Evde İpek Böceği Yetiştiriciliği

İpek böceği yetiştiriciliği çok uzun yıllardır evde kısa sürede iyi para kazanma imkanı sunan işlerden birisidir. Ülkemizde ipek böceği yetiştiriciliği son yıllarda eskisi kadar çok fazla kişi tarafından yapılmıyor. Büyük kentlerde yapılması pek mümkün olmayan ipek böceği yetiştiriciliği için uygun yer, ve ipek böceklerinin beslenmesi için dut yaprakları gereklidir. Çok fazla yatırım gerektirmeyen ipek böceğinin besin kaynağı olan dut yaprağının bol olduğu yerleşim yerlerinde, 40 gün gibi kısa sürede ipek böceği yetiştirerek, çok iyi para kazanmak mümkün. Bir nevi tarımsal faaliyet olarak sürdürülen İpek Böceği Yetiştirme işi ile Para Kazanmaya özendirilmesi için son yıllarda devlet teşviki de veriliyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından da desteklenen ipek böceği yetiştiriciliği uygun ortamı olan kişiler tarafından hala yapılıyor. Bakanlığın bu iş için yükse bütçe ayırması, bu işi yeniden canlandırdı. Kozabirlik Genel Müdürü Aysel Akbaba ipek böceği yetiştiriciliği hakkında verilen devlet desteklerinden söz etti. Müsait ortamı ve çevresinde dut ağaçları olan bir aile 40 günde ortalama 150 kilogram koza üretebilmekte. Bu şekilde 40 günde 5 bin lira para kazanılıyor. Yeni iş fikirleri arayışında olanlar, günümüzde daha az kişi tarafından yapıldığı için yüksek gelirli iş fırsatı olarak ipek böceği kozası yetiştirebilirler.

İpek Böceği Nasıl Yetiştirilir?

İpek böceği tohumdan kozaya dönüşmesi 40 gün süren bir işlemdir. Kısa sürede getirisi oldukça yüksek olan bu işi yapanlara Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından teşvik olarak dolgun ücret ödenmekte. İpek kozası yetiştiriciliği için en uygun iklim olan Bursa, Bilecik, Eskişehir, Sakarya, Diyarbakır gibi illeri başta geliyor. İpek böceği yetiştirilip kozaya dönüşmesi yaklaşık olarak 15 Haziran’da başlayarak 15 Temmuz’da tamamlanmakta.

Bakanlık bu işi yapacak olanlara böceğin yumurta halini veriyor. Paketler açılarak uygun hazırlanan tahta raflara veya ranzalara serilerek, üzerine önceleri kıyılmış, dut yaprağı yem olarak veriliyor.  Böcekler ilk haftadan sonra üzerine konulan dut dallarından beslenebiliyor. Bir süre sonra böcekler büyüdükçe askıya çıkarılıyor. Daha sonra kozaların oluşması için çalılar konuyor. Böcekler çalıda kozalarını örerek satışa hazır hale geliyor. Yetiştirilen kozalar ilgili yere satılıyor. Bakanlık her yıl yeni fiyat belirliyor ve her bir kilo için 35 TL ücretten alıyor. Bu şekilde 40 gün içerisinde yaklaşık 150 kilo koza aile yaklaşık 5 bin lira kazanma fırsatı buluyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ