Alan Adı Satarak Para Kazanmak – 2021 Domain Nasıl Satılır?

11.06.2021
5.255
Alan Adı Satarak Para Kazanmak – 2021 Domain Nasıl Satılır?

Alan adı, yani domain, günümüzün teknoloji merkezli dünyasının önemli ürünleridir. Bu kadar önemli oldukları için alan adı satarak para kazanmak çok mümkün. Geçtiğimiz senelerde milyon dolara alan adı satan kişilere şahit olduk.

Kim iş yaparken kar elde etmek istemez ki? Herkes kârı ve başarıyı tatmak ister. Sizde çok basit bir şekilde alan adı satarak para kazanabilirsiniz! Ancak birçoğu bu konuda takılıp kalıyor, yanlış yolu takip ediyor ve bir sonuca varamıyor.

Çevrimiçi alan adı alıp alıp satmak konusunda yeniyseniz, bu işe girmeden önce bilmeniz gereken bazı noktalar var. Bunlar neler sizlere anlatacağım. Konuları bilerek daha sağlıklı şekilde alan adı alıp, satabileceksiniz.

Alan Adı Nasıl Satın Alınır?

alan adı satın alma

Domain

Alan adı satarak para kazanmak için ilk adımımız, alan adı almaktır. Öncelikle çeşitli sektörleri, şirketleri vs. düşünerek kendinize bir liste çıkarmanız gerekiyor. Alan adı, üzerine gerçekten lafa yormanız gereken bir konu. İsimlerin sade, akılda kalıcı, kulağa hoş gelmesi önemlidir. Ayrıca içerisinde anahtar kelimeler barındıran alan adları, Google tarafından daha üst sıralara çıkartılabiliyor..

Alan Adları

Alan adlarını dört kategoriye ayırabilirim. Böylelikle siz de isimleri bu kategorilerden yola çıkarak düşünebilirsiniz.

1- Genel adlar

Yeni ve gelişmekte olan ürünler de dahil olmak üzere, bir ürünü veya hizmeti tanımlayan kelimeler büyük bir yatırım olabilir. Ancak alan adına el konulmasına neden olabilecek telif hakkı veya ticari marka sorunlarından kaçınmak çok önemlidir.

2- Coğrafi adlar

Gelecek vaat eden yerler de dahil olmak üzere şehirlerin veya ülkelerin adları, iyi birer alan adı yatırımı olabilir. Zaman içinde bu yerler için topluluk portalları veya bu topluluklara odaklanan diğer işletmeler olabilir. Buralara coğrafi isimleri rahatlıkla ve iyi fiyata satabilirsiniz.

3- İşletme adları

Genel işletme adları, coğrafi adlarla birleştirildiğinde büyük yatırımlar olabilir. Çeşitli sektörler için, işletme adları düşünmelisiniz.

4- Zamanlı adlar

Zamanlı isimler, gelecek dönemler için kullanılabilecek adlardır.  2022OlympicPlayers.com gibi o yıl içinde meydana gelen etkinliklerle birleştirildiğinde büyük yatırım elde edebilirsiniz. Bunun için iyi bir araştırma yapmanız gerekir.

domain sorgulama

alan adı nasıl alınır

Evet alan adları neler olabilir karar verdikten sonra, alan adı satın alma kısmına geçebilirsiniz. www.guzel.net.tr, Domain.com ve GoDaddy.com gibi web sitelerine gidin. Daha çeşitli domain alma siteleri de elbette var, bunlara bakın. Alan adınızın olmasını istediğiniz anahtar kelimeleri veya tam adı bu sitelerde arayın.

Arama sonucunda, site size alan adının uygun olup olmadığını söyler. Alan adının mevcut olması durumunda, alışveriş sepetine ekleme seçeneğiniz vardır. Alan adı satarak para kazanmak istiyorsanız, alan adını ne kadar süreyle almak istediğinize de karar vermeniz gerekiyor. Bu süre genellikle yıl olarak hesap edilir. Ayrıca alan adı gizliliği gibi eklentileri satın alma seçeneğine de sahip olursunuz.

Online para kazanmak hakkında şu yazı ilgilinizi çekebilir: YouTube Kanalı Fikri

Alan Adı Satmak

Alan adı alıp satarak para kazanmak

alan adı alıp satarak para kazanmak

Alan adı satarak para kazanmak için sahip olduğunuz alan adlarının bir listesini hazırlamanız gerek. Hızlıca satmanız gerekenleri bir listeye alın. Ardından, alanın fiyatlandırma yapısına karar verin. Zorunlu olmasa da alan adınızı açık artırmaya verebilirsiniz. Aklınızda bir taban fiyat olması satış sürecinizi kolaylaştırır.

Şimdi, alan adınızı satılık olarak listelemeniz gerekiyor. Yine yukarıda sıraladığım gibi çeşitli web sitelerini, satış için ziyaret edebilirsiniz. GoDaddy gibi bazı siteler, satılık domainlerinizi satışa koyma seçeneği sunar. Alan adlarınızı satışa koyduktan sonra tek yapmanız gereken şey beklemek. Alan adı satmak sandığınız kadar hızlı bir süreç değil.

Alan adından para kazanmak için gerçekten sabırlı olmak gerekiyor. Sebebi, bir satışın gerçekleşmesinin zaman alması. Bu bir ay da olabilir bir yıl da… Son derece görünür ve karlı bir alan adınız yoksa eğer beklemeyi göze almalısınız. Bir alan adını 10 yıl boyunca tutabilir ve yine de önemli bir kârla satabilirsiniz.

Alan Adı Alıp Satarken Bunlara Dikkat!

alan adı alırken dikkat edilmesi gerekenler

Alan adı satmak

Sevgili okuyucular, alan adı alıp satmayı tıpkı bir arsa olayı gibi düşünebilirsiniz. Değerleneceğini düşündüğünüz bir arsayı ucuza alıyor, sonrasında onu daha fazla bir fiyata satıyorsunuz. Alan adı satarak para kazanmak böyle bir şey… Şöyle söyleyebilirim ki her arsa, yani alan adı, sandığınız kadar değerli olmayabilir.

Aldığınız her alan adını çok yüksek miktarlara satabileceğinizin bir garantisi yok. Bu garantinin olmaması en büyük risklerden birisi. Ancak bu işten çok iyi paralar kazananlar olduğu da aşikar. Mesela 2009’da, insure.com 16 milyon dolara satıldı. Bu gibi akıllara durgunluk veren nice satışlar var. Ancak ben yine de sizlere risklerinden bahsetme sorumluluğu taşıyorum.

Alan adı alıp satarak geçimini sağlayan insanlar var. Yani alan adı satarak para kazanmak gerçekten mümkün. Ancak bu ortamı daha da rekabetli bir hale getiriyor. Mesela sizin kafa yorup düşündüğünüz ve çok beğendirdiğiniz bir adı, birisi çoktan almış olabilir. Böylesi durumlarla sıklıkla karşılaşacaksınız. Çok sağlam adlar zaten satın alındı diyebilirim ama elbette hala çok değerlenecek alan adları mevcut ve gün geçtikçe doğuyor. Sabırlı olmanız gereken durumlardan birisi de bu.

Yüksek fiyatla alan adı alıp, onu yüksek fiyata satarım düşüncesi zarar etmenize sebep olabilir. Daha düşük fiyatlarla domainler almaya çalışın. Bu ilk aşamada ısınmanıza yardımcı olur. Direkt yüksek paralar harcayıp, kendinizi zarara sokmayın. Yavaş yavaş deneyimler kazanın.

İnternetten daha farklı nasıl para kazanabilirsiniz? İnternetten nasıl para kazanılır? yazısını mutlaka okuyun! 15 kazançlı iş fikrini bu yazıda bulmak mümkün.

Alan Adı Satarak Ne Kadar Kazanırım?

alan adı satma kazancı

domain satmak

Alan adı satarak para kazanmak için sabit bir ücret yok. Sizlere tam olarak şu kadar kazanırsınız demem çok saçma olur. Değerli okuyucular, her alan adı için kazanacağınız ücretler farklıdır. Eğer gerçekten değerlenecek bir alan adına sahipseniz, bunu 10 milyon TL’ye de satabilirsiniz. Alan adı satımına yeni başlayanlar, ilk olarak daha stabil gidecekleri için elbette bu kazançlar çok yüksek olmayacaktır.

Belki aldığınız bir alan adını, bir hafta sonra 5.000 TL’ye satarsınız ya da 2.000 TL’ye… Zamanla alan adı piyasasını çözeceğiniz için hangi ismin size ne kadar kazandıracağını az çok tahmin edebiliyor olacaksınız. Ufak ufak dahi olsa bile alan adı satarak para kazanmak mümkün. Hatta kim bilir, beklemediğiniz bir anda, bir alan adını satıp milyoner dahi olabilirsiniz!

Alan adı satmak hakkında aklınıza takılan sorular olursa aşağı YORUM atabilirsiniz! Daha fazla internetten para kazanma hakkında fikir öğrenmek için bizleri Instagram hesabımızdan takip etmeyi unutmayın!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.