5.000 TL’den Düşük Sermaye ile Yapılabilecek İşler

Kendi işini yapmak isteyen ve sermayesizlikten şikayet edenler için hazırladık bu yazıyı. Sizler için yerli yabancı kaynakları derledik ve Türkiye’de uygulayabileceğiniz 7 düşük sermayeli iş fikrini masaya yatırdık. Tabii ki bu yazıyı okuyup; hemen yola çıkmamanızı, araştırmanıza devam etmenizi öneririz. Görüşlerinizi de yorum alanından bizlerle paylaşmanız, belki de bu listeyi geliştirmemizi sağlayacaktır.

1- Ev Tabanlı Yemek İşi

Bu işi ikiye ayırmak gerekir. İki farklı hedef kitlesi vardır. Birincil hedef kitle; özel günlere, buluşmalara vb. etkinliklere pizza, simit, poğaça, börek ve bazen de sıcak yemek tedariği isteyenlerdir. İkincil hedef kitle ise yoğun çalışan hanımlar, bekarlar ya da öğrencilerin günlük yemek ihtiyacını gidermektir. Bu işi yapmak istiyorsanız başarısız olma ihtimaliniz çok düşük. Özellikle öğrencinin ve çalışanın bulunduğu semtlerde yaşıyorsanız sadece evinizde yemek yaparak ciddi bir miktar gelir elde edebilirsiniz. İzleyeceğiniz adımları şöyle sıralayabiliriz.

– Kendinize küçük bir menü hazırlayın. Her zaman yoğun miktarda hazırlayabileceğiniz yemekleri, tatlı ve tuzluları seçin.

– Malzeme ve zaman maliyetinizi hesaplayarak, fiyatlarını belirleyin. Fiyatlarda bazı ürünlerde minimum sipariş miktarı belirlemeyi unutmayın.

– Kendinize şirin bir marka yaratın ve internet üzerinden bir logo yapın.

– Bu logo ile bir matbaaya giderek arkalı önlü kullanmak üzere A3 kağıda, küçük broşüre menünüzü bastırın.

– Çevrenizdeki tüm ev ve iş yerlerine dağıtın. Broşürde; telefon, e-mail ve Whatsapp da yazarak sipariş verilmesini kolaylaştırın.

– Öğrenciler için özel haftalık ya da aylık fiyatlar da yapabilirsiniz.

2- Mobil Kahve Dükkanı

Bu fikir daha ziyade büyük şehirler için geçerlidir. Starbucks, Kahve Dünyası gibi markaların olduğu şehirlerde bir çok kişide kahve alışkanlığı başlar. Özellikle kurumsal firmaların çalışanları çok sıklıkla kahve içer. Bu bağlamda mobil bir kahve dükkanı parlak bir fikir. Bunun için belediyeden izin almanız gerekmektedir ancak maliyeti oldukça düşüktür. Kahve makinesi, eski ama sevimli görünen küçük bir araç, tabela ve gerekli izinler tek masrafınız olacaktır. Starbucks’ta 10 TL’nin altında kahve olmadığını düşünürsek 3-4 TL gibi bir fiyatlara güzel bir sunum ile satış yapabilirsiniz.

3- Kahve Dükkanı

Zincir kahve dükkanlarının yaygınlaşması, Türkiye’deki kafe, çay bahçesi kültürünü değiştirmeye başladı. Hatta kahvehaneler bile bundan nasibini almaya ve modernleşmeye başladı. Devlet dairelerinin, şirketlerin, işlek caddelerin belki de yok sokaklarında düşük kiralı bir işletme açmak zor gibi görünse de imkansız değildir. Bir kahve dükkanının temel masrafı olan kahve makinesi oldukça düşük maliyetlidir. Sandalye, masalar vb. malzemeler için “ikici el kafe malzemeleri” ile ilgili internette araştırma yapabilirsiniz. Oldukça düşük maliyetle, umduğunuzdan çok daha düşük rakamlara bu malzemeleri tedarik edebilirsiniz.

4- Araba Yıkama

Bir araç yıkama işletmesi için boş bir arazi kiralamanız, üzerinde çadır, tente benzeri çözümlerle güneş ve yağışı engellemeniz yeterlidir. Oto yıkama malzemeleri de oldukça düşük maliyetlidir ve yine ikinci el bulmak mümkündür. Başlangıç için ciddi yüksek maliyetli cihazlar tercih etmek yerine, küçük cihazları tercih edebilirsiniz.

5- İnternette İş Kurmak

Sizin ya da birinci derece bir yakınınızın bilgisayar bilgisi yoksa, bu işten uzak durmanızı öneririz. Çok kolay gibi görünen bu iş, aslında o kadar da kolay değildir. İnternet basit görünür ama bilinmeniz çoktur. Yazmayı seviyorsanız internetten yazı yazarak para kazanmaya başlayabilirsiniz ve bu konuda bir araştırma yapabilirsiniz. İnternette kendi işiniz de olsun istiyorsanız, buradan başlamak işi öğrenmeniz ve anlamanız için iyi olacaktır.

6- Sokak Pilavcısı

Sermayesiz iş kurmak isteyenler için çok cazip bir fikirdir. Başlangıç maliyeti 500-600 TL civarındaki bir sokak arabasından fazlası değildir. Konumunuz çok önemlidir. Okul, inşaat ve fabrika civarlarına odaklanabilirsiniz. Ayrıca şehrin biraz dışında olan site ve iş merkezleri de iyi seçenektir çünkü oradaki insanların yiyecek için çok seçenekleri yoktur. Çok merkezi olmayan yerlerde kurmanız, göze batmamanız açısından da iyi olabilir.

7- Evcil Hayvan Gezdirmesi – Pansiyonu
Bu iş özellikle hayvanseverler hatta evcil hayvan sahibi insanlar için geçerlidir. Evcil hayvanların dilinden anlamazsanız, kimse size bu işi vermek istemez. Köpeklerin günde en az 2-3 kez dışarı çıkması ve 1-2 saat yürüyüş yapması gerekir. Yoğun olan insanlar ya da yaşlılar bunu yapacak durumda değillerdir. Burada da bir broşür bastırıp, evinizin çevresinde daire ve iş yerlerine bırakabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ