortamında makale yazarak para kazanmanızı sağlayacak, güvenli ve çeşitli siteler mevcut. Bu sitelerle iletişim kurarak evde makale yazma işi alabilirsiniz.

Sizler için makale yazma sitelerini araştırdık. Bahsedeceğimiz sitelere üye olmanız gerekiyor. Ardından şartları okuyup, makale yazarlığı başvurusu yapabilirsiniz. Böylelikle işin mutfağını öğrenerek ilerleyebilirsiniz ve alacağınız ücretler konusunda şüpheye düşmezsiniz.

Makale yazma sitelerinden işte bazıları:

Kimler Makale Yazarı Olabilir?

evde makale yazma işi
Kimler Makale Yazarı Olabilir?

Makale yazarı olarak cebinize katkıda bulunabilirsiniz. Peki, kimler makale yazarı olabilir? Evde makale yazma işi için hangi şartlara sahip olmamız gerekiyor? Gelin madde madde kimler makale yazarı olabilir öğrenelim:

 • Evinde bilgisayarı ve interneti olan,
 • İyi bir Türkçe’ ye sahip ve dilbilgisi kurallarına hakim,
 • Makale yazma işine vakit ayırabilecek, titizlikle çalışabilecek herkes makale yazma işi yapabilir.
 • Bunun için özellikle şu bölümden mezun olmanız gerekiyor diyemeyiz.
 • Ayrıca makale yazma işi maliyeti olmayan bir iş. Bu yüzden evde makale yazma işi kazancı tamamen cebinize kalacak.
 • Öğrenci, işçi, ev hanımı fark etmeksizin; öğrenmeye açık, araştırmayı seven herkes kolayca makale yazarak para kazanabilir.

Makale Yazma İşinin Avantajları

evde makale yazma işi
Makale Yazma İşinin Avantajları

Makale yazma işinin avantajları saymakla bitmez. Özellikle evden makale yazma işi sayesinde para kazanmanın en büyük avantajı, evinizden çıkmak zorunda olmamanız. Bunun dışında da birçok avantaja sahip olacaksınız. Avantajlarınız şöyle:

 • Freelance olarak çalışıyorsanız, alacağınız işlerin yoğunluğunu kendinize göre ayarlayabilmeniz.
 • Örneğin; öğrenciyseniz, sınav haftalarında iş almayabilirsiniz. Boş olduğunuz zamanlarda daha çok iş alarak, daha çok para kazanabilirsiniz.
 • Araştırarak yazacağınız makaleler sayesinde birçok konu hakkında bilginiz olur. Zamanla yazacağınız konular o kadar genişleyecek ki, yazarken öğreneceksiniz. Araştırmaya meraklı biriyseniz bu sizin için harika bir avantaj.
 • Evde makale yazma işi yaparken, çalışma saatleriniz esnektir. Alacağınız makale siparişini zamanında teslim ettiğiniz sürece, istediğiniz zaman çalışabilirsiniz.
 • Örneğin: Gündüz saatlerinde ev işleriyle, derslerle ilgilenmeniz gerekiyor olabilir. Gece ya da sabah erkenden uyanarak yazı işinizi halledebilirsiniz.

Size bu yazımda evde makale yazma işi hakkında merak ettiğiniz tüm ayrıntıları sundum. Yine de merak ettiğiniz soruları YORUM kısmına yazarak bize ulaşabilirsiniz…

Ayrıca yorum yaparak para kazanmak isterseniz, mutlaka web sitemizdeki faydalı yazıya bir göz atmanızı tavsiye ederim. 🙂

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.